• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Uprawa warzyw w ogrodzie. Wysiew buraków, fasolki i rzepy oraz sadzenie brokułów i kalafiorów.
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2021-05-17, 01:00

Uprawa warzyw w ogrodzie. Wysiew buraków, fasolki i rzepy oraz sadzenie brokułów i kalafiorów.

Tematem dzisiejszego odcinka z cyklu „Ogród Warzywny” będzie m.in. wysiew buraków, fasolki szparagowej i rzepy oraz sadzenie brokułów i kalafiorów. Zapraszamy!
Ale zacznijmy od zbiorów, bo w wielu warzywnikach można już zerwać lub wyrwać co nieco. Np. szpinak. Nie jest on jeszcze w pełni wyrośnięty, ale jego młode liście młode liście mogą już trafić do sałatek lub kanapek.
Rzodkiewki można już wyrywać na bieżąco w miarę potrzeby. Co kilka dni mogę z nich uzbierać mały pęczek. Cebula sadzona z dymki, która jest uprawiana w donicy i na początku była w szklarni ma już dość duży szczypior. Na grządce dojrzewa kolejny, więc ten mogę również wyrywać bez wyrzutów sumienia. Z ziół zbierać można młode liście koperku, przy okazji przypominamy, że koper cały czas możemy wysiewać i młode liście melisy do smacznych naparów i deserów, jej sadzonki są dostępne w wielu sklepach ogrodniczych.
I zaczyna się sezon sałatowy. Odmiany liściowe posadzone w pojemnikach są już gotowe do zbioru. Warto je zbierać na etapie, kiedy są już wyrośnięte, ale nie w pełni dojrzałe. Wtedy liście sałat liściowych są delikatniejsze.
W szklarni zaczyna kwitnąć bób. Wydaje mi się, że jest znacznie bardziej obsypany tu kwiatami niż miało to miejsce w zeszłorocznych uprawach w gruncie. I póki co, nie ma na nim mszyc. Za każdym razem uprawiając to warzywo musiałam się mierzyć z atakiem tych szkodników. Na szczęście na razie ich nie widać. Bób ładnie kiełkuje też na grządce w ogrodzie. Jest jednak znacznie mniejszy. Potem porównam oba sposoby uprawy.
Sadzonki pomidorów, papryki i warzyw dyniowatych jeszcze czekają tu na sadzenie. Zapowiada się dość deszczowa aura i chłodne noce, a ja mam jeszcze sporo innej pracy w ogrodzie. Zatem za ich sadzenie zabiorę się za kilka dni lub tydzień.
Groszek cukrowy w szklarniowej donicy również zaczyna kwitnąć. Całe szczęście, że skusiłam się na jego wysiew w pojemniku, bo w gruncie jego wschodów nie mogę zaliczyć do udanych. Wykiełkował tylko gdzieniegdzie. Zostawię go jednak i pozwolę dojrzeć. Ale między nim wysieję już fasolkę szparagową tyczną, której nasiona pobrałam w zeszłym sezonie. Zobaczymy jak ona wykiełkuje.
Dla przypomnienia, żeby mieć własne nasiona fasolki szparagowej musimy pozostawić na roślinie kilka strąków do całkowitego zaschnięcia. Nie robimy tego jednak z odmianami, które mają w nazwie F1, ponieważ one nie powtarzają cech roślin matecznych i często słabiej plonują.
Fasolkę szparagową zazwyczaj sieję w sposób gniazdowy, tak samo zrobię teraz. Jak wykiełkuje będę musiała zadbać o podpory, po których będzie mogła się piąć. Do każdego wykopanego dołka wrzucamy od 3 do 5 nasion. Umieszczamy je na głębokości mniej więcej 2-4 cm. Następnie dołki te zasypujemy i lekko ugniatamy. Przy sprzyjającej pogodzie pierwsze wschody powinny się pojawić po 5-8 dniach.
Obok niej posadzę rządek brokułów. Możemy je zagłębić w dołku aż po nasadę liści. Jeżeli nie mamy własnej rozsady warzyw kapustnych, a chcielibyśmy je uprawiać w ogrodzie, można sprawdzić czy nie są dostępne w sklepach ogrodniczych. Czasami można na nie trafić. Zanim posadzimy własną czy też kupioną rozsadę warto sprawdzić czy nie ma śladów żerowania szkodników.
Za brokułami będzie miejsce dla buraków. Wysieję je w dwóch odmianach Nobol i Moulin Rouge. Nasiona zaleca się rozmieszczać mniej więcej co 4-5 cm, ja jednak zrobię to gęściej, ponieważ mam zamiar przeprowadzić również zbiór botwiny, czy też młodych liści, jeżeli będą mi potrzebne. Warto pamiętać, że buraki ćwikłowe mogą być zbierane w różnej postaci, nie tylko gdy już w pełni dojrzeje ich część podziemna. Dołki z nasionami zasypujemy i delikatnie uklepujemy.
W uprawie współrzędnej buraki mogą rosnąć w bezpośrednim sąsiedztwie warzyw kapustnych, więc obok posadzę ich kolejny rządek. Tym razem będzie to kalafior Trevi, którego róże będą zielone. Robimy to tak samo jak w przypadku brokułów. Możemy je zagłębić bardziej niż do tej pory. Jeżeli jakieś liście uschły lub pożółkły, to je obrywamy.
A na koniec wysieję jeszcze rzepę. Pierwszy raz trafi ona do mojego warzywnika, a jest to jedna z najstarszych roślin uprawnych strefy umiarkowanej. Obecnie traktuje się ją głównie jako roślinę pastewną, a może warto do niej wrócić, tym bardziej, że wysiewać można jej różne odmiany. Ja akurat mam odmianę różową De Nancy. Powinna być gotowa do zbioru do mniej więcej 2 miesiącach.
I to wszystko na dziś. Zapraszamy do oglądania kolejnych odcinków z cyklu „Ogród Warzywny”.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Uprawa warzyw w ogrodzie. Wysiew buraków, fasolki i rzepy oraz sadzenie brokułów i kalafiorów."? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Uprawa warzyw w ogrodzie. Wysiew buraków, fasolki i rzepy oraz sadzenie brokułów i kalafiorów."? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.