• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Styczeń w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 10.01 - 16.01. Prace ogrodnicze w styczniu
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2022-01-10, 12:30

Styczeń w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 10.01 - 16.01. Prace ogrodnicze w styczniu

„Gdy styczeń z zimnem nie chodzi, marzec, kwiecień wychłodzi”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”...
...od tematu zimowych porządków, a dokładniej od porządków w nasionach. Jeżeli nie zrobiliśmy tego jesienią, warto zrobić to teraz, żeby wiosną nie tracić już czasu, który będziemy mogli spędzić w ogrodzie. Uszykujmy sobie te nasiona, które będziemy wysiewać jako pierwsze. Wyrzućmy te, które są przeterminowane. Przy okazji tematu nasion przypominamy o uprawie kiełków. W tym tygodniu pojawi się kolejny odcinek naszego kiełkowego cyklu.
11 stycznia przypada Dzień Wegetarian, co przenosi nas do tematu warzyw i owoców. Przypominamy więc, że styczeń to najlepszy czas na planowanie. Zastanówmy się czy nie brakuje w naszym ogrodzie owocowych drzew lub krzewów. A jeżeli tak, to jakie odmiany będą dla nas najodpowiedniejsze, które zawsze smakowały nam najbardziej lub które są najłatwiejsze w uprawie. Długie wieczory zachęcają do lektury i zgłębiania wiedzy.
Jeżeli w czasie Świąt zużyliśmy zieleninę z pędzonych warzyw, zacznijmy pędzić kolejne... Najlepiej nadają się do tego niewielkie, niewyrośnięte okazy. Ich młode liście są najsmaczniejsze. Przynosząc przygotowane wcześniej doniczki z chłodnego pomieszczenia do ciepłej kuchni sprawdzajmy regularnie, czy nie pojawiły się mszyce. Mogą się przebudzić i rozpocząć żerowanie oraz zaatakować inne rośliny w domu. Więcej o pędzeniu warzyw opowiem w odc filmie z cyklu „Ogród Warzywny”, na który zapraszam w najbliższą środę.
Czekając na wiosnę możemy rozpocząć pędzenie kwitnących roślin cebulowych. Zwłaszcza wtedy, gdy w domu nie mamy już ozdobnej choinki i pochowaliśmy wszystkie świąteczne dekoracje. W tym celu wykopujemy z ogrodu zadołowane jesienią doniczki z krokusami, hiacyntami lub tulipanami i przenosimy je w cieplejsze miejsce. Jeżeli takich zakopanych skarbów w doniczkach nie mamy, możemy już w wielu sklepach ogrodniczych i nie tylko, nabyć podpędzone cebulki tych kolorowo kwitnących roślin.
Gdy zauważymy, że nasze jesienią posadzone na rabatach rośliny cebulowe już wykiełkowały, a zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, warto je jeszcze o tej porze zabezpieczyć. Możemy do tego użyć stroisza, czyli iglastych gałązek, pozyskanych np. z rozebranej już bożonarodzeniowej choinki. Możemy użyć też agrowłókniny. Pod przykryciem poczekają do wiosny.
My za to nie musimy już czekać z wysiewami roślin ozdobnych. O tej porze możemy sięgnąć po pierwsze nasiona, których termin wysiewu przypada na styczeń. A są to m.in. pelargonie. Ponadto możemy już sięgnąć także po nasiona szałwii błyszczącej, heliotropu, żeniszka czy begonii stale kwitnącej. Wysiane teraz mogą zacząć kwitnąć już w maju.
O tej porze spulchniamy też regularnie ziemię w doniczkach roślin domowych. Zimową porą może pojawić się na podłożu pleśń. Dzieje się tak dlatego, że przy niedoborze światła oraz przy nieco chłodniejszej temperaturze woda nie odparowuje tak szybko jak wiosną czy latem. Rośliny także nie przyswajają tyle wody, co letnią porą i podłoże staje się zbyt podmokłe oraz ubite. Jeżeli je spulchnimy i tym samym napowietrzymy, pozbędziemy się nalotu oraz dostarczymy więcej tlenu do korzeni naszych okazów. W czwartek, z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” pojawi się odcinek o trzykrotkach. Serdecznie zapraszamy do oglądania.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#tydzieńwogrodzie #kalendarzogrodnika #kalendariumogrodnicze #styczeńwogrodzie #ogród

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Styczeń w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 10.01 - 16.01. Prace ogrodnicze w styczniu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Styczeń w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 10.01 - 16.01. Prace ogrodnicze w styczniu"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.