Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
  • Deccoria.pl
  • Filmy
  • Storczyk - Gdzie postawić storczyka w domu? Najlepsze miejsce na storczyki w domu
Film
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2019-09-22, 01:00 Dodano jako: Informacja handlowa

Storczyk - Gdzie postawić storczyka w domu? Najlepsze miejsce na storczyki w domu

Dużą sztuką w uprawie domowych roślin doniczkowych, w tym storczyków, jest znalezienie dla nich odpowiedniego miejsca uprawy, pod względem oświetlenia, temperatury i wilgotności powietrza.
Światło jest warunkiem koniecznym dobrego rozwoju roślin i kwitnienia. Jeżeli brakuje światła, kwiaty, np. naszych falenopsisów, będą opadać. Często obserwujemy to w czasie zimy, kiedy dni są bardzo krótkie. W tym okresie idealnym dla storczyków miejscem są okna wychodzące na południe. Jednak od kwietnia musimy już uważać na rośliny uprawiane w witrynach okiennych, ponieważ większość storczyków potrzebuje rozproszonego światła. Bezpośrednie operowanie promieni słonecznych przez niektóre okna może prowadzić do poparzenia liści. Dlatego najbezpieczniejszym miejscem uprawy storczyków będą okna o wystawie wschodniej lub zachodniej, a w niektórych przypadkach nawet północnej. Pamiętajmy jednak, że rośliny uprawiane w zbyt ciemnym miejscu przestaną kwitnąć.
Ani latem, ani zimą storczyki nie powinny dotykać szyby. Latem może dojść do poparzenia liści – najpierw liście przebarwiają się na żółtoczerwono, potem pojawiają się białe plamy, a następnie czernieją. Zimą, gdy liść dotyka szyby, mogą pojawiać się srebrnobarwne plamki, które wyglądają tak, jakby roślina została zaatakowana przez jakiegoś szkodnika.
Niektórzy znawcy twierdzą, że nie należy przestawiać storczyków. Inni, że w warunkach domowych jest to wręcz wskazane. Jeżeli dojdziemy do wniosku, że nasz storczyk potrzebuje zmiany np. oświetlenia, przenieśmy go tam, gdzie będzie mu lepiej. Jeżeli nasze rośliny nie kwitną, przestawienie ich i zmiana miejsca może okazać się drogą do sukcesu.
W uprawie storczyków ważna jest wentylacja. Świeże powietrze wyrównuje jego wilgotność i pomaga roślinom uzyskać większą odporność na choroby i szkodniki. Regularne otwieranie drzwi i okien sprawia, że rośliny po podlaniu lub zroszeniu mogą szybko wyschnąć, co przeciwdziała chorobom grzybowym.
Dopływ świeżego powietrza zdecydowanie służy storczykom, ale silny, bezpośredni strumień powietrza, dodatkowo bardzo zimnego, poniżej 0 stopni Celsjusza zdecydowanie może im zaszkodzić. Przeciągi latem i wiosną zazwyczaj nie szkodzą naszym roślinom, ale zimą mogą mieć katastrofalny wpływ. Storczyki najlepiej czują się w stałym, lekkim powiewie świeżego powietrza.
Aczkolwiek ustawione bezpośrednio przed lub pod klimatyzatorem szybko zmarnieją, dobrze się natomiast nadają na miejsca nad grzejnikami, ale bezpośrednio nie obok nich. Z tego wynika, że trzymanie ich na parapetach nad kaloryferami jest jak najbardziej odpowiednie.
W przypadku storczyków ze strefy tropikalnej ogrzewanie pomieszczenia zimą jest konieczne. Musimy jedynie dodatkowo zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, ponieważ gdy jest ono zbyt suche brązowieją końcówki liści i może dojść do zaatakowania roślin przez szkodniki. Żeby stworzyć storczykom odpowiedni mikroklimat uprawiajmy je w grupach, również z innymi domowymi roślinami doniczkowymi lub od czasu do czasu zraszajmy liście. Dobrze sprawdza się też pozostawienie wody na dnie osłonki, która będzie parowała. Jednak korzenie rośliny nie mogą jej sięgać, bo to powodowałoby ich gnicie.
Jeżeli chodzi o temperaturę, najbardziej popularne storczyki, które są dostępne w sklepach ogrodniczych, mają umiarkowane wymagania. One po prostu zazwyczaj dobrze się czują w naszych domowych warunkach.
Najważniejsze jest, aby obserwować nasze storczyki. Wtedy możemy szybko zareagować na jakiekolwiek niepokojące objawy. Jeżeli już znaleźliśmy dla nich odpowiednie miejsce pamiętajmy o ich systematycznej pielęgnacji, nawadnianiu, nawożeniu i zraszaniu.
Nie wolno też zapominać o stałym usuwaniu więdnących lub gnijących liści, gdyż mogą one wywoływać choroby i są znakomitym siedliskiem dla szkodników.
A po czym poznać, że nasze storczyki czują się dobrze?
Nowy liść, nowa pseudobulwa czy nowy pęd, powinny być przynajmniej tej samej wielkości, co poprzednio wyrośnięte. Liście rośliny powinny być twarde, silne i skórzaste, w żadnym razie nie powinny być wiotkie czy pomarszczone. Ponadto nie powinno być na nich plam, powinny być zdrowo zielone i oczywiście bez śladów żerowania szkodników. Końcówki zdrowych korzenie falenopsisów są zielone lub czerwone, a szary welamen wskazuje, że nie zostały one naruszone ani zasolone. Kwiaty powinny być równie duże jak podczas ostatniego kwitnienia. Można też porównać liczbę kwiatów i pędów na przestrzeni kilku lat.
Najłatwiejsze w uprawie są najbardziej popularne storczyki falenopsis. Dobrze znoszą zarówno wysoką, jak i umiarkowaną temperaturę. Kwitną przez cały rok, występują w przeróżnych kolorach i wielkościach. Wiele odmian wypuszcza pędy kwiatostanowe jesienią i kwitnie w styczniu, lutym i marcu, ale są i takie okazy, które najchętniej wytwarzają pędy kwiatowe wiosną. O tych roślinach mówiłam już wiele w poprzednich odcinkach.
Subskrybuj :)
https://ogrodnacodzien.pl/
https://www.facebook.com/izabella.schick/
#ogrod_na_co_dzien

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Storczyk - Gdzie postawić storczyka w domu? Najlepsze miejsce na storczyki w domu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Storczyk - Gdzie postawić storczyka w domu? Najlepsze miejsce na storczyki w domu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.