Storczyk - kupowanie i rozmnażanie. Jakie storczyki kupować?
Jak kupować storczyka? Na co zwrócić uwagę przy zakupie storczyka? Zwykle to właśnie kwiaty skłaniają nas do zakupu danej rośliny. Tymczasem nie należy się spieszyć. Przed wyborem jednego okazu, warto obejrzeć również inne. Pośpiech nie jest wskazany. Należy sprawdzić, czy nie widać szkodników, lub śladów ich żerowania. Unikajmy też kupowania roślin, które mają plamy na liściach, mogą być one objawem złej pielęgnacji podczas pobytu w sklepie. Wybierajmy storczyki, które mają dużo pąków, wtedy dłużej będziemy się cieszyć kwitnącymi roślinami.
Uprawę storczyków najczęściej rozpoczynamy gdy kupujemy lub dostajemy w prezencie kwitnącą roślinę. Jeżeli będziemy ją dobrze pielęgnować, może uda nam się ją rozmnożyć.
Rozmnażanie storczyków z nasion w warunkach domowych jest niemożliwe. Nasiona te nie posiadają tkanki odżywczej i żeby wykiełkować muszą być w symbiozie z odpowiednimi grzybami lub mieć kontakt ze specjalnymi pożywkami. W torebkach nasiennych storczyków znajduje się około miliona nasion, ale od momentu wysiewu, do kwitnienia mija od kilku do kilkunastu lat. Rozmnażanie roślin, które kupujemy w sklepach zaczyna się w laboratorium i jest przeprowadzane poprzez wysiew nasion lub merystemy i klonowanie.
W warunkach domowych najczęściej rozmnażamy storczyki przez odrosty boczne, które w zależności od gatunku wykształcają się na kwiatostanach lub na pseudobulwach.
Falenopsisa najłatwiej jest rozmnożyć wegetatywnie z keiki, czyli z małej sadzonki tworzącej się na pędzie kwiatowym lub u nasady liści w miejscu pędu kwiatowego. Dzieje się tak, gdy roślina jest gotowa do kwitnięcia, ale temperatura jest na tyle wysoka, że roślina nie przechodzi w fazę wytwarzania kwiatów. Keiki jest klonem naszego storczyka, nowa sadzonka będzie zatem identyczna jak roślina macierzysta. Pozostawiamy ją do podrośnięcia przez mniej więcej rok. Im większe uzyskamy sadzonki, tym lepiej się one przyjmą.
Nowe przyrosty często pojawiają się również na Dendrobium. Oddzielamy te, które mają dobrze rozwinięty system korzeniowy. Sadzimy je w specjalnym podłożu do storczyków. Przy odcinaniu uważajmy, aby nie uszkodzić korzeni. W niektórych przypadkach możemy spróbować młodą roślinę „ukręcić” od starej. Jeżeli jest taka potrzeba mocujemy ją do palika.
Subskrybuj :)
https://ogrodnacodzien.pl/
https://www.facebook.com/izabella.schick/
#ogrod_na_co_dzien