Ogrodowe porządki. Jak zadbać o ogród przed latem?
Jakie prace porządkowe czekają nas w ogrodzie późną wiosną i na początku lata? To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Ozdobny”. Zapraszam.
Ogród to nie tylko sianie, sadzenie i pielęgnacja roślin, to także mnóstwo prac porządkowych, które są potrzebne, żeby roślinna przestrzeń prezentowała się wspaniale i nieskazitelnie. To prace porządkowe, których jest naprawdę wiele, m.in. jest to czyszczenie, mycie, ustawianie, przestawianie, odchwaszczanie czy przycinanie. Warto je sobie dobrze zaplanować, o ile to możliwe zrobić przed wakacjami, żeby potem, w czasie letnich, upalnych dni więcej czasu przeznaczyć na relaks, z czystym sumieniem. O czym zatem warto pamiętać?
Na pewno o wyczyszczeniu wszystkich nawierzchni, które tego potrzebują. I mowa tutaj zarówno o nawierzchniach poziomych, jak ścieżki, podjazdy czy tarasy, jak również powierzchnie pionowe, takie jak np. płoty, domki, altany czy pergole, bez względu na to czy są one drewniane, betonowe czy z ceramicznych płytek. Aczkolwiek formę czyszczenia należy dobrać właśnie do materiału. O pielęgnacji drewna była już mowa w jednym z naszych poprzednich filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. W tym wypadku nie zapominajmy o impregnowaniu i olejowaniu.
Możemy to wszystko wykonać za pomocą narządzi ręcznych, np. szczotek i pędzli. Możemy też przyspieszyć i ułatwić sobie prace za pomocą urządzeń, takich jak np. akumulatorowe szczotki oraz myjka ciśnieniowa czy pistolet malarski na baterie. Myjka ciśnieniowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Może nam się przydać nie tylko do czyszczenia tarasów i płotów w ogrodzie, ale także do umycia samochodu, roweru czy innych rzeczy, które tego wymagają.
Kto ma szklarnię, od czasu do czasu musi umyć jej szyby, oczyścić z kurzu i pyłków od zewnątrz oraz zabrudzeń pojawiających się od wewnątrz. Niekiedy delikatnego czyszczenia wymagają też tunele foliowe. Od czasu do czasu konieczne jest także wyczyszczenie mebli ogrodowych. Zwłaszcza przed latem, gdy korzystamy z nich dużo częściej niż wiosną i jesienią. Również tarasy, podjazdy, chodniki i ścieżki lepiej prezentują się utrzymane w czystości. Podczas gdy te wykonane z drewna trzeba mniej więcej raz w roku zakonserwować, tak nawierzchnie z kostki brukowej lub grysu trzeba często oczyszczać z pojawiających się w szczelinach chwastów.
Zatem regularnego odchwaszczania wymagają nie tylko nasze ozdobne rabaty i grządki warzywne, ale również tarasy i ścieżki. Ponadto mogą się na nich pojawić także mchy czy inne porosty, zwłaszcza w miejscach zacienionych, gdzie jest często wilgotno.
W tym wypadku przydatny może się okazać preparat do zwalczania chwastów i mchu, który ma naturalny skład, nie zawiera glifosatu. Niszczy on zielone, nadziemne części roślin. Rozbija ich struktury naskórka, powodując szybkie odwodnienie i zasychanie. Jest bezpieczny dla gleby, a efekty jego działania są widoczne czasami po kilku godzinach, czasami po upływie doby. Oprysk tego typu preparatem rozcieńczonym w wodzie najlepiej jest wykonać za pomocą opryskiwacza podczas słonecznej, bezdeszczowej pogody.
Regularnego czyszczenia wymagają też urządzenia i narzędzia ogrodnicze, którymi pracujemy na co dzień. A także donice zewnętrzne, w których posadziliśmy lub będziemy sadzić rośliny oraz niewielkie plastikowe doniczki i pojemniki, których używamy do przygotowania rozsad. Pod koniec wiosny i na początku lata większość rozsad jest już posadzonych na grządkach w warzywniku lub na kwiatowych rabatowych, warto wtedy od razu umyć niewielkie doniczki produkcyjne, wielodoniczki i kuwety do wysiewu, korzystając z ciepłej pogody i słońca w ogrodzie. Wyczyszczone można schować, żeby czekały na następnej wiosny, aż znowu będą potrzebne. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie pracy w kolejnym sezonie.
Prace porządkowe w ogrodzie to także przycinanie roślin. I nie chodzi tu o typowo pielęgnacyjne cięcie, które jest potrzebne wielu roślinom do prawidłowego rozwoju, ale chodzi tu o cięcie, które ma znaczenie dla wyglądu całego ogrodu. Należy skrócić pędy roślin okrywowych, które za bardzo się rozrosły na ścieżkę, przyciąć żywopłot, który rozrósł się za mocno, czy gałęzie drzew i krzewów, które przeszkadzają. Tego typu cięcie w starszych i bardziej już zarośniętych ogrodach trzeba wykonywać nawet kilka razy w sezonie.
Do tego dochodzą jeszcze niekiedy prace związane z naprawą i konserwacją ogrodzeń oraz różnych elementów architektury ogrodowej. Prace związane z oczkiem wodnym, jeżeli takie mamy. Placem lub miejscem zabaw dla dzieci, które musi być szczególnie...
Życzę więc już teraz przyjemnego odpoczynku i przyjemnej pracy związanej z porządkowaniem i przygotowaniem ogrodu do lata. To tyle na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#ogród #porządki #sprzątanie #działka #ogrod_na_co_dzien #szklarnia