• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Październik w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 28.09 - 04.10. Prace ogrodnicze w październiku
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2020-09-29, 01:00

Październik w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 28.09 - 04.10. Prace ogrodnicze w październiku

„Jeśli wrzesień będzie ciepły i suchy, pewno październik nie oszczędzi pluchy”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.
28 września przypada Światowy Dzień Jabłka. Jest to chyba najbardziej znany i lubiany owoc w naszym kraju. Warto zastanowić się więc, czy nie posadzić jabłonki w ogrodzie. A tym, którzy mają już to rajskie drzewo w swoim sadzie przypominamy o jesiennych opryskach. Gdy zacznie ono zrzucać liście warto wykonać oprysk jabłoni mocznikiem przeciwko parchowi. Jesień to także pora na oprysk innych drzew owocowych miedzianem. Zapobiega to np. kędzierzawości liści brzoskwini, rakowi bakteryjnemu wiśni czy zasychaniu liści czereśni.
Pod koniec września panują zazwyczaj idealne warunki do zakładania nowych plantacji drzew i krzewów owocowych. Sadzimy więc maliny, porzeczki, agrest, aronię i inne rośliny, których owoce będziemy mogli zbierać.
O tej porze można już także przyciąć pędy roślin balkonowych i tarasowych, które będziemy zimować w pomieszczeniach do kolejnego sezonu. Dotyczy to np. pelargonii i fuksji oraz wybranych pnączy. Z odciętych fragmentów możemy pobrać sadzonki i je ukorzenić w wodzie lub bezpośrednio w podłożu. W ten sposób je rozmnożymy i przyszłym roku będziemy mieli więcej roślin do obsadzenia.
W tym tygodniu żegnamy wrzesień a witamy październik. 1 października obchodzimy Światowy Dzień Ptaków. Warto zaprosić skrzydlatych przyjaciół do ogrodu, ponieważ pomogą nam w walce z niejednym szkodnikiem. Jesienią można dla nich pozostawić pożywienie na roślinach, dekoracyjne owoce owoce berberysów, pięknotki czy derenia będą dla nich prawdziwym smakołykiem. Powodzeniem cieszy się też słonecznik, zwłaszcza wśród sikorek i wróbli.
Przy okazji przypominamy, że słonecznik możemy wysiewać także jesienią i zimą. Jednak nie w ogrodzie, lecz w doniczkach. Zbieramy wtedy młode liście, które są bardzo zdrowe. Jeszcze zdrowsze są kiełki słonecznika, które możemy uprawiać w słoikach lub kiełkownicach. Są one witaminową bombą, a do tego wspaniale smakują i pięknie wyglądają.
W warzywnikach kończymy już zazwyczaj zbiór warzyw ciepłolubnych. Robi się już coraz chłodniej i coraz bardziej wilgotno, co sprzyja atakom chorób grzybowych i spowalnia wegetację. Zrywamy więc m.in. pomidory, paprykę, ogórki, cukinie czy kukurydzę. Dynie mogą dojrzewać na jesiennym słońcu do pierwszego przymrozku.
A po zakończonych zbiorach można zaplanować zmiany w ogrodzie. Jesień jest odpowiednim momentem, żeby przeprowadzić modernizację lub przebudowę wybranego miejsca w ogrodzie. Wiosną zazwyczaj mamy wiele prac związanych z wysiewami i przygotowaniem ogrodu do nowego sezonu, tymczasem jesienne sprzątanie można połączyć z budową nowej rabaty, domku ogrodowego czy tarasu.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Październik w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 28.09 - 04.10. Prace ogrodnicze w październiku"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Październik w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 28.09 - 04.10. Prace ogrodnicze w październiku"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.