Wertykulacja vs aeracja. Kiedy na trawniku przeprowadzić aerację, a kiedy wertykulację?
Kiedy na trawniku przeprowadzić aerację, a kiedy wertykulację? Jak jest różnica między tymi dwoma zabiegami? To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Ozdobny”. Zapraszam!
Aeracja i wertykulacja to zabiegi, o których warto pamiętać wiosną. Jaka jest między nimi różnica?
Aeracja polega na napowietrzaniu gleby poprzez jej nakłuwanie. Na mniejszych powierzchniach możemy to zrobić widłami, czy specjalnymi nakładkami na buty. Na większych powierzchniach zabieg przeprowadzą się już urządzeniem - aeratorem. Aeracja ma na celu poprawę przepuszczalności gleby, ułatwienie dostępu wody, powietrza i składników odżywczych do korzeni trawy. Może być ona powierzchniowa, gdy tylko nakłuwamy darń, lub wgłębna, gdy za pomocą urządzenia z kolcami oprócz nakłuwania darni wyczesujemy też filc z trawnika.
Wertykulacja to z kolei zabieg polegający na pionowym nacinaniu darni w celu usunięcia filcu, napowietrzenia gleby i pobudzenia trawy do rozkrzewiania. Są dostępne wertykulatory ręczne, ale generalnie ten zabieg przeprowadza się urządzeniem, może być to wertykulator spalinowy, elektryczny czy ostatnio coraz popularniejszy sprzęt akumulatorowy. Jego popularność wzrasta, ponieważ tych samych akumulatorów możemy używać do wielu urządzeń tej samej marki, np. kosiarki, nożyc do żywopłotu, myjki wysokociśnieniowej, sekatora czy właśnie wertykulatora bądź aeratora.
Ponieważ to samo urządzeniem możemy przeprowadzić aerację bądź wertykulację trawnika wymieniając ostrze wertykulujące na nakłuwające, grabiące i na odwrót. Usuwając stary filc z trawnika po ziemie, pozbywamy się warstwy martwej trawy, mchu i resztek organicznych, które nie tylko ograniczają dostęp wody i składników pokarmowych do korzeni, ale także mogą być siedliskiem chorób i patogenów. Dzięki obu tym zabiegom trawnik staje się zdrowszy, bardziej gęsty i bardziej odporny na choroby. Pytanie więc kiedy bardziej wskazana jest aeracja trawnika, a kiedy wertykulacja?
Aerację przeprowadzamy, gdy trawnik jest młody, ma mniej niż jeden rok czy dwa, żeby zbytnio nie uszkadzać młodych korzeni, które jeszcze nie są wystarczająco mocne i rozbudowane, by szybko się zregenerować i rozkrzewiać. Ponadto, aeracja jest wskazana w przypadku, gdy gleba jest zbita i ma słabą przepuszczalność, także wtedy, gdy jest często użytkowany i deptany. Zabieg ten przyda się także wtedy, gdy po ulewnych deszczach woda długo utrzymuje się na powierzchni trawnika. Świadczy to o słabym drenażu. Na starszych trawnika aerację można przeprowadzać dwa lub w przypadku gliniastej gleby nawet trzy razy w roku, także wczesną jesienią, kiedy wertykulacja już nie jest wskazana.
W przeciwieństwie do aeracji, wertykulację przeprowadza się w naszym klimacie tylko raz w roku, wczesną wiosną, mniej więcej wtedy, kiedy kwitną forsycje, gdy trawy właśnie zaczynają przyrastać i zauważymy, że nasz trawnik zaczyna się zielenić. Ten zabieg jest konieczny, jeżeli w naszej darni gromadzi się dużo filcu, który blokuje dostęp powietrza, wody i składników pokarmowych z nawozów granulowanych do korzeni. Wertykulację warto przeprowadzić także wtedy, gdy w trawniku mamy mech, który chcemy usunąć oraz wtedy, gdy nasz trawnik jest już stosunkowo stary, ma więcej niż 3 lata. W takim przypadku regularne coroczne wykonanie weretykulacji jest jak najbardziej wskazane.
Kolejną przesłanką jest także korzystanie z robota koszącego. Robot taki kosi darń często przez cały sezon, ale nie zbiera resztek trawy, jak to ma miejsce podczas używania tradycyjnej kosiarki z koszem. Powstaje więc warstwa filcu, którą warto cyklicznie usuwać. Ponadto, jeżeli trawnik jest bardzo gęsty, także bardziej się filcuje. A nadmierne filcowanie prowadzi do osłabienia dolnych partii darni. Jeżeli chcemy utrzymać trawnik w dobrej kondycji, lepiej tego filc chociaż raz w roku usunąć. To zdecydowanie płynie prozdrowotnie na kondycję zielonej ogrodowej murawy.
Jeszcze raz warto przypomnieć, że wertykulacja nie jest zalecana na świeżo założonym trawniku. Noże wertykulatora mogą powyrywać młode, jeszcze słabo ukorzenione kępki trawy. Pierwszy tego typu zabieg zaleca się przeprowadzić, gdy darń ma już 1,5 lub 2 lata.
A jak poprawnie przeprowadzić wertykulację trawnika była mowa w zeszłorocznym filmie z cyklu „Ogród Ozdobny” o wertykulacji. Zainteresowanych zachęcam do obejrzenia. Link znajdzie się w komentarzu.
https://www.youtube.com/watch?v=0dgQu9GyOuI
Życzę pięknego trawnika i radości z jego użytkowania. I zapraszam na kolejne filmy z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Wertykulacja : https://www.youtube.com/watch?v=0dgQu9GyOuI
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#trawnik #aeracja #wertykulacja #ogrod_na_co_dzien #porada #poradnik #ogród #ogródek #działka