Skrzydłokwiat nie rośnie! Plamy na liściach i uschnięte końcówki. Przelany a może złe stanowisko?
Dlaczego skrzydłokwiat ma plamy na liściach? Dlaczego pojawiają się uschnięte końcówki? M.in. na te pytania znajdziecie odpowiedź w dzisiejszym filmie z cyklu "Dom Pełen Kwiatów". Zapraszam!
Skrzydłokwiaty to znane rośliny, które często uprawiamy w domach i które bezproblemowo możemy nabyć niemal w każdym sklepie ogrodniczym czy kwiaciarni. Pochodzą z klimatu tropikalnego, zatem całoroczna pokojowa temperatura powietrza i do tego wysoka wilgotność powietrza bardzo im odpowiada.
Generalnie rośliny te są łatwe i wdzięczne w uprawie, ale czasami mogą się przytrafić z nimi pewne problemy, które w pierwszej kolejności objawiają się plamami na liściach lub ich przebarwieniami. A źródła ich pojawiania mogą być różne. Na szczęście, w większości przypadków, da się skrzydłokwiaty doprowadzić do zdrowia i dobrej kondycji, nawet gdy są w opłakanym stanie.
Zacznijmy od suchych końcówek liści. To chyba najczęstszy problem, zwłaszcza zimą. I najczęściej powodem ich pojawiania się jest zbyt suche powietrze w otoczeniu rośliny.
Ale mogą one powstawać także w wyniku przesuszenia podłoża. Aby zwiększyć wilgotność powietrza, należy systematycznie zraszać nasz okaz miękką wodą lub ustawić doniczkę na kamykach w pojemniku z wodą. Jeżeli zdarzy nam się przesuszyć podłoże, musimy je na nowo nawodnić, pamiętając, że powinno być ono wilgotne, a nie mokre. Gdy zauważymy, że korzenie i ziemia w doniczce są wyjątkowo przesuszone, trzeba włożyć doniczkę z rośliną do pojemnika z wodą, tak aby cała bryła korzeniowa mogła namoknąć. Następnie odstawiamy doniczkę, by nadmierna ilość płynu wyciekła przez otwory w dnie.
W przypadku skrzydłokwiatów możemy też niekiedy zaobserwować żółknące liście. I może być to spowodowane zbyt ostrym, bezpośrednio padającym na roślinę światłem. Wtedy należy ją przenieść nieco dalej od okna. Skrzydłokwiaty należą raczej do roślin bardziej cieniolubnych. Należy jednak pamiętać, że żółknięcie pojedynczych, najstarszych liści jest zjawiskiem naturalnym. Alarmujące jest, kiedy żółkną liście młode. Należy pamiętać także o tym, że mimo iż rośliny te preferują miejsca nieco ciemniejsze, to nie mogą mieć za ciemno. Pod wpływem niedoboru światła blaszki liściowe się wydłużają i roślina traci zwarty pokrój.
Liście skrzydłokwiatów mogą też nie tyle żółknąć co blednąć, co również może być spowodowane zbyt jasnym stanowiskiem dla tego gatunku. Równomiernie blednące liście mogą być również oznaką niedoboru składników pokarmowych, głównie azotu, który ma wpływ na soczyście zielone wybarwienie roślin. W takim wypadku należy zadbać o odpowiednie i regularne nawożenie.
Gdy liście skrzydłokwiatu bledną, ale nieco inaczej, najpierw pojawiają się niewielki białe, kropkowane plamki, które potem zlewają się ze sobą, dając efekt blednięcia, a spód liści jest poryty delikatną pajęczynką, to znak obecności i żerowania przędziorków, małych pajęczaków, które wysysają soki z liści i mnożą się w bardzo szybkim tempie. W takim wypadku należy dokładnie umyć zaatakowane rośliny, np. pod delikatnym prysznicem i potem dbać o ich częste zraszanie liści. Możemy też użyć wybranych środków ochrony roślin przeciwko przędziorkom.
Czasami na liściach skrzydłokwiatów możemy też zauważyć wodniste, ciemne, brązowe lub czarne plamy. Takie wodniste plamy rozlewające się na liściach i zmieniające je z czasem w zupełnie czarne opadnięte liście, pojawiają się najczęściej w wyniku przelania rośliny, gdy ma ona zbyt mokre, a nie wilgotne podłoże. Korzenie rośliny nie mogą wtedy oddychać i z czasem nawet zagniwają. Powodem takich plam może być też zbyt niska dla tego gatunku temperatura, zimne powietrze czy zimne przeciągi lub zbyt duża zaaplikowana dawka nawozu. W taki sposób roślina może zareagować także na długotrwałe podlewanie jej zbyt twardą lub zbyt zimną wodą. Zmiana takiego stanu rzeczy, zapobieganie zimnym przeciągom, wymiana twardej wody na miękką, odstaną, w temperaturze pokojowej lub ograniczenie jej ilości, jeżeli mamy tendencję do przelewania roślin, powinny wyeliminować problem.
Temperatura powietrza, w przypadku skrzydłokwiatów, nie powinna spadać poniżej 16 stopni Celsjusza, a już na pewno nie poniżej 13. Jeżeli narazimy zimą naszą roślinę na mroźny przeciąg, np. podczas wietrzenia mieszkania, możemy już bezpowrotnie ją stracić.
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych odcinków z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” i pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#skrzydłokwiat #roślinydoniczkowe #rośliny #roślinydomowe #ogrod_na_co_dzień #kwiaty #kwiatydoniczkowe #uprawa #łatwe #dompełenkwiatów #problemy #porady #poradnik #kwiatysapiekne #kwiatywdomu #kwiatydomowe #kwitnącekwiaty #problemyzroślinami #dompełenkwiatów #pielęgnacja