Styczeń w ogrodzie 2024. Kalendarz ogrodnika na 01.01 - 07.01. Prace ogrodnicze w styczniu
"Z Nowym Rokiem, nowym krokiem!" Rozpoczynamy kolejny rok kolejnym odcinkiem z cyklu "Tydzień w Ogrodzie", na który serdecznie zapraszamy. Jeszcze raz przesyłamy najwspanialsze życzenia! Szczęśliwego Nowego Roku!
...z tej okazji składamy najwspanialsze noworoczne życzenia, zdrowia, siły i energii, realizacji wszystkich noworocznych postanowień i planów oraz szczęścia i sukcesów w każdej dziedzinie życia, również w ogrodnictwie. Oby pogoda zawsze sprzyjała, a rośliny rosły zdrowo. Niech ogrody będą kolorowe jak nigdy, a plony wspanialsze niż kiedykolwiek. Życzymy spełnienia ogrodniczych marzeń!
A pomóc w tym może dobre rozplanowanie ogrodniczych zadań. Czas w uprawie roślin ma niebagatelne znaczenie. Ważne jest, żeby z niczym się nie spóźnić, ale też żeby zbytnio niczego nie przyspieszać. Jeżeli za szybko rozpoczniemy wysiewy, może się okazać, że praca, którą włożymy w zbyt wczesną uprawę roślin, pójdzie na marne. Mierzmy siłę na zamiary, żeby czerpać jak najwięcej radości z ogrodniczego hobby. Co nie oznacza wcale, że musimy rezygnować ze styczniowych wysiewów.
Jeżeli ktoś bardzo lubi siać i nie może się doczekać pracy w ogródku, może sięgnąć po nasiona roślin, które wysiewamy w pierwszej kolejności i które mogą trafić do pojemników z podłożem już w styczniu. A są to np. takie rośliny jak pelargonie, szałwia błyszcząca, heliotrop, żeniszek czy begonie stale kwitnąca. Niektórzy w styczniu wysiewają też już paprykę ostrą, która potem będzie uprawiana pod osłonami, w szklarniach czy tunelach foliowych lub w donicach. Pamiętajmy jednak, że o tej porze roku rośliny mają bardzo mało światła, mogą się zatem zanadto wyciągać. Jeżeli mamy taką możliwość, po wykiełkowaniu, warto wcześnie wysiane sadzonki doświetlać.
Pozostając w temacie kiełkowania, przypominamy, że o tej porze warto uprawiać kiełki. Mogą być to kiełki przeróżnych warzyw i ziół, a nawet kwiatów. Przepyszne są np. kiełki słoneczników i brokułów. Rzodkiewkowe są kiełki rzodkiewki. Pikantne są kiełki rzeżuchy, a łagodne są kiełki lucerny. Ponadto możemy sięgnąć bo bardziej treściwe i sycące kiełki fasoli mung i adzuki czy soczewicy. Każdy znajdzie coś dla siebie. A warto pamiętać, że kiełki to witaminowe bomby. I taka naturalna dawka witamin oraz minerałów z pewnością przyda się nam zimą i na przedwiośniu. Doskonale wpłynie to na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.
Wysiewać w styczniu możemy też cytrusy: cytryny, pomarańcze, mandarynki czy grejpfruty. Owoce kupowane w sklepach o tej porze są najsmaczniejsze, a ich pestki, czyli nasiona, w większości jak najbardziej nadają się do siewu. Wystarczy umieścić je w niewielkiej doniczce z podłożem i już po kilku tygodniach zauważymy kiełkujące niewielkie roślinki. Owoców z nich nie należy spodziewać się szybko, bo dopiero po 5-7 latach, ale obserwowanie rosnącego cytrynowego lub pomarańczowego drzewka, uprawianego własnoręcznie od nasionka jest samo w sobie wielką przyjemnością.
6 stycznia przypada święto Trzech Króli, co zatrzymuje nas jeszcze na chwilę w świątecznym klimacie. Przy okazji przypominamy więc, że jeżeli kupiliśmy choinkę z bryłą korzeniową lub wnieśliśmy do domu rośliny doniczkowe z ogrodu przed Bożym Narodzeniem, nie czekajmy z ich ponownym wyniesieniem na zewnątrz zbyt długo. Rośliny te nie powinny wybudzić się z zimowego snu, a może do tego dojść, jeśli zbyt wiele czasu spędzą w cieple naszych mieszkań, powyżej 7-10 dni. Jeżeli się spóźnimy z wyniesieniem tych roślin i zauważymy już na nich młode nowy przyrosty lub oznaki wzrostu, lepiej z ich wyniesieniem poczekać do wiosny i robić to pamiętając o stopniowym hartowaniu.
Warto też na bieżąco kontrolować domowe rośliny doniczkowe pod kątem występowania szkodników. Wraz z żywą choinką, gałązkami z ogrodu, gwiazdą betlejemską lub innymi zakupionymi świątecznymi roślinami mogliśmy niechcący wnieść do mieszkania przykładowo przędziorki, wełnowce, wciornastki czy nawet mszyce. Im szybciej zauważymy ich obecność, tym szybciej będziemy mogli je zwalczyć i zachować rośliny w zdrowiu.
Jeszcze raz życzymy wszystkiego dobrego na nadchodzący tydzień i cały nowy rok. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#tydzieńwogrodzie #kalendarzogrodnika #kalendariumogrodnicze #styczeńwogrodzie #ogród