• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Październik w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 05.10 - 11.10. Prace ogrodnicze w październiku
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2020-10-06, 01:00

Październik w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 05.10 - 11.10. Prace ogrodnicze w październiku

„Gdy w październiku ciepło chadza, w lutym mrozy naprowadza.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”
Obrazem pięknie przebarwionych hortensji. Jesienią ich kwiatostany zielenieją lub nabierają purpury. Możemy je teraz ścinać na suche bukiety. Ich trwałość wynika z faktu, że rośliny te tworzą kwiaty płonne. Składają się one z listków, które wyglądają jak płatki, ale nimi nie są. Dlatego starzejąc się, nie opadają. Najpierw się przebarwiają, potem zasychają. Jeżeli pozostaną na krzewie to zimą zbrązowieją.
Niezwykle dekoracyjne o tej porze są także astry. Tzw. odmiany chińskie można uprawiać z siewu na rabatach. W sklepach ogrodniczych można nabyć też inne odmiany, które pięknie prezentują się w jesiennych kompozycjach na balkony i tarasy. Mogą to być np. astry krzaczaste, nazywane też marcinkami lub inne kolorowe okazy o kwiatach w kolorze fioletowym, różowym, niebieskim lub białym. Możemy je sadzić w pojemniku pojedynczo lub połączyć w zestawienie z innymi ciekawymi o tej porze roślinami.
Początek października to jeszcze dobry moment na sadzenie narcyzów, krokusów i szachownic oraz pozostałych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Jednak te pierwsze 3 gatunki wymagają nieco wyższej temperatury do wyrośnięcia korzeni, a rośliny te powinny zdążyć ukorzenić się przed nadejściem mrozów. Zazwyczaj zajmuje to okres 4-6 tygodni. Nie czekajmy więc z szachownicami, narcyzami i krokusami do ostatniej chwili, chyba, że zamierzamy uprawiać je w donicach, o czym mówiliśmy już na naszym kanale w cyklu „Ogród Ozdobny”.
Tymczasem wykopujemy już mieczyki, inaczej nazywane gladiolami. Bulwy tych roślin są podatne na choroby grzybowe, dlatego usuwamy je z rabat wcześniej niż np. dalie. Przycinamy ich część nadziemną na wysokość 10-15 cm i po wykopaniu pozostawiamy je w ciepłym pomieszczeniu do przeschnięcia, po czym oczyszczamy z ziemi, oddzielamy od nich ewentualne bulwy przybyszowe i przechowujemy w chłodnym ale z dodatnią temperaturą pomieszczeniu do maja.
Nie jest jeszcze za późno na założenie nowego trawnika. Ziemia jest nadal nagrzana po ciepłym lecie, ale jest znacznie bardziej wilgotno niż w lipcu czy sierpniu. To doskonałe warunki dla kiełkujących nasion traw. Jeżeli chcemy by raz założony trawnik cieszył oczy przez wiele lat, warto w pierwszej kolejności głęboko spulchnić glebę i dokładnie ją odchwaścić. Można ją też przedsiewnie zasilić nawozem oraz wyrównać i zwałować lub poczekać aż ziemia nieco osiądzie. Na tak przygotowane podłoże możemy wysiewać nasiona lub kłaść trawnik z rolki.
10 października przypada Światowy Dzień Drzewa. To moment, w którym warto zastanowić się jak ogromną rolę w naszej przyrodzie odgrywają te wspaniałe rośliny. O tej porze drzewa liściaste zaczynają mienić się jesiennymi barwami. W ogrodzie drzewa stanowią szkielet wszystkich nasadzeń.
W zielniku możemy jeszcze zbierać wiele ziół, m.in. tymianek, oregano, później wysianą bazylię, a także miętę lub melisę. W warzywnikach, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, w dalszym ciągu przeprowadzamy zbiory warzyw ciepłolubnych, m.in. pomidorów, papryki i innych warzyw psiankowatych, a także cukinii, patisonów i innych warzyw dyniowatych.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Październik w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 05.10 - 11.10. Prace ogrodnicze w październiku"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Październik w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 05.10 - 11.10. Prace ogrodnicze w październiku"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.