• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Styczeń w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 24.01 - 30.01. Prace ogrodnicze w styczniu
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2022-01-26, 17:04

Styczeń w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 24.01 - 30.01. Prace ogrodnicze w styczniu

O tej porze roku zabiegi pielęgnacyjne w dalszym ciągu polegają głównie na dbaniu, by rośliny bez komplikacji przetrwały do wiosny. Regularnie kontrolujemy więc stan zimowych okryw, szczególnie w czasie mrozów połączonych z silnym wiatrem. Sprawdzamy czy agrowłóknina jest dobrze przymocowana, czy wcześniej uformowane kopczyki np. wokół róż się nie rozwiały. Zabezpieczenia mogą wymagać też młode drzewa, krzewy i byliny, które np. posadziliśmy jesienią.
Przypominamy o strząsaniu mokrego ciężkiego śniegu z roślin kolumnowych. Jeżeli spadł on w naszym rejonie, może nie tylko deformować korony, ale i łamać delikatne gałęzie. Jest zagrożeniem również dla roślin formowanych, które są przycięte w kule lub fantazyjne kształty. Zwróćmy na nie uwagę.
Pamiętajmy także o tym, aby podczas odśnieżania podjazdów, ścieżek i chodników nie zrzucać śniegu na trawnik lub inne wrażliwe byliny czy też rośliny okrywowe. Mogą się one połamać. A w przypadku trawnika pod zbitą warstwą śniegu znajdującego się na darni, może zostać odcięty dostęp tlenu do gleby i korzeni, co w konsekwencji może doprowadzić do ich zamierania.
Regularnie przeglądamy zimowane rośliny, takie jak np. rośliny śródziemnomorskie, pelargonie, fuksje i różne pnącza. Najlepsza dla nich temperatura zimą to 5-10 stopni. Sprawdzamy wilgotność podłoża w pojemnikach, które powinno być lekko wilgotne, nie mokre i nie suche. Oglądamy także liście, a jeżeli widzimy oznaki chorób lub żerowania szkodników wykonujemy odpowiednie opryski lub zabieramy roślinę na kwarantannę i tam w wybrany sposób ją leczymy.
Dbamy o wilgotność powietrza w mieszkaniach, zwłaszcza jeżeli mamy rośliny doniczkowe, które w naturze rosną w wilgotnym klimacie, takie jak np. paprocie, klatee czy alokazje. Rośliny te regularnie zraszamy lub stawiamy na mokrych kamieniach . Dbamy też o czystość naszych okazów, zraszanie w tym pomaga, można też zrobić im delikatny prysznic lub w przypadku roślin o większych liściach odkurzyć je wilgotną ściereczką. Dzięki temu będzie do nich docierać więcej światła, którego teraz nie ma pod dostatkiem. W najbliższy czwartek zapraszamy na film o alokazjach, znanych z niezwykle dekoracyjnych liści.
A w najbliższą sobotę pojawi się film o wysiewie pelargonii. Nie musimy kupować ich w maju, jeżeli teraz sięgniemy po ich nasiona. Szykujemy też podłoże oraz doniczki, wielodoniczki i pojemniki, które będą nam już niedługo potrzebne do przygotowania rozsad warzyw, ziół i kwiatów. Informacje na temat zasad produkcji rozsad przedstawimy w środowym odcinku z cyklu „Ogród Warzywny”. Przedstawimy też listę warzyw, które należy uprawiać z rozsady.
W wielu sklepach pojawiły się już sadzonki pierwiosnków. Jest jeszcze nieco za wcześnie, żeby sadzić je w donicach na balkonach i tarasach, ale możemy te kolorowo kwitnące rośliny zaprosić do domu. Ustawione w cieple domu będą kwitły krócej, ale umilą nam czas oczekiwania wiosny. Na szczęście, zbliża się ona dużymi krokami.
W tym tygodniu, oprócz wspomnianych już filmów o wysiewie pelargonii, zasadach produkcji rozsad oraz o alokazjach zapraszamy także na kolejne odcinki o kiełkach. A na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#tydzieńwogrodzie #kalendarzogrodnika #kalendariumogrodnicze #styczeńwogrodzie #ogród

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Styczeń w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 24.01 - 30.01. Prace ogrodnicze w styczniu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Styczeń w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 24.01 - 30.01. Prace ogrodnicze w styczniu"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.