• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Pielęgnacja trawnika po zimie - wertykulacja, pleśń pośniegowa, choroby grzybowe trawnika
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2021-04-01, 01:00

Pielęgnacja trawnika po zimie - wertykulacja, pleśń pośniegowa, choroby grzybowe trawnika

Częścią większości ogrodów ozdobnych jest trawnik. W podejściu ekologicznym do prowadzenia ogrodu stał się on trochę niemodny, jako monokultura i siedlisko niesprzyjające zapylaczom. Ale należy pamiętać, że ogrody pełnią różną funkcję i każdy z nas może tak zaprojektować swoją zieloną przestrzeń, żeby czuć się jak najlepiej. Ważne, żeby obcować z przyrodą i spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. A otoczenie trawnika można obsadzić miododajnymi krzewami, jak np. irga błyszcząca w naszym ogrodzie, która każdej wiosny aż roi się od pszczół, trzmieli i bzyków lub można postawić donice z przeróżnymi kwiatami. Część działki zawsze warto przeznaczyć dla pożytecznych owadów i innych zwierząt, ale trawnik pełni także istotną rolę dla wielu z nas.
W naszym ogrodzie jest on bardzo ważny, zwłaszcza dla dzieci. Jest to boisko do siatkówki, badmintona i piłki nożnej jednocześnie. Jest to także miejsce do gimnastyki podczas nauki robienia gwiazd oraz miejsce pikników oraz letniego nocowania pod namiotem. A także zabawy z wodą, gdy jest upał. A skoro już jest, to należy zadbać o to, aby był gęsty, zdrowy, intensywnie zielony i po prostu ładny.
Po tegorocznej zimie, jednak ładnie się on nie reprezentuje. Pojawiły się już nawet komentarze, na temat widocznych na nim plam, ponieważ wiele osób ma podobny problem po styczniowych i lutowych mrozach i śniegach. Plamy tej suchej trawy niekoniecznie muszą być pleśnią pośniegową. Mogą one być efektem zabawy na śniegu lub chodzeniu po zmrożonej darni. W przypadku naszego trawnika tak na pewno było. Dzieci niejednokrotnie zbierały z trawnika śnieg do ulepienia bałwana, śnieżnej wieży, a nawet igloo. Budowle wspaniałe, ale ma to teraz swoje konsekwencje. Drugim powodem tych plam były odwiedziny saren, które na środku naszego trawniku urządziły sobie sypialnię, kładąc się na zmrożonych wtedy źdźbłach. Połamały się one pod ich ciężarem i potem obumarły, tworząc teraz warstwę filcu i brzydką plamę. Prześwit między płotami został już naprawiony i raczej na ponowne odwiedziny saren już nie liczymy, możemy zatem zająć się także naprawieniem stanu darni.
A pierwszym krokiem w tym kierunku będzie wertykulacja. Na naszym kanale można znaleźć już materiały filmowe na jej temat, zatem teraz kilka słów przypomnienia. Wertykulację można, a nawet należ przeprowadzać na starszych trawnikach, co najmniej dwuletnich. W przypadku młodych trawników, np. jednorocznych, wystarczy aeracja, czyli napowietrzanie, polegające na nakłówaniu darni. Wertykulacje polega na jej nacinaniu, jest więc nazywana także pionowym koszeniem.
Nasz trawnik ma już 10 lat i w czasie sezonu jest koszony za pomocą robota koszącego, mulczującego trawę, czyli pozostawiającego niewielkie fragmenty źdźbeł w darni. Raz na rok, wczesną wiosną, musimy go więc odświeżyć, wyczesać i usunąć nadmiar nagromadzonego filcu z trawnika, a nic nie zrobi tego lepiej niż wertykulator.
Należ go ustawić na wybranej wysokości cięcia. Im starczy trawnik, tym głębiej możemy wbijać noże wertykulatora. W tym roku pracowaliśmy urządzeniem akumulatorowym i zdało ono egzamin. Może nie na szóstkę, ponieważ prz naszym gęstym i dość dużym trawniku udało się przeprowadzić zabieg, ale praca była przerywana, ponieważ musieliśmy w międzyczasie doładowywać baterię. Dlatego duże powierzchnie trawnikowe zazwyczaj wertykuluje się za pomocą urządzenia spalinowego. Jest ono może nieekologiczne i hałaśliwe, ale praca nim w dużych ogrodach przebiega szybko i sprawnie. Przy mniejszych powierzchniach z powodzeniem można użyć wertykulatora akumulatorowego lub elektrycznego podłączonego do prądu za pomocą kabla.
Z jego pomocą wyczesujemy z trawnika filc, który utworzył się w trakcie zeszłorocznego sezonu wegetacyjnego. Jest to gruba, czasami kilkucentymetrowa warstwa suchych źdźbeł, która gromadzi wilgoć niczym gąbka i utrudnia przenikanie wody, powietrza i składników pokarmowych do gleby. To właśnie w tym filcu najczęściej rozwijają się też choroby grzybowe. Ponadto, ponieważ korzenie traw rozrastają się najmocniej tam, gdzie najłatwiej o wodę i składniki odżywcze, penetrują wilgotną warstwę filcowego kożucha i nie przenikają wgłąb ziemi. Tym samym darń jest bardziej narażona na przesuszenie i musimy ją częściej podlewać.
Za pomocą wertykulacji usuwamy ten filc oraz jednocześnie nacinamy korzenie traw. Nacięta darń otrzymuje bodziec do krzewienia się. Podział roślin jest to w końcu także sposób na rozmnożenie traw ozdobnych czy niektórych bylin. Przy okazji usuwamy też mech z trawnika, jeżeli taki gdzieniegdzie się pojawił. Przyjmuje się, że najlepszym terminem przeprowadzenia wertykulacji jest moment, kiedy kwitną forsycje w danym regionie. Kiedy trawnik budzi się z zimowego snu, ale jego wegetacja jeszcze nie ruszyła na dobre. Zazwyczaj jest to termin na przełomie marca i kwietnia. Trawnik wertykulujemy dwa razy wzdłuż i wszerz, krzyżowo.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Pielęgnacja trawnika po zimie - wertykulacja, pleśń pośniegowa, choroby grzybowe trawnika"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Pielęgnacja trawnika po zimie - wertykulacja, pleśń pośniegowa, choroby grzybowe trawnika"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.