Pomidory - przegląd różnych odmian pomidorów i jak uprawiać pomidory
W dzisiejszym odcinku z cyklu „Ogród Warzywny” krótki przegląd stanu i odmian rosnących u mnie pomidorów. Zapraszamy!
Początek lata to już czas prawdziwej obfitości w warzywnikach. Możemy zbierać groszek cukrowy, sałatę, kalarepę, cebulę, młode buraki i pierwszy bób. Jest to też czas dalszej pielęgnacji pomidorów, które są często obowiązkowym elementem naszych warzywnych upraw. Sadzimy je nie tylko na rabatach i pod osłonami, ale także w donicach na tarasach lub balkonach.
Wraz z nadejściem cieplejszych dni, pomidory czują się coraz lepiej. Ich najszybszy przyrost następuje w temperaturze 22-27 stopni Celsjusza. W temperaturze powyżej 32 stopni następuje już wyhamowanie ich wzrostu, wtedy też już najczęściej dojrzewają i czerwienią się wyczekiwane przez nas owoce.
Koniec czerwca to moment kwitnienia i zawiązywania owoców pomidora. W tym czasie musimy pamiętać o regularnym podlewaniu krzewów, ponieważ o tej porze zapotrzebowanie tych roślin na wodę wzrasta. Przyjmuje się, że w czasie pełnego owocowania wilgotność gleby powinna wynosić około 75% pełnego nasycenia. Niedobory wody w tym okresie może powodować zrzucanie kwiatów lub zawiązków czy drobnienie owoców. Nadmiar wody też niestety jest niekorzystny, dlatego martwi nas często deszczowa pogoda. Wilgotne powietrze sprzyja występowaniu chorób grzybowych, na które pomidory są dość podatne.
Ponadto musimy pamiętać o wymaganiach świetlnych pomidora, które są szczególnie wysokie w czasie kwitnienia i tworzenia się owoców. Na to jednak najczęściej nie mamy wpływu. W każdym razie im więcej słońca, tym lepiej.
Warto też dbać o odpowiednie odżywienie tych roślin, ponieważ są one dość żarłoczne. Dotyczy to zwłaszcza krzewów, które uprawiamy w ograniczonej ilości podłoża, np. w donicach. Wtedy dostarczanie dodatkowej porcji składników pokarmowych jest bardzo istotne. Dostępne są różne nawozy przeznaczone do pomidorów, najczęściej są one wieloskładnikowe, dzięki czemu nie musimy się martwić, że któregoś z makro lub mikroelementów zabraknie naszym roślinom. A np. niedobór fosforu opóźnia dojrzewanie owoców, a niedobór potasu może powodować wyłamywanie się szypułek owoców. Z kolei niedobór wapnia może doprowadzić do suchej zgnilizny i deformacji owoców.