Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
  • Deccoria.pl
  • Filmy
  • Wilczomlecze wytrzymałe rośliny na balkon, taras i skalniak. Uprawa i pielęgnacja wilczomleczy.
Film
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2024-06-17, 01:00 Dodano jako: Informacja handlowa

Wilczomlecze wytrzymałe rośliny na balkon, taras i skalniak. Uprawa i pielęgnacja wilczomleczy.

Wilczomlecze na balkony i tarasy oraz do ogrodu na skalniaki i rabaty to nowy pomysł na roślinne dekoracje. Co to za rośliny? Jak je sadzić i jak uprawiać? To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Balkony i Tarasy”. Zapraszam!
Wilczomlecze czyli euphorbia to bardzo bogata grupa roślin. Wiele gatunków uprawiamy w domach, przykładem może być chociażby wilczomlecz nadobny, bardziej znany jako poinsecja czy też gwiazda betlejemska. Część z nich trafiła też do naszych ogrodów i jest polecana do sadzenia w zewnętrznych donicach i do nich można zaliczyć m.in. euphorbię 'Diamond Frost', którą często wykorzystuję tworząc wielogatunkowe kompozycje i o któej wspominałam już wielokrotnie. Ponadto w ten sposób możemy uprawiać wilczomlecze migdałolistne i błekitnawe. Dziś kilka słów na ich temat, bo warto je poznać i zaprosić do siebie jeszcze w tym lub może w przyszłym sezonie.
Ephorbia 'Diamond Frost' jest traktowana w naszym klimacie jako roślina jednoroczna. Podczas kwitnienia tworzy delikatną chmurkę śnieżnobiałych kwiatów, przez co idealnie komponuje się z roślinami takimi jak pelargonie, sundaville czy begonie, doskonale uwydatniając ich żywe i wyraziste barwy. Wprowadza lekkość i powiew świeżości zarówno w zestawieniach balkonowych i tarasowych, jak również na rabatach kwiatowych lub bylinowych. To roślina, która już od jakiegoś czasu jest dostępna w naszych sklepach ogrodniczych i ofercie internetowej zazwyczaj od kwietnia do czerwca, kiedy najczęściej tworzymy na balkonach i tarasach roślinne dekoracje. Teraz pojawiła się kolejna grupa wilczomleczy, które możemy w tym celu wykorzystać i są to już byliny. Posadzone raz, przy odpowiedniej pielęgnacji mogą nam towarzyszyć wiele lat.
I przykładem może być tu ephorbia 'Ascot Reinbow' o wielobarwnych liściach. Na młodych przyrostach są one w kolorze pomarańczowym, później szarozielonym z nieregularnym żółtym marginesem. Są to rośliny zimozielone, ozdobne z liści, które od lipca do października kwitną. Kwiaty są niepozorne, zebrane w okazałe, jak na tę niewielką, dorastającą do 40-50 cm wysokości roślinę, kwiatostany. Ciekawostką jest to, że bardzo długo utrzymują się one na roślinach. Ponadto doskonale nadają się na kwiat cięty, możemy więc je wykorzystywać do letnich i jesiennych bukietów.
Innym prześlicznym wilczomleczem bylinowym jest ephorbia 'Miners Merlot' o ciemnozielonych liściach, które gdy są młode, mają barwę ciemno bordową, prawie czarną, w podobnym burgundowym odcieniu są też pędy tej rośliny. Kwiaty tej odmiany są jasne limonkowo-żółte, tworzą prześliczny kontrast z jej ciemnymi liśćmi.
Posadzić na balkonie, tarasie czy w ogrodzie możemy też np. euphorbię 'Black Pearl', to wilczomlecz błękitnawy, który ma dekoracyjne liście w srebrzysto niebieskim kolorze. Kwiaty są jeszcze bardziej dekoracyjne, zielone z czarnym oczkiem, stąd nazwa tej odmiany. Dodatkowo są one miododajne i gdy się już pojawią utrzymują się na roślinie do końca sezonu.
Bardzo ciekawa jest też euphorbia 'Silver Swan', której cechą charakterystyczną są błękitno zielone liście z białą obwódką. I na niej, na starszych okazach, pojawiają się wiosną niepozorne, delikatne kwiaty zebrane w kwiatostany, które zdobią roślinę przez wiele miesięcy.
Euphorbie te to rośliny łatwe w uprawie i mrozoodporne. Jednak nie tak mrozoodporne jak typowe dla naszego klimatu rośliny w ogrodzie. Dlatego w zimniejszych rejonach naszego kraju warto je na czas najsilniejszych chłodów dodatkowo zabezpieczyć stroiszem, zimową włókniną czy inną osłoną, a jeżeli zdecydujemy się na uprawę doniczkową, dobrze jest taką donicę zabezpieczyć styropianem od dołu i włókniną od góry, lub przenieść na czas zimy w chłodne i jasne miejsce.
Wilczomlecze dobrze rosną w słońcu lub lekkim półcieniu. Sadzić należy je w dobrze przepuszczalnym i jednocześnie żyznym podłożu, wapiennym, podobnie jak np. oliwki czy lawendy. Możemy więc do ziemi w donicy dorzucić pokruszone skorupki jajek, które zwiększą drenaż i przepuszczalność ziemi i z czasem staną się też źródłem dodatkowego wapnia. I dlatego też rośliny te doskonale będą czuły się w ogrodach posadzone na skalniakach.
Sadząc je w donicach możemy tworzyć jedno lub wielogatnkowe czy też wieloodmianowe kompozycje. Ja posadzę je w trzech takich samym donicach ale o różnych wielkościach. Do największej trafią trzy sadzonki w dwóch odmianach, do średniej dwie sadzonki kolejnej odmiany euphorbii, a do najmniejszej jedna sadzonka wilczomlecza. Rośliny te wspaniale prezentują się też w ogrodach naturalistycznych i leśnych oraz na rabatach czy też w zestawieniach z roślinami śródziemnomorskimi.
I to tyle na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#wilczomlecz #euforbia #balkon #taras #ogród #roślina #skalniak #porady #poradnik #ogrod_na_co_dzien #rabata

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Wilczomlecze wytrzymałe rośliny na balkon, taras i skalniak. Uprawa i pielęgnacja wilczomleczy."? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Wilczomlecze wytrzymałe rośliny na balkon, taras i skalniak. Uprawa i pielęgnacja wilczomleczy."? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.