• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Styczeń w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 18.01 - 24.01. Prace ogrodnicze w styczniu
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2021-01-19, 01:00

Styczeń w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 18.01 - 24.01. Prace ogrodnicze w styczniu

Obrazem kwitnących ciemierników. Ich kwiaty na przekór naturze, mrozom, wiatrom i szarościom dnia, pojawiają się właśnie teraz – zimą. W ogrodach nie mają praktycznie żadnej konkurencji, możemy więc w pełni docenić ich wyjątkowość i delikatne, subtelne piękno.
A w domach możemy rozpocząć już pędzenie roślin, które jako pierwsze zaczynają kwitnąć na przedwiośniu. A zaliczyć możemy tu np. krokusy lub przebiśniegi. Jeżeli posadziliśmy je np. w doniczkach lub koszyczkach jesienią w ogrodzie, możemy je teraz wykopać, przenieść do ciepłego, jasnego miejsca i rozpocząć systematyczne podlewanie. Po 2-4 tygodniach powinny pojawić się kwiaty. Pamiętajmy jednak, że ok. 2-miesięczny okres chłodu jest niezbędny, żeby te rośliny cebulowe zakwitły. Jeżeli go zabraknie, wyrosną jedynie zielone liście.
20 stycznia przypada Dzień Śniegu. W tym roku niemal w każdym zakątku Polski mogliśmy cieszyć się, chociaż przez chwilę, bajkowym śnieżnym widokiem za oknem. W ogrodzie śnieg stanowi swoistą kołdrę otulającą byliny i trawy, chroniącą te rośliny przed siarczystym mrozem i podmuchami mroźnego wiatru. Jest więc w tym zakresie bardzo pożądany. Niebezpieczny może być jedynie dla roślin kolumnowych lub formowanych, np. cyprysików, żywotników lub bukszpanów. Jeżeli mamy takie okazy na działce pamiętajmy, aby po obfitych opadach zawsze strząsnąć biały puch z gałęzi.
21 stycznia obchodzimy Dzień Babci.
Z kolei 22 stycznia to okazja, żeby złożyć życzenia wszystkim Dziadkom, bo to Dzień Dziadka. Życzymy spełnienia najskrytszych marzeń! Jeden z cytatów mówi, że „gdy dziadkowie wchodzą drzwiami, dyscyplina wylatuje przez okno”. Ważne jest jednak to, że to oni są często skarbnicą wiedzy, w tym również wiedzy ogrodniczej.
W drugiej połowie stycznia możemy już nieśmiało przygotowywać rozsady ulubionych kwiatów naszych babć i dziadków. A zaliczyć można do nich np. pelargonie, petunie, dalie czy aksamitki. Te rośliny należy wysiać odpowiednio wcześnie, żeby w maju były już gotowe do obsadzania rabat lub donic na balkonach i tarasach.
Gromadzimy też nasiona kwiatów i warzyw, które będą nam potrzebne już w niedalekiej przyszłości. Na zakupy można wybrać się już teraz, żeby w marcu nie tracić cennego czasu. Jeżeli pozostały nam nasiona z zeszłego roku, jest to dobry moment, żeby przeprowadzić próbę kiełkowania. Wysiejmy kilka sztuk na ligninie lub w ziemi, żeby sprawdzić czy skiełkują. Gdyby okazało się, że nic nie wzeszło, będzie jeszcze czas na nabycie potrzebnych nam gatunków.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Styczeń w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 18.01 - 24.01. Prace ogrodnicze w styczniu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Styczeń w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 18.01 - 24.01. Prace ogrodnicze w styczniu"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.