Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
  • Deccoria.pl
  • Filmy
  • Supertunia Vista. Jak je sadzić, jak pielęgnować i jakie odmiany mamy do wyboru? Sezon 2024
Film
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2024-04-18, 01:00 Dodano jako: Informacja handlowa

Supertunia Vista. Jak je sadzić, jak pielęgnować i jakie odmiany mamy do wyboru? Sezon 2024

Supertunie Vista! Co to za rośliny? Jak je sadzić, jak pielęgnować i jakie odmiany mamy do wyboru? Przypomnienie tych informacji jest tematem dzisiejszego filmu z cyklu "Balkony i Tarasy". Zapraszam!
Supertunie to dla wielu odkrycie kwiatowe ostatnich lat. To rośliny ciepłolubne, tak samo jak surfinie i inne petunie, dlatego na balkonach i tarasach mogą zagościć, gdy się już ociepli i minie ryzyko przymrozków, najczęściej w drugiej połowie maja lub nieco wcześniej, żeli prognozy pogody na to pozwalają. Rośliny te stają się coraz bardziej popularne i coraz chętniej właśnie nimi obsadzamy zewnętrzne donice. Nic w tym dziwnego. Supertunie są naprawdę wyjątkowe. Wśród wszystkich petunii, bo do tej rodziny supertunie należą, to właśnie one odznaczają się najbardziej bujnym kwitnieniem, najszybszych wzrostem i najbardziej okazałym oraz największą odpornością zarówno na choroby i ataki szkodników, jak również na warunki atmosferyczne. Kto raz posadzi je na tarasie lub balkonie z pewnością do ich uprawy będzie wracał również w kolejnych latach.
A jakie odmiany mamy do wyboru?
Jako pierwszą warto wymienić odmianę Bubblegum o kwiatach w ślicznym różowym kolorze. Bubblegum w języku angielskim oznacza gumę balkonową i kiedyś rzeczywiście były gumy do żucia w takim różowym kolorze, niezbyt jasnym, ale też nie ciemnym. To chyba najpopularniejsza odmiana Supertunii, która rzuca się w oczy już z daleka.
Delikatniejszy kolor kwiatów ma odmiana Silverberry. Są one bardzo jasno różowe, prawie białe, ale żyłkowanie ma różowe. Gdy roślina się już rozrośnie i bujnie okryje kwiatami widać bardziej wyraźnie ten kolorystyczny element. To odmiana równie odporna jak Bubblegum i ślicznym zwartym pokroju.
Za to śnieżnobiałe kwiaty ma odmiana Supertunii Vista Snowdrift. Tu nie ma różowego żyłkowania płatków, jest ono blado zielone. To roślina dla tych, którzy wolą subtelniejsze barwy w balkonowych lub tarasowych nasadzeniach. Kupując sadzonki, gdzie kwiatów jest stosunkowo niewiele może się wydawać, że odmiany Silverberry i Snowdrift praktycznie się nie różnią, ale jeżeli przyjrzymy się im z bliska, to już zauważymy różnicę. Tę różnicę będzie też widać bardziej latem, gdy rośliny będą już obficie obsypane kwiatami.
Ciemniejszy intensywnie różowo fioletowy kolor kwiatów ma odmiana supertunii Jazzberry. Będzie ona idealna dla tych, którzy wolą bardziej wyraziste kompozycje w zewnętrznych donicach lub w ogrodzie.
Jest jeszcze odmiana Paradise, która ma kwiaty w kolorze różowo czerwonym. Wszystkie te odmiany to niezawodne rośliny o niebywałej sile wzrostu. Przy odpowiedniej pielęgnacji wylewają się z donic na balkonach i tarasach morzem kwiatów. I warto pamiętać, że jak żadne petunie, sprawdzają się one też doskonale w obsadzeniach rabatowych. Zatem jeżeli mamy takie miejsce w ogrodzie, które chcielibyśmy w szybkim czasie zadarnić kolorowymi kwiatami, możemy sięgnąć po sadzonki Supertunii, dzięki którym możemy stworzyć na rabacie dywan kwiatów w wybranym kolorze.
W ostatnim czasie pojawiły się też nowe rośliny z serii 'Mini Vista' o kwiatach w kolorze żółtym, to odmiana Mini Vista Yellow, o kwiatach w kolorze ciemno fioletowym, to odmiana Mini Vista Blue Violet czy o kwiatach w kolorze intensywnym różowym w odmianie Mini Vista Hot Pink. O nich już niebawem pojawi się osobny film.
A jak sadzimy supertunie? Tutaj przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że są to rośliny bardzo intensywnie rosnące i nie w tym absolutnie żadnej przesady, one naprawdę bardzo szybko i mocno się rozrastają. Zatem w przeciwieństwie do wielu innych roślin balkonowych, te sadzimy w dużej rozstawie. Nadają się też idealnie do dużych pojemników, ale nie tylko.
Zacznijmy jednak od dużej donicy, do której trafi Supertunia Bubblegum. Donica ta do samego dołu wypełniona jest podłożem, nie ma żadnego tzw. wkładu. W zeszłym roku też miałam w niej właśnie supertunie. Wtedy posadziłam 3 mniejsze sadzonki i prezentowała się świetnie. W tym roku posadzę dwie większe sadzonki i już wiem, że taka ilość będzie zupełnie wystarczająca. Jeżeli nasze sadzonki po wyciągnięciu z doniczek produkcyjnych mają już rozrośnięte i zbite korzenie, a zazwyczaj w przypadku supertunii tak właśnie jest, to podczas przesadzania warto te korzenie nieco porozrywać. Rośliny sadzimy w nowym miejscu zawsze na takiej samej głębokości na jakiej rosły do tej pory.
Supertunie dobrze czują się w podłożu lekkim, przepuszczalnym i żyznym. Możemy w tym celu użyć ziemi do pelargonii, surfinii i roślin balkonowych.
Zapraszam też do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
I to tyle na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#supertunia #supertuniavista #pw #provenwinners #petunie #kwiaty #balkon #taras #ogrod_na_co_dzien

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Supertunia Vista. Jak je sadzić, jak pielęgnować i jakie odmiany mamy do wyboru? Sezon 2024"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Supertunia Vista. Jak je sadzić, jak pielęgnować i jakie odmiany mamy do wyboru? Sezon 2024"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.