Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
  • Deccoria.pl
  • Filmy
  • Turkuć podjadek. Jak go zwalczyć? Jak rozpoznać jego obecność?
Film
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2025-05-09, 01:00 Dodano jako: Informacja handlowa

Turkuć podjadek. Jak go zwalczyć? Jak rozpoznać jego obecność?

Turkuć podjadek. Co to za szkodnik? Jak go zwalczyć? Jak rozpoznać jego obecność? To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszam.
Pielęgnując warzywnik, a także trawnik czy rabaty kwiatowe, oczekujemy obfitych plonów, pięknych widoków i zdrowych roślin. Niestety, nawet najbardziej zadbana uprawa może paść ofiarą niewidocznego zagrożenia czającego się pod ziemią. Jednym z poważniejszych szkodników glebowych jest turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa), owad, którego występowanie może prowadzić do poważnych strat. Jak go rozpoznać?
W warzywnikach, jego obecność objawia się w pierwszej kolejności tym, że rośliny się przewracają, tak jakby wypadają z ziemi, przez to że mają uszkodzone korzenie, ponieważ podczas kopania korytarzy turkucie przecinają systemy korzeniowe roślin, co prowadzi do ich więdnięcia i zamierania. Ponadto, owady te zjadają korzenie, bulwy i młode pędy roślin, szczególnie selera, marchwi, buraków, cebuli, ziemniaków oraz wielu gatunków sałat i kapustnych. A te warzywa, które nie będą zjedzone, mogą przez turkucie zostać uszkodzone mechanicznie, ponieważ poruszając się pod powierzchnią ziemi, owady te destabilizują rośliny, które zaczynają rosnąć nierównomiernie lub również się przewracają. Objawem obecności turkucia są również charakterystyczne, płytkie korytarze w glebie, a czasem małe kopczyki ziemi podobne do tych robionych przez krety, ale znacznie mniejsze.
Reasumując, jeżeli zauważymy więdnące i łatwo dające się wyrwać rośliny bez oczywistej przyczyny, plamy przesuszonej lub zapadniętej gleby, widoczne korytarze tuż pod powierzchnią ziemi, to znak, że prawdopodobnie mamy w ogrodzie turkucia podjadka, co najmniej jednego. O jego obecności może powiedzieć nam też cykanie owadów wieczorem, szczególnie w cieplejsze dni. Żeby go zwalczyć, trzeba najpierw go nieco lepiej poznać. Zatem teraz kilka słów o samym turkuciu podjadku.
Jest to stosunkowo duży, brunatny owad o długości 5–6 cm, przypominający połączenie kreta i świerszcza. Posiada silne przednie odnóża przystosowane do rycia w glebie, które przypominają łapy kreta. Potrafi również wydawać dźwięki podobne do cykania świerszcza. Ciało mają walcowate, pokryte twardym pancerzykiem w kolorze brunatnym.
Turkuć podjadek jest owadem wszystkożernym. Odżywia się zarówno wieloma częściami roślin jak i bezkręgowcami, m.in. drutowcami i pędrakami, drobnymi ślimakami i dżdżownicami. Jest aktywny głównie nocą, a za dnia ukrywa się w korytarzach wykopanych pod powierzchnią ziemi. W sprzyjających warunkach turkucie potrafią bardzo szybko rozmnażać się w warzywniku, a ich larwy żerują na korzeniach roślin przez cały sezon wegetacyjny. Uszkodzenia roślin powodują zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe, największe szkody powodują larwy żerujące wiosną.
Wczesną wiosną przypada ich okres godowy, po którym samice tworzą podziemną komorę, gdzie składają od 100 do 300 jaj. Po dwóch, trzech tygodniach wykluwają się z nich larwy turkucia, którymi nadal opiekuje się samica, do momentu aż nie osiągną drugiego stadium rozwojowego. Wtedy larwy zaczynają samodzielnie żerować. Są one podobne do dorosłych osobników, ale mniejsze i jaśniejsze. W czasie lata i jesieni przechodzą one kilka linień. W czasie zimy starsze larwy oraz niedojrzałe osobniki zimują w głębszych warstwach gleby, 50 a nawet stu centymetrów pod ziemią. Rozwój turkucia podjadka od jaja do dorosłego osobnika zdolnego do rozrodu trwa około dwóch lat.
Ten długi cykl rozwojowy jest jednym z powodów sprawiających, że tak trudno zwalczyć tego szkodnika w ogrodzie. Należałoby dostosować metody zwalczania do każdego stadium rozwoju szkodnika i jednocześnie wziąć pod uwagę, że niekiedy trzeba je aplikować głęboko pod ziemię. Co zatem możemy zrobić, żeby zwalczyć turkucie?
Przygotować się na walkę wydłużoną w czasie.
Wiosną, w kwietniu i maju, gdy dorosłe osobniki są aktywne można zastawić na turkucie pułapki. Może być to przykładowo płytkie naczynia z wilgotnym obornikiem. Zwabione ciepłem i zapachem turkucie można z nich zebrać i usunąć. Niektórzy stosują też pułapki piwne, podobnie jak na ślimaki. W ciepłe, wilgotne wieczory można ustawić lampy nad misami z wodą. Owady zwabione światłem wpadają do wody i toną. Zapobiegawczo warto też regularnie spulchniać i przekopywać glebę niszcząc tunele i lęgowiska.
Wspomagająco można wysiewać rośliny odstraszające turkucia, przykładowo aksamitki, które wydzielają nieprzyjemny dla nich zapach. Warto wspierać też w ogrodzie naturalnych wrogów tych szkodników, jakimi są jeże, szpaki, drozdy, a także drapieżne owady - biegacze...
Życzę zdrowych, „bezszkodnikowych” upraw. I zapraszam na kolejny film z cyklu „Ogród Warzywny” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#turkuć #szkodniki #ogrod_na_co_dzien #porada #poradnik #ogród #działka #ogrodek

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Turkuć podjadek. Jak go zwalczyć? Jak rozpoznać jego obecność?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Turkuć podjadek. Jak go zwalczyć? Jak rozpoznać jego obecność?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.