• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Uprawa warzyw. Pielęgnacja rozsad, wysiew pietruszki i marchwi. Walka z ziemiórkami
Film
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2021-04-08, 01:00

Uprawa warzyw. Pielęgnacja rozsad, wysiew pietruszki i marchwi. Walka z ziemiórkami

W domu pozostały już głównie warzywa ciepłolubne. Są to m.in. pomidory, papryka, seler, okra, bakłażan, a także eksperymentalnie wcześniej wysiane ogórki i arbuzy oraz różne zioła. Chętnie wysiałabym już więcej roślin, ale nie mam już dla nich miejsca. Tym bardziej, że muszę już rozpocząć pikowanie pomidorów i papryki.
Problemem, jaki może przytrafić się tym, którzy produkują własne rozsady, jest obecność ziemiórek. Nie ominęło to także mnie. W przypadku podrośniętych już sadzonek, nie wyrządzają one większych szkód, ale w przypadku dopiero co wysianych roślin, larwy tych owadów żerujące w ziemi potrafią zniszczyć całość dopiero co wykiełkowanych siewek.
Ziemiórki to czarne muchówki długości ok 2 mm. Ich dorosłe i uskrzydlone formy nie są groźne dla naszych okazów, są jedynie denerwujące dla nas, przelatując nam co chwilę przed twarzą. Groźniejsze są larwy ziemiórek, mają długość 5-7 mm, są walcowate, beznogie, przezroczyste, z widocznym przewodem pokarmowym i czarną, błyszczącą głową. Często trudno je dostrzec. Żyją ok. 2 tygodni, po czym zamieniają się w poczwarkę, z której po mniej więcej 3-4 dniach wylęga się muchówka.
Dorosłe osobniki możemy wyłapać za pomocą żółtych tablic lepowych. U mnie, trzeba je już wymienić. Nie prezentują się one już atrakcyjnie, ale to znaczy, że spełniają swoje zadanie. Żółte tablice lepowe pokryte są klejem. Dorosłe ziemiórki zwabione kolorem, a czasami nawet przez przypadek, przylepiają się do lepowej powierzchni pułapki i tam już pozostają. Niestety, w związku z tym, że wyłapujemy jedynie osobniki dorosłe, musimy poczekać aż larwy się przepoczwarzą w muchówki i dolecą do żółtych motylków, co w przypadku rozsad może skutkować ich zniszczeniem.
Dostępne są w tym wypadku także inne preparaty, które można stosować w uprawach ekologicznych. Z takiego koncentratu sporządza się emulsję wodną i nanosi na rośliny za pomocą opryskiwacza. Działa ona wgłębnie, co oznacza, że krążąc z sokami w roślinie dociera do wszystkich szkodników, w tym również do larw ziemiórek. Ogranicza żarłoczność oraz płodność owadów, dzięki czemu nasze rozsady bez przeszkód mogą dalej rosnąć i się rozwijać.
W związku z tym, że w domu brakuje miejsca, wiele rozsad trafiło już do szklarni. Są to m.in. por, sałata, kalarepa, kalafior, brokuł, a także część rozsad selera. Szklarnia nie jest w tej chwili ogrzewana, co oznacza, że różnice temperatur są w niej dość znaczne. Były dni, kiedy świeciło słońce, a temperatura dochodziła do 20 stopni Celsjusza, w szklarni bez wietrzenia było wtedy ponad 40 stopni. Były też noce, kiedy temperatura na zewnątrz spadła do -4 stopni Celsjusza, wtedy w szklarni było ok. zera. Można to kontrolować np. za pomocą termometru, który pokazuje minimalną i maksymalną temperaturę. Ma to swoje odzwierciedlenie w wyglądzie rozsad.
Dla przykładu. Sałata, która była do tej pory uprawiana w domu jest znacznie bardziej wyrośnięta niż ta, która niemal od początku była w szklarni. Ale za to ta druga ma bardziej zwarty pokrój i jest lepiej wybarwiona. To samo dotyczy pora. Ten z uprawy domowej jest większy. Za to kalarepa prezentuje się całkiem podobnie. Jestem ciekawa, jak dalej będzie wyglądał wzrost tych roślin. Może się okazać, że po wysadzeniu do gruntu te szklarniowe sadzonki lepiej się przyjmą niż domowe... Sprawdzimy.
W dużych donicach pięknie wyrósł szpinak oraz rzodkiewki. Bób też całkiem nieźle, za to groszek wykiełkował mizernie. Kilka dni temu rozkopałam lekko miejsca, gdzie nie widać wschodów i zamiast ziaren grochu znalazła 3 rolnice... Usunęłam je i dosiałam roślin. Mam nadzieję, że teraz już mogę liczyć na wschody.
Cebula z dymki wypuszcza już zielony szczypior. Cebula wysiana z nasion wzeszła tylko w jednej odmianie, czekam na kolejne. Pojawił się już także koper. Przy słoneczniej pogodzie, w szklarni, ziemia przesycha dość szybko, dlatego regularne podlewanie jest konieczne. Ale muszę przyznać, że szalenie cieszę się z zeszłorocznej przebudowy tej części ogrodu. Dzięki postawieniu szklarni uprawa warzyw stała się jeszcze większą frajdą.
Idąc za ciosem, postanowiliśmy także odświeżyć podwyższane grządki i wymienić w nich ziemię. Zamówiliśmy kompost, który wymieszaliśmy z podłożem, które było tu do tej pory. Część pracy jest już wykonana, część grządek jeszcze czeka na uzupełnienie.
Nie ma jednak na co czekać i do jednej z gotowych grządek trafi marchew i pietruszka w towarzystwie cebuli z dymki oraz czosnku.
Na brzegach grządki posadzę szalotkę. Łączy ona w sobie smak cebuli i czosnku. Ja uprawiam ją głównie na wczesny zbiór, wyrywam ją i zużywam w kuchni razem ze szczypiorem.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#rozsady #ziemiórki #wysiew #pietruszka #marchew #marchewka #wysiew #ogródek #ogród #zdrowejedzenie #ogrod_na_co_dzień #uprawa #warzywniak #ogródwarzywny #seeds #warzywnik #uprawawarzyw #warzywa #siew #zdrowie #ogrodnik #ogrodek #ogrod #porady #poradnik

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Uprawa warzyw. Pielęgnacja rozsad, wysiew pietruszki i marchwi. Walka z ziemiórkami"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Uprawa warzyw. Pielęgnacja rozsad, wysiew pietruszki i marchwi. Walka z ziemiórkami"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.