Palmy - najlepsze stanowisko, przesadzanie i pielęgnacja. Jak dbać o palmy?
Palmy bywają niekiedy mylone z sagowcami, które należą do zupełnie innej rodziny roślin. Do najpopularniejszych palm zaliczamy między innymi kencję, karłatkę, arekę, chamedorę, palmy kokosowe i daktylowe. Dziś kilka słów o daktylowcu niskim i chamedorze wytwornej.
Daktylowiec niski to bardzo ozdobny i powszechnie uprawiamy gatunek palmy daktylowej. Jego młode przyrosty liściowe są pokryte szarawym nalotem, a rozwinięte liście są delikatne, pierzaste i ładnie wygięte.
Może dorastać do 3 metrów wysokości, ale w warunkach domowych osiąga mniej więcej 1,5 matra. Przy czym liście mogą osiągać nawet metr. Ma wyjątkowo dekoracyjny pień. Starsze rośliny wyglądają dokładnie jak miniaturowe okazy dużo większych palm daktylowych. Charakteryzuje ją egzotyczny i tropikalny wygląd. Daktylowiec niski potrzebuje miejsca ciepłego, temperatura nie powinna spadać poniżej 16 stopni Celsjusza i jasnego, ale nie wystawiamy go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Nie jest to niestety roślina łatwa w uprawie, ale na pewno warta uwagi.
Chamedora wytworna to palma, którą najczęściej możemy spotkać w sklepach i centrach ogrodniczych. Jest to roślina długowieczna. Rośnie powoli, rocznie zazwyczaj przyrastają 2 lub 3 liście.
Chamedora, zwana też palmą koralową, najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu, ponieważ w w swoim naturalnym środowisku rośnie zazwyczaj pod wysokimi drzewami. Może jednak stać również w miejscu dobrze oświetlonym, ale nie bezpośrednio na słońcu. Gdy ma dużo światła, szybciej rośnie. W warunkach domowych dorasta zazwyczaj nieco ponad metr, ale szeroko się rozrasta. Warto więc przeznaczyć dla niej sporo miejsca.
Roślina ta dobrze się czuje w chłodniejszych pomieszczeniach o temperaturze 15-18 stopni Celsjusza. Lubi zraszanie, suche powietrze i wysoka temperatura sprzyja atakom przędziorków.
Brązowe końcówki liści mogą być oznaką nadmiernego podlewania, lub wręcz odwrotnie, mogą być oznaką przesuszenia podłoża.
Żółknięcie lub usychanie liści palm może być też oznaką zbyt niskiej wilgotności powietrza, lub zbyt wysokiej temperatury powietrza. Palmy nie lubią twardej wody, więc o ile to możliwe używajmy do podlewania deszczówki lub wody odstanej.
Palmy przesadzamy, gdy korzenie całkowicie wypełnią wnętrze doniczki. Używamy przepuszczalnego, żyznego podłoża, można zaopatrzyć się w gotowe podłoże do palm. W czasie sezonu wegetacyjnego rośliny te należy zasilać nawozem do roślin zielonych lub specjalnym nawozem do palm. Latem większość odmian możemy wystawiać na balkon lub taras.
Niektóre domowe rośliny doniczkowe nie tylko zdobią wnętrza naszych mieszkań, ale również usuwają toksyny z powietrza. Palmy zalicza się właśnie do tej grupy roślin.
Subskrybuj :)
https://ogrodnacodzien.pl/
https://www.facebook.com/izabella.schick/
#ogrod_na_co_dzien