Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Film
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2022-01-18, 09:37 Dodano jako: Informacja handlowa

Uprawa warzyw zimą. Jakie warzywa możemy uprawiać zimą?

Czy można uprawiać warzywa w środku zimy? Okazuje się, że można. Oczywiście nie w sposób tradycyjny. Ale wszyscy, którzy kochają uprawę roślin oraz Ci, którzy uwielbiają gotować, mogą uprawiać kiełki, a także mogą zająć się tzw. pędzeniem warzyw. Przedstawiam zatem mój kuchenny parapet, a raczej blat, pełen świeżej zieleniny i zapraszam na pierwszy w roku 2022 roku odcinek z cyklu „Ogród Warzywny”.
A pędzić możemy m.in. cebulę i pietruszkę, to chyba gatunki najbardziej popularne. Ponadto do pędzenia nadają się też selery, buraki i czosnek. Niektórzy pędzą też marchew, której akurat u mnie brakuje.
Ale nie brakuje u mnie buraków. Już jesienią odkładam zawsze kilka niewielkich warzyw, które przechowuję w szklarni, gdzie temperatura nie spada poniżej 4 stopni lub w chłodnym garażu. Gdy jest taka potrzeba, przenoszę je do ciepłej kuchni, sadzę w doniczce, która służy mi tu przez całą zimę do pędzenia roślin, są one na bieżąco w niej wymieniane, podlewam i czekam na młode liście.
Warto pamiętać, że liście buraków ćwikłowych są jadalne, przecież wczesną wiosną często kupujemy w sklepach pęczki tzw. botwiny, czyli młodych buraków z liśćmi. Tego typu zielenina, choć nie do końca zielona, może z powodzeniem zastąpić sałatę na kanapkach. Można je także wykorzystać do przygotowania sałatek i dekorowania dań. Można też, gdy już część nadziemna tych roślin się rozwinie, przygotować z nich zupę botwinkową.
Najmniejsze buraki sadzę w doniczkach przed zimą. Tak prezentują się zaraz po przeniesieniu do domu. Wystarczy je teraz zacząć regularnie podlewać i już niedługo na pewno zaczną mocno przyrastać.
Kolejną rośliną, którą możemy pędzić, gdy na dworze mróz, jest seler. Swoje zeszłoroczne zbiory tego warzywa przechowuję w tym samym miejscu co buraki. Gdy potrzebuję selerów do zupy, nie obieram ich jednak w tradycyjny sposób, ale odkrawam część zieloną razem z kawałkiem korzenia selera jeszcze przed myciem. I tę końcówkę umieszczam w naczyniu z wodą. Dzięki temu wykorzystuję to warzywo całkowicie, korzeń od razu ląduje w zupie, a z soczystych, młodych liści selera można korzystać nawet kilka miesięcy.
Tu przykład. To fragment selera, który odcięłam ok. 3-4 tygodnie temu. Nawet zaczął wypuszczać mikro korzonki, liście przyrastają na bieżąco. Nie są one pokaźnych rozmiarów, bo nie są w stanie takie wyrosnąć jedynie z fragmentu korzenia, ale przecież na tym nam nie zależy. Najsmaczniejsze są właśnie młode, delikatne, niewielkie liście, które można poszatkować i dodać do sosów na ciepło lub zimno lub do sałatek, zwłaszcza jeżeli ktoś przepada za selerem.
Można też sadzić oczywiście seler całości w doniczkach z ziemią. Tu przykład takiej uprawy, założonej jesienią, które do tej pory były trzymane w chłodnym miejscu. Teraz zostały przeniesione do ciepłej kuchni i od teraz wymagają one już regularnego podlewania.
I pora przejść do pietruszki, którą możemy pędzić na smaczną i zdrową nać. Dużo łagodniejsze w smaku są liście pietruszki naciowej, którą często zalicza się do ziół i którą uprawia się tylko na liście. Ale młode zielone przyrosty pietruszki korzeniowej też są delikatne i wspaniale smakują. Wcale nie ustępują bardzo pietruszce naciowej.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#warzywa #uprawa #warzywnik #zima #ogród #ogrod_na_co_dzien

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Uprawa warzyw zimą. Jakie warzywa możemy uprawiać zimą?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Uprawa warzyw zimą. Jakie warzywa możemy uprawiać zimą?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.