• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Pędraki. Jak sprawdzić czy mamy pędraki? Jak pozbyć się pędraków?
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2023-03-23, 01:00

Pędraki. Jak sprawdzić czy mamy pędraki? Jak pozbyć się pędraków?

Zanim zaczniemy siać warzywa na grządkach, warto sprawdzić czy w glebie nie ma pędraków. Co to za szkodniki? I jak z nimi walczyć? O tym jest mowa w dzisiejszym filmie z cyklu "Ogród Warzywny". Zapraszam!
Jeżeli w zeszłym sezonie zauważyliśmy spadek plonów na niektórych grządkach warzywnych, sadzonki słabo przyrastały, albo czasami nawet wcale się nie przyjmowały, a wysiewy się nie udawały, warto sprawdzić, czy przyczyną takiego stanu rzeczy nie były pędraki lub inne szkodniki glebowe jak np. drutowce, opuchlaki czy nicienie.
Pędraki to larwy chrząszczy. W zależności od gatunku mogą występować tylko w jednym pokoleniu rocznie lub też mogą mieć kilkuletni okres rozwojowy, jak jest w przypadku chyba najbardziej popularnego w naszym kraju chrabąszcza majowego. Larwy tego owada dojrzewają od 3 do 5 lat, dorastają do ok 5 cm. Są białawe, mają trzy pary odnóży tułowiowych i brązową głowę, zazwyczaj są wygięte w podkowę i mogą narobić sporo szkód w ogrodzie. W warzywniku podgryzają korzenie wysianych przez nas roślin lub posadzonych sadzonek. Przy młodych warzywach wiąże się to często z ich całkowitym zniszczeniem.
Wczesna wiosna to idealny czas, żeby rozpocząć z nimi walkę, ponieważ grządki są jeszcze puste, nieobsiane. Mimo wszystko pozbycie się pędraków z ogrodu nie należy do zadań łatwych, ponieważ nie ma praktycznie miejsca, w których nie występowałyby larwy takiego czy innego chrząszcza. Zagnieżdżają się one zarówno w warzywnikach, jak i na rabatach kwiatowych, w trawnikach, a nawet w donicach.
W przypadku donic pozbycie się ich jest praktycznie najłatwiejsze. Jeżeli zauważymy pędraki w pojemniku z ziemią, który chcemy wykorzystać jeszcze w nadchodzącym lub nawet kolejnym sezonie, musimy wysypać ziemię z donicy i dokładnie ją przejrzeć pod kątem występowania szkodników. W ostateczności, takie podłoże możemy wymienić na nowe.
Jeżeli podejrzewamy, że pędraki są obecne na grządkach w warzywniku, trzeba sięgnąć po szpadel, póki są one nieobsiane i nieobsadzone. Musimy się jednak liczyć z tym, że wykopanie tych szkodników jest dość trudne, ponieważ zimując w glebie pędraki schodzą na głębokość nawet 1 metra. Ale żeby sprawdzić, czy w ogóle musimy się z nimi zmierzyć, możemy np. wkopać się na grządce w jednym miejscu, dość głęboko i sprawdzić czy nie natrafimy na jakiegoś pędraka. Jeżeli tak, to znak, że może być ich w tym miejscu więcej i warto przekopać oraz przeszukać glebę w ich poszukiwaniu.
Mimo że przekopywanie grządek przestało być teraz praktykowane w ekologicznym podejściu do uprawy ziemi, to w przypadku walki ze szkodnikami glebowymi, jest ono wskazane. Wzruszając glebę i rozkopując ją zapraszamy też skrzydlatych przyjaciół, które niejednokrotnie pomagają nam wyjadając szkodliwe owady, jeżeli tylko znajdą się one na powierzchni.
Można też w celach rozpoznawczych rozłożyć na grządce czarną folię lub czarną włókninę na noc. Zmylone pędraki często wychodzą wtedy na wierzch gleby i możemy je wyzbierać. Taki sam sposób działania można zastosować w przypadku trawnika, jeżeli podejrzewamy, że żółte place, które się pojawiły są właśnie objawem żerowania pędraków w darni. Nie możemy jednak, niestety, liczyć na to, że w ten sposób wyłapiemy wszystkie szkodniki.
Pomocny może się tu okazać preparat z wrotyczem. Jeżeli mamy zasuszone kwiaty tej rośliny, możemy przygotować wywar lub wyciąg własnoręcznie. Jeżeli ich nie mamy, możemy skorzystać z gotowego do użycia ekstraktu, który rozcieńczamy z wodą i nanosimy za pomocą opryskiwacza lub poprzez podlewanie. Ten ekologiczny i bezpieczny preparat mikrobiologiczny odstrasza pędraki, opuchlaki, nicienie i drutowce. Za pierwszym razem przygotowujemy go w większym stężeniu, a po 7-10 dniach możemy zabieg powtórzyć w mniejszym stężeniu, zgodnie z instrukcją i opisem na opakowaniu.
Do walki z pędrakami polecany jest też preparat mikrobiologiczny, w którego skład wchodzą wyselekcjonowane szczepy pożytecznych bakterii. On również może być stosowany przedsiewnie w warzywniku lub na trawniku, doglebowo w postaci oprysku lub podlewania.
Nie wszystkie pędraki są szkodnikami, ale na pewno w warzywniku nie powinno być pędraków chrząszcza majowego. I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Warzywny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#pędraki #warzywa #warzywnik #warzywniak #uprawa #uprawawarzyw #szkodniki #szkodnikiroślin #szkodnik #ogród #ogrod #ogródek #ogrody #ogródwarzywny #mójogród #ogrod_na_co_dzien #porady #porada #poradnik

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Pędraki. Jak sprawdzić czy mamy pędraki? Jak pozbyć się pędraków?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Pędraki. Jak sprawdzić czy mamy pędraki? Jak pozbyć się pędraków?"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.