• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Pelargonie po lecie - jesienna pielęgnacja i rozmnażanie pelargonii
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2020-09-16, 01:00

Pelargonie po lecie - jesienna pielęgnacja i rozmnażanie pelargonii

Pelargonie to chyba najchętniej uprawiane przez nas rośliny na balkonach i tarasach. Ale po lecie mogą one nieco stracić na uroku. Co z nimi zrobić? O tym opowiem w dzisiejszym odcinku z cyklu „Balkony i Tarasy”. Zapraszam.
Pelargonie to rośliny ciepłolubne pochodzące z Afryki, dlatego nie są w stanie przetrzymać zimowych mrozów naszego klimatu. Jednak na osłoniętym balkonie lub tarasie, który dodatkowo jest od strony południowej mogą przetrwać naprawdę długo. Jednego roku zdobiły u nas wejście do domu do stycznia. Potem wcale nie muszą umierać. Możemy je z powodzeniem przezimować, o czym będę jeszcze mówić w jednym z kolejnych odcinków.
Tymczasem należy zadbać o to, by cały czas prezentowały się atrakcyjnie. Wymagają więc na początku jesieni podstawowych zabiegów podlewania i oczyszczania. Odwdzięczą się też pięknymi kwiatami, jeżeli nadal zasilimy je odrobiną nawozu. Wycinamy więc na bieżąco wszystkie przekwitnięte kwiatostany oraz liście, który pożółkły lub na których widać ślady chorób. Niestety jesienią pojawiają się one częściej niż latem. Jest to związane z bardziej wilgotnym i chłodnym powietrzem. Należy też pamiętać, że jesienią pozostawione na dworze pelargonie należy okryć, jeżeli zapowiadane są nocne przymrozki. Jeżeli uprawiamy je w niewielkich pojemnikach, możemy je na ten czas przenieść do cieplejszego pomieszczenia. Tak pielęgnowane będą nadal kwitnącą dekoracją.
U mnie w ogrodzie dobrze prezentują się w dalszym ciągu wszystkie gatunki pelargonii. Zarówno rabatowe jak i bluszczolistne. Rozrosły się one zjawiskowo. Je również oczyszczę z uschniętych kwiatów i liści. O tej porze możemy też pobrać sadzonki odmian, które chcielibyśmy rozmnożyć. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie odmiany uda nam się ukorzenić. Ponadto, niektóre z nich są objęte regulacjami prawnymi, dającymi wyłączne prawo do rozmnażania danej odmiany przez hodowcę.
Na sadzonki pelargonii najlepiej nadają się wierzchołki pędów, które nie kwitną, o długość mniej więcej 8-10 cm. Jeżeli na wybranym przez nas fragmencie rośliny pojawił się już pęd kwiatowy, należy go usunąć. Odcinamy sadzonki za pomocą nożyka lub sekatora. Narzędzia używane do cięcia powinny być ostre i czyste, najlepiej odkażone np. spirytusem, żeby uniknąć przenoszenia chorób.
Pelargonie możemy ukorzeniać w wodzie lub bezpośrednio w podłożu, może być to podłoże torfowe z domieszką piasku. Ja na razie wszystkie sadzonki umieszczę w słoikach z wodą, żeby móc bez problemu obserwować czy pojawiają się młode korzenie. Ukorzenienie trwa zazwyczaj 3 – 5 tygodni. Warto pamiętać, że nie wszystkie pelargonie możemy rozmnażać, ale do tego tematu jeszcze wrócę w innym odcinku.
Najczęściej kupujemy sadzonki pelargonii w maju w sklepie ogrodniczym. Ale rośliny te możemy uprawiać również od nasiona. To właśnie takie okazy. Wysiałam je w lutym i przez całe lato były piękną ozdobą. W sierpniu zaczęły zawiązywać kolejne nasiona, którym pozwoliłam dojrzeć, żeby teraz je zebrać na następny sezon.
Uprawa pelargonii z nasion to dla mnie wspaniała zabawa. Pierwszy raz mam okazję samodzielnie zebrać materiał siewny i jestem ciekawa, czy wykiełkują z niego kolejne rośliny i czy będą identyczne jak rośliny mateczne, czy może będą miały zupełnie inne cechy i kolory - tak może się zdarzyć. Do zbioru należy wybrać tylko całkowicie dojrzałe nasiona. Przechowam je w papierowej kopercie i wysieję w styczniu.
Znacznie łatwiej jest jednak rozmnażać pelargonie z sadzonek, je również pobiorę z moich wyhodowanych od nasionka okazów. Warto zwrócić uwagę, żeby pobierane fragmenty roślin były zdrowe i młode, niezdrewniałe. Zdrewniałe czy też półzdrewniałe pędy pelargonii ukorzeniają się znacznie trudniej.
W tym roku nasz taras zdobiły też pelargonie pachnące, inaczej nazywane geranium. Pięknie się rozrosły. Ich zakup uważam za bardzo udany.
Pelargonie z tej grupy, mimo że reprezentowane przez wiele gatunków i odmian są znacznie mniej znane niż pelargonie rabatowe. A szkoda, bo w tym sezonie rosły jak żadne inne i dwa razy pokrywały się delikatnymi urokliwymi kwiatami w różowym kolorze. Ich głównym walorem dekoracyjnym są jednak liście w rozmaitych kształtach i kolorach oraz przede wszystkim o niepowtarzalnym, subtelnym zapachu. Każda z tych roślin panie nieco inaczej. Po zgnieceniu liścia uwalnia się aromat. W zależności od odmiany można wyczuć w nim nutę róży, cytryny, mięty, jabłka, sosny, orzechów, gałki muszkatołowej, a nawet coca coli lub czekolady. Rośliny te mają też zastosowanie lecznicze i kulinarne ze względu na zawarty w nich olejek geraniowy. Będę zimować je w chłodnym pomieszczeniu. Przy okazji również z nich spróbuję pobrać sadzonki. Zobaczymy czy ukorzenią się w wodzie.
Doskonałym zakupem okazała się także pelargonia ozdobna z liści w odmianie Vancouver Centennial. Jej liście przez cały okres od maja do września pozostały bardzo atrakcyjne, ceglastoczerwone z jasnozielonymi przebarwieniami. W międzyczasie pojawiały się też delikatne pomarańczowe kwiatostany.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Pelargonie po lecie - jesienna pielęgnacja i rozmnażanie pelargonii"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Pelargonie po lecie - jesienna pielęgnacja i rozmnażanie pelargonii"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.