Ogórki i cukinie - uprawa ogórków i przetwory - przepis na ogórki kiszone i ogórki w musztardzie
Dobre przepisy na przetwory z ogórków. Dlaczego w ogórkach kiszonych są puste komory? Jak uprawiać ogórki i cukinię? Zapraszamy!
Żeby mieć jak najobfitsze zbiory, przez całe lato rośliny te obficie podlewamy, możemy też okryć podłoże ściółką, żeby dłużej zachowywało wilgotność po podlewaniu i żeby chronić ogórki przed zabrudzeniem ziemią. Rośliny te mają bardzo duże wymagania co do temperatury i wilgotności, dlatego w naszym klimacie najlepiej plonują w szklarniach lub tunelach foliowych. Ale ich uprawa w gruncie też często jest bardzo owocna.
Problemem podczas uprawy ogórków i cukinii może być również pojawienie się chorób grzybowych, m. in. mączniaka rzekomego i prawdziwego. Te choroby poznamy po jasnych plamach na liściach, a w przypadku mączniaka prawdziwego, po skupiskach białej grzybni. W miarę rozwoju chorób, grzybnia pokrywa całą blaszkę liściową zaburzając procesy związane z fotosyntezą i transpilacją, co ma negatywny wpływ na plony. Pod koniec okresu wegetacyjnego często na ogórkach można zaobserwować szarą pleśń.
Żeby zapobiegać chorobom grzybowym można przeprowadzać opryski preparatami o działaniu grzybobójczym przygotowanymi własnoręcznie lub preparatami miedziowymi. Pamiętajmy też, aby zawsze starać się podlewać ogórki od dołu. Gdy rośliny się już rozrosną może być to trudne. Ale próbujmy. Można wsunąć końcówkę konewki lub zraszacz pistoletowy między liście i dozować wodę możliwie blisko gleby.
Jeżeli już wystąpiły choroby grzybowe na naszych uprawach możemy użyć środków grzybobójczych, które aplikujemy za pomocą opryskiwaczy ręcznych. Może być to koncentrat w postaci zawiesiny lub granulatu do rozcieńczenia w wodzie. Warto wybrać takie preparaty, które mają krótki okres karencji. Pamiętajmy, aby przed ich użyciem zawsze przeczytać i przestrzegać zaleceń zamieszczonych w etykiecie.
Ze zbiorem ogórków nie czekamy zbyt długo, na pewno nie dopuszczamy do tego, żeby owoce zżółkły, stają się wtedy niesmaczne i gorzkie. Zrywamy je, kiedy osiągnęły dla nas odpowiednią wielkość, nieco większe do bezpośredniego spożycia, nieco mniejsze na przetwory.
Cukinie najczęściej zrywamy, gdy osiągną 15-20 cm długości, odcinając szypułkę, mięsistą i kolczastą część, która łączy owoc z rośliną. Cukinie bardzo szybko rosną, podobnie jak ogórki. Co dwa dni należy kontrolować rośliny, aby owoce zanadto nie wyrosły. Oprócz owoców cukinii, możemy też skosztować ich kwiatów, np. usmażonych w cieście. Do tego celu najlepiej wybrać kwiaty męskie, które nie dadzą owoców. Kwiaty żeńskie można rozpoznać po grubej zalążni widocznej poniżej korony. Owoce cukinii świetnie nadają się też na przetwory i jednogarnkowe dania warzywne.
A jakie przetwory możemy przygotować z ogórków? Tu przepisów jest naprawdę wiele, to moje 3 ulubione.
Każdy z nas zna ogórki kiszone. Najprostszy przepis mówi, że na 2 kg ogórków potrzebne są 2 główki czosnku, koper, świeży chrzan i sól, a także opcjonalnie ziele angielskie i pieprz w ziarenkach. Na spodzie wybranego słoika układamy sporą gałązkę kopru, czosnek i świeży chrzan. Na tym układamy ogórki i zalewamy soloną wodą, pół łyżeczki soli wystarcza mniej więcej na 2 szklanki wody. Po zakręceniu stawiamy ogórki do góry dnem i pozostawiamy najlepiej w ciepłym i ciemnym miejscu.
Problemem z jakim możemy się spotkać podczas kiszenia jest to, że tworzą się w nich puste komory. Dlaczego się tak dzieje? Podaje się trzy możliwe przyczyny. Dzieje się tak, gdy owoce są zbyt wyrośnięte. Dlatego ze zbiorem ogórków do kiszenia nie czekamy do ostatniej chwili. Drugim powodem powstawania pustych komór jest stosowanie zbyt wysokiej dawki nawozów azotowych podczas uprawy ogórków. Trzecim jest zbyt długi czas od zbioru do kiszenia. Jeżeli ogórki za bardzo przeschną również mogą pojawić się puste komory. Moja mama miała nawet kiedyś zwyczaj moczenia ogórków przed kiszeniem. Może właśnie z tego powodu.
Bardzo smaczne są także ogórki w musztardzie. Żeby je przygotować potrzebny będzie czosnek – po ząbku na słoik, liście laurowe - po jednym na słoik, ziele angielskie – po dwa ziarna na słoik oraz składniki zalewy, na 2 kg ogórków będą to mniej więcej 4 szklanki wody, 1 szklanka octu, 1 szklanka cukru, 1 duża łyżka soli, 5 łyżek musztardy. Składniki zalewy, bez musztardy, zagotowujemy i pozostawiamy do przestudzenia. Dopiero wtedy dodajemy musztardę i całość dokładnie mieszamy. Ogórki kroimy w plastry lub wzdłuż na ćwiartki według uznania i uzupełniamy zalewą, którą za każdym razem dobrze jest wymieszać. Na koniec je pasteryzujemy.
W słoikach możemy też przygotować sałatkę szwedzką. Na 5 kg ogórków potrzeba 1 kg cebuli, łyżka pieprzu, 4 łyżki soli, pół kg cukru, 2 szklanki octu i 2 szklanki oleju. Ogórki kroimy w plastry, cebulę w piórka, resztę składników zalewy podgrzewamy, żeby wszystko dokładnie się rozpuściło i wymieszało, po czym zalewamy warzywa. Pozostawiamy na 2 godziny, po których przekładamy do słoików i pasteryzujemy.