• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Niezwykłe zioła - które jeszcze można wysiać? Dlaczego warto je uprawiać?
Film
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2022-06-27, 01:00

Niezwykłe zioła - które jeszcze można wysiać? Dlaczego warto je uprawiać?

Nadszedł czas zbioru mięty, melisy, majeranku i wielu innych ziół do suszenia. Na bieżąco można uszczykiwać liście bazylii lub pietruszki liściowej. To przenosi nas w świat niezwykłych ziół, które warto uprawiać w ogrodach lub na balkonach czy tarasach. Ten temat poruszamy w dzisiejszym odcinku z cyklu "Ogród Warzywny". Zapraszamy!
Bardzo spodobało mi się zdanie, na które niedawno natrafiłam w czasopiśmie. Sentencja z XVI wieku, która mówi, że „nie byłoby środków ponad zioła droższych, gdyby nie były takie pospolite”. My również często nie doceniamy tego, co daje nam natura i zapominamy o tym, że warto mieć zielnik pod ręką. Obecnie na wiele chorób i dolegliwości mamy w aptekach dostępne leki, a przecież można przy niewielkich dolegliwościach sięgnąć po napary z ziół lub ziołowe maści.
Jeżeli nie mamy do nich zaufania, to zawsze rośliny te można uprawiać po to, żeby wykorzystać je potem w kuchni. Pomidory ze świeżą bazylią, młode ziemniaki oprószone aromatycznym koperkiem, czy jajecznica ze szczypiorkiem, tak niewiele, a jednocześnie tak dużo. Często cenimy teraz bardziej egzotyczne zioła, przyprawy, a nawet owoce, zapominając jak wspaniałe rośliny możemy posadzić lub wysiać własnoręcznie. I dotyczy to zarówno ziół z naszego klimatu, jak i tych całkiem egzotycznych, czy też ciepłolubnych. Tym bardziej, że są to rośliny łatwe w uprawie, niewymagające, które wykiełkują i urosną w każdej glebie, i które są nie tylko użytkowe, ale także całkiem ozdobne. Możemy je spożywać na bieżąco w formie dopiero co ściętych aromatycznych liści lub kwiatów, możemy też je suszyć i później wykorzystać jako przyprawę lub jako bazę do przygotowania naparów.
W naszych domach od dawna używało się np. suszonego majeranku. Kto go wysiał w marcu lub kwietniu, na początku lipca prawdopodobnie będzie mógł przeprowadzić pierwszy zbiór, a potem w ciągu sezonu kolejne dwa lub nawet trzy. Przełom czerwca i lipca to także czas ścinania mięty i melisy do suszenia. Najczęściej radzi się zbierać zioła przed ich kwitnieniem, potem obcięte pędy czyścimy, opłukujemy i suszymy, najczęściej w przypadku mięty czy melisy, związujemy w pęczki, najlepiej gumką recepturką, która będzie się kurczyć wraz z naszymi ziołami i nadal trzymać wszystko na swoim miejscu, następnie wieszamy przygotowane ziołowe bukieciki do góry nogami w ciepłym, suchym i przewiewnym miejscu, najlepiej -jak najciemniejszym. Są też dostępne specjalne urządzenia, w których możemy suszyć nie tylko zioła, ale także grzyby czy owoce. Niektórzy w tym celu używają także piekarnika. Inni wybierają sposób suszenia na tacach, rozkładając zebrane liście cienką, równomierną warstwą. Ta metoda sprawdza się zwłaszcza przy ziołach o drobniejszych liściach.
Suszonej mięty i melisy najczęściej używa się oczywiście do przygotowania miętowej czy też melisowej herbaty. Tymczasem świeżej mięty często używa się do dekoracji ciast i deserów oraz przygotowywania orzeźwiających napojów.
Zakładając większy zielnik w ogrodzie lub mini zielnik na balkonie lub okiennym parapecie zawsze warto kierować się własnymi upodobaniami i tym co lubi nasza rodzina. Wiosną lub latem, np. na początku wakacji możemy siać lub sadzić to, co lubimy najbardziej. Sadzonki ogromnej ilości roślin zielnych są dostępne w większych centrach ogrodniczych, możemy też spróbować przesadzić i dalej uprawiać zioła kupione w marketach spożywczych. Nie zawsze się one przyjmują wiosną, ale latem jest na to duża szansa. Oraz oczywiście, możemy sięgnąć po nasiona i własnoręcznie wyhodować smaczne i na pewno zdrowe przyprawy. Większość gatunków zaleca się wysiewać w marcu lub kwietniu, ale są i takie, na które nie jest jeszcze za późno w czerwcu lub lipcu.
Na początku lata możemy jeszcze siać m.in. bazylię w różnych odmianach, np. bazylię czerwono listną, bazylię cynamonową lub bazylię cytronową oraz wiele innych. Jeżeli wysiejemy je na początku lata, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka i będziemy dbali o systematyczne podlewanie, to po mniej więcej tygodniach będziemy mogli już ścinać pierwsze młode liście. Doskonale sprawdza się w uprawie pojemnikowej wysiewna w większych lub mniejszych donicach, ale możemy ją w lipcu wysiewać także bezpośrednio na grządkach.
Podobnie jak pietruszkę naciową w przeróżnych odmianach, o liściach gładkich, ale bardzo aromatycznych lub liściach karbowanych, bardzo dekoracyjnych, a także kędzierzawych, niezastąpionych nie tylko do przyprawiania dań, ale także ich dekoracji. Ich zaletą jest to, że doskonale znoszą przesadzanie i jako rośliny dwuletnie mogą zimować w naszym klimacie. Służą nam więc jeszcze dłużej niż ciepłolubna bazylia.
Życzę więc dużo zdrowia. I zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Niezwykłe zioła - które jeszcze można wysiać? Dlaczego warto je uprawiać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Niezwykłe zioła - które jeszcze można wysiać? Dlaczego warto je uprawiać?"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.