• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Monstera - przesadzanie i rozmnażanie monstery. Jak rozmnożyć monsterę?
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2019-04-18, 01:00

Monstera - przesadzanie i rozmnażanie monstery. Jak rozmnożyć monsterę?

Jak rozmnożyć monsterę? Jak przesadzić monsterę?
Monstera dziurawa w naturze rośnie w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. W naszych mieszkaniach już od dawna uprawiamy ją jako roślinę doniczkową. Ale dopiero ostatnio stała się niezwykle popularna i modna. Wizerunek jej liści pojawia się niemal wszędzie... Na tkaninach, domowych dekoracjach, zastawach stołowych, obrazach czy ubraniach. Jest to wspaniała roślina, jedna z największych, jaką możemy mieć w naszych domach i jedna z najłatwiejszych w uprawie.
Te dwie rośliny kupiłam pół roku temu, jesienią. Od tego czasu każdej przyrosły co najmniej 2 liście. Doniczka umieszczona w plastikowej osłonce nie jest już w stanie utrzymać tej monstery. Co chwilę się przewraca. Pora więc, żeby je przesadzić.
Podczas przesadzania monstery postępujemy identycznie jak w przypadku innych domowych roślin doniczkowych. Delikatnie wyciągamy roślinę ze starej doniczki i sadzimy w nowej, większej o numer lub dwa. Czasami wyjęcie ściśniętych, rozrośniętych korzeni wcale nie jest takie proste. Ważne aby w przypadku monster użyć podłoża lekkiego i przepuszczalnego, ponieważ roślina ta nie może stać w wodzie. Może być to ziemia torfowa, np. do roślin zielonych i palm z dodatkiem perlitu. Warto też zadbać o warstwę drenażu na dnie donicy. Przesadzając monsterę do większego pojemnika musimy liczyć się z tym, że urośnie ona do jeszcze większych rozmiarów. Jeżeli nie chcemy, aby nasza roślina się zbytnio rozrastała, trzymajmy ją jak najdłużej w jak najmniejszym pojemniku. W przypadku młodych roślin przesadzamy zazwyczaj monsterę raz w roku, wiosną. Gdy nasz okaz jest już dojrzały ograniczamy częstotliwość przesadzania. Robimy to jedynie wtedy, gdy korzenie zaczynają „wychodzić” z doniczki. W innym przypadku co roku wymieniamy jedynie wierzchnią warstwę podłoża, usuwając delikatnie część starego i dosypując świeżego. Jeżeli nie chcemy, żeby liście monstery się przewieszały, podczas przesadzania warto zadbać o podporę. Może to być palik kokosowy, palik z mchem, pojedyncze podpory do liści metalowe lub bambusowe, czy nawet ozdobna gałąź, która nam się podoba. Wszystko zależy jedynie od naszej wyobraźni i od naszej rośliny. Wybierzmy taki sposób podtrzymywania liści, który będziemy uważać za odpowiedni dla naszego okazu. Jeżeli naszym zdaniem monstera za bardzo się rozrosła, możemy ją przyciąć. Ścinamy jej wierzchołek, który następnie możemy ukorzenić.
Monsterę bardzo łatwo rozmnożyć wegetatywnie, właśnie przez sadzonki wierzchołkowe. Możemy to zrobić na 3 sposoby. Przez odkłady powietrzne, przez ukorzenianie w wodzie lub bezpośrednio w podłożu. Najlepszym czasem na pobieranie sadzonek jest wiosna.
Sadzonki powinny mieć co najmniej 2 liście. Idealnie gdy widoczny jest również korzeń powietrzny. Odkład powietrzny wykonujemy poprzez nacięcie pędu w pobliżu wybranego przez nas wierzchołka. W nacięcie możemy wsunąć kamyczek, zapałkę lub kawałek drewna. Poniżej tego miejsca przywiązujemy kawałek folii i wypełniamy go wilgotnym torfem lub podłożem torfowym. Po kilku tygodniach pojawią się korzenie. Wtedy odcinamy wierzchołek i sadzimy do doniczki.
W przypadku monstery możemy też po prostu odciąć taki pęd. I umieścić go w wodzie lub w podłożu. Jeżeli wybierzemy wariant z wodą musimy zadbać o stabilny wazon. Będzie on też ozdobą naszego mieszkania. Możemy też posadzić naszą sadzonkę w doniczce. Wykorzystujemy wtedy to samo podłoże, którego użyliśmy do przesadzania. Czas ukorzenienia monstery zależy od warunków jakie zapewnimy roślinie. Najlepiej jeżeli temperatura będzie w tym czasie oscylowała w granicach 24-27 stopni Celsjusza. Zazwyczaj musimy poczekać kilka tygodni.
Przez pierwsze 3-4 tygodnie po przesadzeniu nie nawozimy rośliny, ponieważ w dobrych podłożach jest już startowa dawka nawozu. Po tym czasie, w okresie wegetacji od marca do jesieni warto co 2-3 tygodnie odżywić roślinę, np. nawozem do roślin zielonych rozpuszczanym w wodzie. Pamiętajmy też o systematycznym zraszaniu liście, szczególnie w okresie letnim. Zawsze używajmy miękkiej wody, żeby nie pozostawały ślady po kroplach. W tym celu możemy użyć wody odstanej lub przegotowanej. Oprócz zraszania możemy też przecierać monsterę wilgotną szmatką. Dzięki temu usuwamy kurz i umożliwiamy roślinie swobodne oddychanie.
Na tym kończymy dzisiejszy odcinek. Na kolejny „Dom Pełen Kwiatów” zapraszam za tydzień.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Monstera - przesadzanie i rozmnażanie monstery. Jak rozmnożyć monsterę?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Monstera - przesadzanie i rozmnażanie monstery. Jak rozmnożyć monsterę?"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.