• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Stokrotki afrykańskie - kwiaty na balkon i taras. Jak sadzić i dbać o stokrotki?
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2019-06-11, 01:00

Stokrotki afrykańskie - kwiaty na balkon i taras. Jak sadzić i dbać o stokrotki?

W dzisiejszym odcinku programu „Balkony i Tarasy” będzie mowa o stokrotkach afrykańskich. Coraz częściej można je spotkać w sklepach ogrodniczych. Warto je poznać. Zapraszam.
Pochodzące z Afryki Południowej osteospermum, czyli stokrotki afrykańskie, to urokliwe, kwitnące przedstawicielki astrowatych. Są to idealne rośliny zwłaszcza do mieszanych nasadzeń balkonowych i tarasowych. Paleta barw kwiatów poszczególnych odmian sięga od bieli po ciemny fiolet, przez róż, kremową biel, świetlistą żółć i pomarańcz. Środek koszyczka bywa niekiedy biały, żółty lub w odcieniach niebieskiego. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, a płatki mogą mieć różne, czasami fantazyjne kształty.
Stokrotki afrykańskie warto sadzić w miejscach jasnych, np. na balkonach i tarasach od strony południowej. Na stanowiskach w pełnym słońcu kwitną długo i obficie.
Dobrym towarzystwem dla osteospermum w kompozycjach doniczkowych będą m.in. pelargonie, petunie ogrodowe, bakopy i inne rośliny, które również lubią słońce i wymagają podobnych warunków uprawy.
W mojej pierwszej kompozycji fioletowe stokrotki o pełnych kwiatach zostaną posadzone w towarzystwie fioletowej bakopy i trzmieliny.
Osteospermum możemy z powodzeniem posadzić w podłożu do kwiatów balkonowych. Jak zawsze pamiętamy o drenażu i otworach odpływowych na dnie pojemnika. Bakopa, zwana także suterą, to szybko rosnąca roślina. Posadzona z przodu będzie przewieszać się kaskadą fioletowych kwiatów, pięknie kontrastujących z czernią donicy. Oprócz roślin o kwiatach fioletowych możemy też nabyć bakopy o kwiatach niebieskich, różowych i białych. Drobnolistna trzmielina będzie wypełnieniem środka kompozycji. Jej pędy będą przeplatać się między kwiatami stokrotki afrykańskiej i bakopy. Gdyby za bardzo się rozrosła, można ją przyciąć.
Druga kompozycja będzie biało-fioletowa. Do białych skrzynek balkonowych trafią ciemnofioletowe stokrotki afrykańskie, białe bakopy i białe pelargonie rabatowe.
Podczas sadzenia możemy dosypać do podłoża nawozu długodziałającego. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że nasze rośliny przez cały okres wegetacji będą miały dostęp do składników odżywczych. Jeżeli tego nie zrobimy w czasie wegetacji trzeba dokarmić te rośliny i raz na tydzień lub raz na 2 tygodnie odżywić je nawozem do roślin kwitnących.
Wszystkie odmiany osteospermum to rośliny słońca. Podobnie jak pelargonie. Przy niedoborze światła kwiaty stokrotek afrykańskich zamykają się. Gdy jest słonecznie, prezentują się w pełnej okazałości. Do ich uprawy warto wybrać miejsce zaciszne i osłonięte. Jeżeli latem panują długotrwałe upały, niektóre odmiany na pewien czas mogą przestać kwitnąć. Nie należy się tym przejmować. Jak tylko nieco się ochłodzi, znowu na roślinie pojawią się kwiaty. Generalnie stokrotki afrykańskie wytrzymają latem krótkie okresy przesuszenia, jednak znacznie lepiej będą się prezentować, jeżeli zadbamy o regularne podlewanie, tak żeby podłoże było stale lekko wilgotne.
Kiedy kwiaty zamierają - a w czasie deszczowej, chłodnej pogody dzieje się tak bardzo często - warto je wyłamać lub wyciąć. Dzięki temu roślina zawiąże nowe pąki.
Pomarańczowe stokrotki afrykańskie posadzę w towarzystwie kroplika ogrodowego. Roślina ta ma kwiaty o bardzo ciekawym kształcie, a do tego są one wspaniale, intensywnie wybarwione i pokryte licznymi kropkami. Kwiaty kroplików w zależności od odmiany mogą mieć różne kolory, pojawiają się na szczycie pędów. Rośliny te mają pokrój wniesiony i lekko pokładający się. Niestety nie kwitną one tak długo jak stokrotki afrykańskie, zazwyczaj jest to kilka tygodni w czerwcu i lipcu. Możemy jednak przedłużyć im okres kwitnienia, ścinając pędy kilka centymetrów pod przekwitłymi kwiatostanami. Pobudzimy wtedy uśpione pąki do wegetacji i kroplik zakwitnie ponownie pod koniec lata.
Osteospermum posadzę też w towarzystwie fioletowej petunii i kocanki włochatej. Ta kompozycja z czasem będzie największa. Pamiętajmy, że przy gęstym obsadzeniu donic musimy szczególnie pamiętać o podlewaniu i nawożeniu. Duża masa roślin czerpie więcej wody z podłoża, szybciej wyczerpują się też składniki odżywcze. Żeby nasze okazy bujnie kwitły, muszą być regularnie dokarmiane.
Stokrotki afrykańskie będą zdobić nasze balkony lub tarasy do pierwszych przymrozków. Pamiętajmy, że rośliny te kochają słońce. I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych odcinków z cyklu „Balkony i Tarasy”.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Stokrotki afrykańskie - kwiaty na balkon i taras. Jak sadzić i dbać o stokrotki?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Stokrotki afrykańskie - kwiaty na balkon i taras. Jak sadzić i dbać o stokrotki?"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.