Poziomki - sprawdzone metody wysiewu. Dlaczego warto uprawiać poziomki? Jak i kiedy wysiewać?
Dlaczego warto uprawiać poziomki? I co jest gwarancją udanego wysiewu tych roślin? Między innymi na te pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym filmie. Zapraszamy!
Do wyboru mamy wiele odmian nasion poziomek. Ja akurat mam zamiar tej wiosny wysiać poziomkę Rugia w tradycyjnym czerwonym kolorze, a także poziomkę Yellow, o owocach w biało-żółtym kolorze. Wysiane raz będą towarzyszyć nam w ogrodzie przez wiele lat. Często poziomki potem również samoistnie się rozsiewają, powiększając naszą plantację tych smacznych owoców. I nie tylko owoców, ale o tym za chwilę.
Poziomki należy wysiać na rozsadę w lutym lub marcu. Jeżeli zrobimy to w tym terminie, to na pierwsze owoce możemy liczyć jeszcze tego samego lata. A Żeby to zrobić, oprócz nasion, potrzebujemy jak zwykle pojemników, podłoża do wysiewu i wody.
Dla poziomek wybrałam pojemniki po wyrobach spożywczych. Muszą być one czyste i mieć otwory drenażowe na dnie. Są one dość głębokie, ale nie wypełnię ich w całości podłożem, lecz stworzę mini szklarnię, wypełniając je jedynie w 1/3. Rośliny te do kiełkowania nie potrzebują wiele ziemi, za to musi być ona rzeczywiście o bardzo drobnej strukturze, np. z domieszką piasku, tak jak to gotowe do użycia podłoże do siewu i pikowania. I kolejny raz przypomnienie, że nie należy używać ziemi z ogrodu, bo mogą się w niej znajdować patogeny chorobotwórcze i szkodniki, a siewki poziomek są bardzo delikatne n początku ich kiełkowania.
A to dlatego, że nasiona poziomek są bardzo niewielkie. Z botanicznego punktu widzenia są to malutkie orzeszki, które pokrywają miąższ owocu poziomki. Dlatego potem potrafią same się rozsiewać w ogrodzie. Niezjedzona poziomka usycha, opada i w ten sposób nasiona trafiają do gleby. Jeżeli pogoda i warunki będą sprzyjające to potem wykiełkuje.
Wracając jednak do naszych nasion, rozmieszczamy je niezbyt gęsto na wcześniej wyrównanym i delikatnie uklepanym podłożu, po czym nie musimy już ich przysypywać podłożem czy piaskiem, wystarczy je delikatnie docisnąć lub po prostu podlać rozproszonym strumieniem wody, który zwiąże nasiona dokładniej z podłożem. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą opryskiwacza.
Następnie tę wilgotność powietrza należy utrzymać aż do pojawienia się wschodów, zresztą potem także. Pomaga w tym przykrycie pojemnika szybą lub kawałkiem folii. Pamiętajmy w tym wypadku o codziennym wietrzeniu.
Optymalna wilgotność podłoża jest bardzo ważnym elementem udanego wysiewu poziomek. W ich przypadku szczególnie należy pamiętać, że podłoże powinno być wilgotne, a nie mokre. Lepiej jest nawet delikatnie je przesuszyć niż za często podlewać. W zeszłym roku właśnie popełniłam ten błąd. Nasypałam zbyt dużo podłoża, które nie przesychało i zamiast być stale wilgotne była raczej bardziej podmokłe. I moje poziomki niby zaczęły kiełkować, ale potem zmarniały.
W tym roku, po 3 tygodniach od wysiewu wyglądają tak. W niektórych roślinkach już zaczynają się pojawiać mikroskopijne liście właściwe. Poziomki kiełkują w temperaturze 18-25 stopni Celsjusza, czyli w temperaturze pokojowej, po mniej więcej 14-20 dniach. Do gruntu przesadza się je zazwyczaj w maju, gdy mają od 4 do 6 liści właściwych. Ja na etapie około 3 liście właściwych przepikuję je jeszcze do większych doniczek, żeby miały więcej podłoża i miejsca do swobodnego rozwoju.
A dlaczego warto uprawiać te rośliny?
1. Po pierwsze są śliczne. Mają bardzo dekoracyjne, soczyście zielone liście, wiosną pojawiają się charakterystyczne biało żółte kwiaty, które potem zamieniają się w smaczne, aromatyczne owoce.
2. Po drugie owoce poziomki są naprawdę wyjątkowe. Nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Zawierają dużo witaminy C, a także sole mineralne, garbniki i flawonoidy, które m. in. działają przeciw nowotworowo.
3. Po trzecie poziomki owocują niemal nieprzerwanie. Gdy pierwsze owoce pojawiają się zazwyczaj czerwcu, to ostatnie w październiku, a czasami nawet w listopadzie.
4. I po czwarte. Nie tylko owoce poziomki mogą być wykorzystywane w kuchni, ale również liście. Z liści świeżych lub suszonych możemy przygotowywać napary, czy też herbatki, bardzo smaczne oraz również o właściwościach prozdrowotnych. Liście i owoce poziomek można wykorzystywać pomocniczo przy miażdżycy, nadciśnieniu, kamicy nerkowej i niektórych chorób skóry.
5. Kolejną zaletą poziomek jest to, że są niezwykle łatwe w uprawie. Nie potrzebują praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Gdy się już przyjmą w nowym miejscu nie musimy nawet zbytnio dbać o podlewanie.
6. W ogrodzie możemy je sadzić niemal wszędzie. Zarówno w warzywnikach, jak i w jagodnikach oraz na rabatach bylinowych czy wśród innych roślin kwitnących.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#poziomki #poziomki