Trawnik. Jak odnowić zniszczony trawnik? Jak uzupełnić ubytki i przeprowadzić regenerację darni?
Jak odnowić zniszczony trawnik? Jak uzupełnić ubytki i przeprowadzić regenerację darni? To temat dzisiejszego filmu z cyklu "Ogród Ozdobny". Zapraszam!
Trawnik to ważny element wielu ogrodów, dodaje uroku i zieleni, tworząc przyjemne dla oka tło dla innych roślin, zapewnia miękką i bezpieczną powierzchnię do zabawy, sportu i relaksu, jest idealnym miejscem do pikników, gdy w piłkę czy rozkładnia leżaków. Zajmuje często całkiem sporą powierzchnię, dbamy więc o to, aby był zadbany, zdrowy, gęsty i soczyście zielony.
Z tego powodu już wczesną wiosną przeprowadzamy na nim pierwsze zabiegi, wertykulację lub aerację, nawożenie i czasami piaskowanie, jeżeli jest potrzebne. Potem należy dbać o regularne koszenie i podlewanie, jeżeli ilość opadów jest niewystarczająca. Podlewanie możemy przeprowadzać za pomocą automatycznego systemu podlewania lub ustawiając obrotowe bądź wahadłowe zraszacze. Do koszenia potrzebujemy kosiarki. Coraz częściej w tym zadaniu wykorzystywane są też w ogrodach roboty koszące, które po zainstalowaniu pracują samodzielnie, utrzymując wysokość darni na odpowiedniej wysokości.
Ale nawet najbardziej zadbany trawnik może od czasu do czasu wymagać renowacji. Ubytki w darni pojawiają się z różnych powodów. Może to być spowodowane obecnością kreta, zabawą lub przebywaniem na trawniku psów, kotów czy też innych zwierząt, które celowo lub przypadkiem wykopały dziury lub przyczyniły się do zniszczenia fragmentów trawnika. Może być to też efektem występowania chwastów. Podczas gdy chwasty dwuliścienne, jak np. mniszek lekarski, można wyrwać i pozostanie nam niewielki ubytek, który szybko zarośnie, tak w przypadku chwastów jednoliściennych, jest z tym więcej pracy. Rozrastają się one bardzo szybko, zagłuszając ozdobną trawę naszej darni i jeżeli nie zadziałamy w porę, pozostaje nam potem wycięcie całego fragmentu trawnika z niechcianymi chwastami, łącznie z ich systemem korzeniowym, żeby dalej się nie rozrastały.
Jeżeli zatem mamy do załatania w trawniku dziury, warto zaopatrzyć się w nasiona traw, najlepiej takiej samej mieszanki, jakiej wcześniej użyliśmy do założenia trawnika oraz ziemię, którą wypełnimy miejsca ubytków, zwłaszcza jeżeli zmuszeniu byliśmy wyciąć fragmenty darni z korzeniami. Może być do przykładowo podłoże do pielęgnacji i regeneracji trawników, które ma drobną strukturę, dobrą do wysiewu nasion, co korzystnie wpływa na jakość wschodów. Tego typu podłoże zawiera też startową dawkę wieloskładnikowego nawozu z mikroelementami.
Są dwie metody usuwania ubytków w darni poprzez wysiew trawy. Pierwszy, jeżeli mamy stosunkowo głęboką dziurę w trawniku, należy najpierw wypełnić ją ziemią. Ziemia ta powinna być ubita, można ją udeptać i wyrównać w taki sposób, żeby sięgała i wyrównała powierzchnię do takiego poziomu, na jakim w tej chwili rośnie trawnik. Następnie rozsypujemy nasiona traw dość gęsto, jeżeli chcemy, by szybko wypełnił trawiastą lukę. Po czym przykrywamy je cienką warstwą podłoża, głównie z uwagi na ptaki. Nasiona traw nie muszą być przykryte ziemią, wykiełkują nawet leżąc na jej powierzchni, wystarczy, że maja styczność z glebą, ale bywają one smacznym kąskiem dla wielu gatunków skrzydlaków. Warto więc ukryć je przed nimi do momentu wykiełkowania. Na koniec dokładnie podlewamy obsiane miejsce delikatnym strumieniem, żeby nie wymyć nasion. I dbamy o tę wilgotność podłoża, zwłaszcza do czasu pojawienia się wschodów, zraszając je nawet dla razy dziennie.
Drugim sposobem pozbycia się ubytków w trawniku, który sprawdzi się zwłaszcza w momencie, gdy nie są one duże i nie musieliśmy wycinać całych fragmentów, jest wykonanie tzw. dosiewki. W tym celu jednak lepiej jest wymieszać nasiona z ziemią niż po prostu rozsypywać je na trawie. Zdecydowanie lepiej wtedy kiełkują i także ukrywamy przynajmniej część z nich przed ptakami. Wygrabiamy wtedy lekko wyłysiałe miejsce, żeby wzruszyć nieco ziemię, po czym umieszczamy w nim podłoże wymieszane z nasionami, dokładnie całość przyklepujemy i podlewamy oraz potem dbamy w specjalny sposób o wilgotność tego miejsca, jak w poprzednim przypadku.
Jeżeli nasz trawnik nie ma tego typu ubytków, ale generalnie jest niezbyt gęsty i jakby przerzedzony, to możemy wykonać dosiewkę tak wymieszanych nasion z podłożem na całej darni, rozsypując je ręczenie na całości darni, równomiernie, bądź skupiając się bardziej na wybranych poszczególnych miejscach.
Następnie należy dbać o trawnik w sposób tradycyjny. Nadal należy go podlewać, jeżeli suma opadów jest niewystarczająca i nadal trzeba go regularnie kosić.
I to tyle na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Podłoże do trawnika : https://kronen.com.pl/produkty/podloze-do-trawnikow
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#trawnik #regenera #trawa #ogród #ogrody #działka #ogródek #ogrod_na_co_dzien #porady