• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Mieczyki - wykopywanie i zimowanie mieczyków. Jak i kiedy to zrobić?
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2022-09-11, 01:00

Mieczyki - wykopywanie i zimowanie mieczyków. Jak i kiedy to zrobić?

Czas rozpocząć jesienne prace ogrodowe. A jedną z tych prac jest wykopywanie cebul, bulw i karp roślin ciepłolubnych, do których zaliczyć można mieczyki. Bulwy gladioli wykopujemy z rabat jako jedne z pierwszych. Kiedy to zrobić i jak przechowywać je przez zimę? O tym jest dzisiejszy film. Zapraszam!
Mieczyki to rośliny ciepłolubne, które nie są w stanie wytrzymać polskich mrozów w zimie. Zdarzały się w prawdzie w cieplejszych rejonach naszego kraju przypadki, gdy rośliny te zdołały przetrwać niewykopane na rabacie do wiosny, ale jest to raczej wyjątek od reguły. Regułą jest bowiem to, że bulwy mieczyków należy wykopać jesienią, przechować przez zimę w odpowiednim miejscu i posadzić w drugiej połowie kwietnia lub w maju w wybranym miejscu w ogrodzie.
Niekiedy we wrześniu mieczyki jeszcze kwitną, wtedy cieszymy jeszcze oczy ich przepięknym widokiem. Częściej jednak o tej porze są już one przekwitnięte i ogłowione. Druga połowa tego miesiąca to bardzo dobry czas na ich wykopanie, ponieważ bulwy mieczyków są dość podatne na choroby grzybowe. Z tego powodu wykopuje się je jesienią jako jedne z pierwszych, najpóźniej robimy to po pierwszych jesiennych przymrozkach w październiku lub nawet czasami w listopadzie. Jak to dokładnie zrobić? Przed wykopaniem lub zaraz po nim przycinamy jeszcze zielone pędy z liśćmi na wysokość 10-15 cm.
W przypadku lekkiej gleby wystarczy delikatnie pociągnąć za roślinę, żeby wydobyć z gleby bulwę. Jeżeli mamy w ogrodzie glebę ciężką i bardziej zbitą, lepiej jest użyć szpadla, wideł lub łopatki, żeby podkopać roślinę i żeby nie doszło do oderwania bulwy od części nadziemnej i jej uszkodzenia.
Po wykopaniu pozostawiamy mieczykowe bulwy w ciepłym pomieszczeniu do przeschnięcia i po mniej więcej 2 tygodniach oczyszczamy je, usuwamy zazwyczaj zaschnięty już pęd i korzenie oraz resztki przyczepionej ziemi czy piasku, uważając na bulwy przybyszowe, jeżeli chcemy je także wykorzystać w przyszłym sezonie. Można je oddzielić i wiosną posadzić, czy też bardziej wysiać na rozsadniku lub w pobliżu dużych bulw mieczyków, żeby mogły się rozrastać. Pierwszego kwitnienia możemy się z nich spodziewać po mniej więcej 3 latach.
Wszystkie, i duże, i małe bulwy gladioli przechowujemy w suchym i chłodnym miejscu, może być to miejsce ciemne, ale takie, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Optymalna temperatura w ich przypadku to 5-10 stopni Celsjusza. Ja swoje bulwy przechowywałam już w chłodnym garażu, w domku ogrodowym, gdzie temperatura nie spadała poniżej 3 stopni Celsjusza i w szklarni, gdzie temperatura nie spadała poniżej 5 stopni Celsjusza. Gdy były już oczyszczone umieszczałam je w czystym kartonie, żeby miały bezproblemowy dostęp powietrza lub w papierowej torbie. Ale moje doświadczenie uczy, że lepiej jest rozłożyć je pojedynczą warstwą w kartonie. Wtedy nie będą narażone na choroby grzybowe. A nawet jeżeli któraś z bulw zostanie zainfekowana, choroba nie przenosi się tak łatwo i szybko na inne, pozostałe bulwy. Ja nie przysypuję ich ziemią, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby trzymać je w suchym piasku, torfie lub trocinach.
W czasie zimowania, zaglądajmy co jakiś czas do naszych bulw, żeby sprawdzić w jakiej są kondycji. Żeby posadzone wiosną, ponownie, wspaniale zakwitły. Warto wiedzieć, że kwiaty tych roślin zawiązują się dopiero po posadzeniu, a nie jak np. tulipany już podczas rozwoju w stadium cebulki. Niemniej jednak, wielkość bulwy i jej kondycja mają wpływ na to, jak obfite będzie kwitnienie. Im większa i zdrowsza bulwa, tym bujniej gladiola będzie kwitła.
A dlaczego mieczyki nazywane są też gladiolami? To w nawiązaniu do łaciny. Nazwa 'gladiolus' jest zdrobnieniem łacińskiego słowa 'gladius' czyli 'miecz', co oczywiście nawiązuje do wyglądu liści, przypominających kształtem miecz.
Ich kwiaty są niezwykle dekoracyjne zarówno na ogrodowych rabatach, jak i w wazonach, bo jak najbardziej najbardziej nadają się do ścinania do bukietów. Występują w przeróżnych kolorach. I niewątpliwie warto poświęcić im trochę czasu jesienią, żeby ponownie czerpać radość z ich uprawy w kolejnym roku.
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#mieczyki #mieczyk #zimowanie #działka #kwiatyogrodowe #kwiatysapiekne #kwiatysąpiękne #poradnik #kwitnącekwiaty #kwiatycebulowe #kwiatywogrodzie❤ #kwiatywogrodzie #ogródek #ogród #kwiaty #ogrod_na_co_dzień #rośliny #ogrodek #kwiatyozdobne #ogrod #porady

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Mieczyki - wykopywanie i zimowanie mieczyków. Jak i kiedy to zrobić?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Mieczyki - wykopywanie i zimowanie mieczyków. Jak i kiedy to zrobić?"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.