• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Uprawa warzyw. Przegląd rozsad, pikowanie papryki, pierwsze zbiory szpinaku i rzodkiewki
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2021-04-15, 01:00

Uprawa warzyw. Przegląd rozsad, pikowanie papryki, pierwsze zbiory szpinaku i rzodkiewki

Witamy w kolejnym odcinku z cyklu „Ogród Warzywny”. Dziś krótki przegląd tego, jak wyglądają rośliny warzywne w naszym ogrodzie, w szklarni i w domu. Zapraszamy!
Jak jest tegoroczna pogoda każdy widzi. Zatem w na ogrodowych grządkach dzieje się niewiele. Wysiana marchew i pietruszka, a także posadzony czosnek i cebula z dymki jeszcze nie kiełkują. Na noc przykrywam je agrowłókniną, podobnie jak grządkę ze szpinakiem i rzodkiewką. Te warzywa jednak już wykiełkowały, nieśmiało rozpoczynają swoją wegetację. Ale do zbiorów jeszcze daleko.
Za to pierwsze zbiory mogę przeprowadzić w szklarni. Tutaj szpinak i rzodkiewki wysiane w dużej donicy są już znacznie większe. Nieco wybujałe, ale i tak cieszy widok i smak pierwszych nowalijek. Takie młode liście szpinaku można dodawać do kanapek i sałatek. Jest to cenne źródło witaminy C, karotenu i witamin z grupy B. Ponadto liście te zawierają znaczne ilości żelaza, a także innych mikroelementów. Samo zdrowie.
Rzodkiewka mogłaby jeszcze podrosnąć, zgrubienia nie są na razie okazałe, ale kilka sztuk już zbiorę. Wykorzystam z nich zarówno część podziemną, jak i liście. Tu przypomnienie, że liście rzodkiewki również są jadalne. Warzywo to również jest źródłem żelaza, a także wapnia i witaminy C. Zawiera też olejek gorczyczny tudzież gorczycowy, w którego skład wchodzi siarka i który działa pobudzająco na układ trawienia.
Już niedługo będzie można zbierać sałatę. Przynajmniej tę liściową, która była wysiana w lutym. Jej wielkość jest w tej chwili idealna do sadzenia na grządkach, ale wstrzymam się jeszcze z tydzień, może nieco się ociepli. Na sadzenie czeka też por oraz kalarepa, zarówno w odmianie zielonej jak i fioletowej. Nieco później wysiany brokuł i kalafior nie są tak wyrośnięte, ale mam nadzieję, że niedługo ich wzrost przyspieszy. Dosiany groszek wykiełkował, co oznacza, że pozbyłam się chyba wszystkich larw rolnicy z tej donicy. Pięknie rośnie bób. Jak zrobi się słonecznie i tym samym gorąco w szklarni, te donice będę raczej musiała wystawić na zewnątrz, bo może się okazać, że w środku dla tych warzyw będzie za gorąco. Zobaczymy.
Wszystkie warzywa ciepłolubne są jeszcze w domu. Są to m.in. warzywa psiankowate, czyli pomidory i papryka oraz jeden bakłażan, bo tylko on wykiełkował z przeterminowanych nasion, a także arbuzy i ogórki oraz zioła.
Ogórki wysiane eksperymentalnie wcześniej z myślą o uprawie szklarniowej zaczynają kwitnąć. A do szklarni wynieść ich jeszcze nie chcę, bo temperatura nocą spada tam niekiedy do 5 stopni Celsjusza, a rośliny te nie lubią takiego zimna. Rosną więc jeszcze w domu, nie wiem czy coś z tego będzie, ale zawsze można takie ogórki potraktować jako roślinę ozdobną. Wyglądają ślicznie. A tak naprawdę, czekam, aż w nocy prognozy pogodowe będą przewidywać temperaturę w okolicach 5 stopni, wtedy w szklarni będzie prawdopodobnie około 10 i wtedy je przeniosę. Podobnie jak arbuzy, które trafią do dużej donicy, takiej w jakiej teraz rośnie szpinak z rzodkiewkami, groch i bób.
Kwitną też pomidory wysiane w lutym. One również zostaną niebawem przeniesione do szklarni. A skoro pokusiłam się o eksperyment z tymi karłowymi odmianami posianymi bardzo wcześnie, to pokuszę się także o wypróbowanie późniejszego wysiewu. Zostały mi jeszcze przeterminowane nasiona odmiany bajaja, która jest tutaj. Wysieję ją jeszcze raz, w odstępie 6 tygodni, żeby porównać ich wczesną i późną uprawę.
Pozostałe popikowane pomidory w różnych odmianach spokojnie rosną. Czas na przesadzenie papryki wysianej w połowie marca. Niestety, nie wszystkie odmiany wykiełkowały. Praktycznie ze słodkiej papryki mam w tej chwili tylko jedną odmianę. Ostra papryka wzeszła znacznie lepiej. Jest już dość późno na wysiew tej rośliny, ale liczę na to, że uprawa w szklarni pozwoli na to by owoce dojrzały jesienią, dlatego wysieję jeszcze raz trzy odmiany słodkie, o dużych owocach. Tym razem z moich nasion, które zebrałam dwa lata temu.
A te rośliny, które już wzeszły trzeba popikować. Robimy to tak samo jak w przypadku pomidorów. Przed wyjęciem roślin z dotychczasowego pojemnika, warto je dokładnie podlać. Następnie delikatnie je rozdzielamy. W przygotowanych doniczkach, wypełnionych podłożem do pomidorów, podłożem do warzyw lub ziemią ogrodową robimy dołki i sadzimy w nich młode siewki, uważając, żeby nie uszkodzić lub nie złamać łodygi. Paprykę możemy umieścić głębiej niż rosła do tej pory. Dzięki temu będą bardziej stabilne i wytworzą dodatkowe korzenie. Na koniec dokładnie je podlewamy i umieszczamy w jasnym i ciepłym miejscu. Mam nadzieję, że niedługo pogoda pozwoli na jej hartowanie.
Papryka wysiana w lutym, ma się całkiem nieźle. Karłowe formy doniczkowe zaczynają już zawiązywać pąki kwiatowe. Niestety, część sadzonek zostało zaatakowanych przez mszyce. Jak poznać ich obecność? Pierwszym objawem jest deformacja liści. Jeżeli zauważymy coś takiego, należy przyjrzeć się roślinie dokładnie z bliska i wtedy z pewnością zauważymy te małe niechciane owady. Nie jest to jeszcze koniec świata

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Uprawa warzyw. Przegląd rozsad, pikowanie papryki, pierwsze zbiory szpinaku i rzodkiewki"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Uprawa warzyw. Przegląd rozsad, pikowanie papryki, pierwsze zbiory szpinaku i rzodkiewki"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.