Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
  • Deccoria.pl
  • Filmy
  • Wiosenne zabiegi potrzebne roślinom śródziemnomorskim. Sezon 2024
Film
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2024-04-21, 01:00 Dodano jako: Informacja handlowa

Wiosenne zabiegi potrzebne roślinom śródziemnomorskim. Sezon 2024

Wiosenne zabiegi potrzebne roślinom śródziemnomorskim. To temat dzisiejszego filmu z cyklu "Ogród Ozdobny". Zapraszam!
W ogrodach i w domach uprawiamy coraz więcej roślin pochodzących z cieplejszego śródziemnomorskiego klimatu. Nie wszystkie pochodzą właśnie stamtąd, ale możemy je spotkać w tym cieplejszym rejonie rosnące w ogrodach i dziko w naturze. Najbardziej znane z tych roślin są takie gatunki jak np. oleander, bugenwilla, oliwka, laur, rozmaryn, figa, kuflik cytrynowy, cytryny i różne inne cytrusy. Po zimie warto przyjrzeć im się szczególnie uważnie i przygotować je do nadchodzącego sezonu.
A jak je przygotować zależy w dużej mierze od sposobu zimowania. Jeżeli najchłodniejszą porę roku, która w naszym klimacie jest zazwyczaj dla nich zbyt mroźna spędzą w jasnym i chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 5-10 stopni Celsjusza, to na przełomie kwietnia i maja możemy już pomału wystawiać te rośliny do ogrodu i jedynie chować je wtedy, gdy są zapowiadane nocne przymrozki. Jeżeli rośliny te były trzymane w domu, w temperaturze pokojowej, to wraz z nadejściem cieplejszych dni, gdy temperatura na dworze oscyluje w granicach 15 stopni Celsjusza, zaczynamy hartować rośliny, wystawiając je na początku na kilka godzin dziennie do ogrodu lub na balkon w cień, stopniowo ten czas wydłużając i stopniowo przyzwyczajając do słońca. Bo rośliny te późną wiosnę, lato i jesień powinny spędzić na zewnątrz, nie w domu. Wtedy czują się i rosną najlepiej.
Oprócz tego, że musimy na nowo przyzwyczaić te rośliny do warunków atmosferycznych, powinniśmy także pomyśleć o przesadzeniu naszych okazów do większych doniczek ze świeżą ziemią, jeżeli tego potrzebują. Poznamy to po tym, że bryła korzeniowa przerasta już przez otwory drenażowe na dnie lub kiedy widzimy, że szczelnie wypełniają one pojemnik. Można w tym celu wykorzystać ziemię do roślin śródziemnomorskich. To gotowe do użycia podłoże, które będzie odpowiednie dla większości tych bardziej ciepłolubnych gatunków, ma ono zredukowaną zawartość torfu o różnej strukturze. Dodatkowo w swoim składzie zawiera kompost, kruszony pumeks, żwir płukany, glinkę, a także startową dawkę nawozu z mikroelementami o podwyższonej zawartości żelaza.
Przesadzając rośliny, zwróćmy uwagę, aby posadzić je w nowym miejscu na tej samej głębokości na jakiej rosły do tej pory. Po przesadzeniu należy je dokładnie podlać i sprawdzić czy nie trzeba dosypać podłoża, żeby bryła korzeniowa była cała przykryta i żeby ziemia szczelnie otuliła korzenie. W takim podłożu oprócz roślin śródziemnomorskich możemy uprawiać też np. lawendy i bukszpany, a także wiele domowych roślin doniczkowych oraz ziół. Cechuje je dobry drenaż, co jest bardzo ważne w uprawie śródziemnomorskich gatunków, które nigdy nie mogą stać w wodzie i szczególnie lubią przewiewne, dobrze zdrenowane podłoże. Jeżeli mamy już wyjątkowo duży okaz, którego przesadzamy nie co roku, jak młode rośliny, tylko raz na kilka lat, warto każdej wiosny wymienić zawsze wierzchnią warstwę podłoża, dosypując świeżego.
Wiosną warto zwrócić też uwagę, czy nasze okazy nie potrzebują przycięcia. Nie jest to zabieg obowiązkowy, ale wiele gatunków z tej grupy roślin lubi przycinanie i lepiej będą się rozwijać, gdy od czasu do czasu sięgniemy po sekator. Do tych roślin należą m.in. oleandry, oliwki czy cytrusy, a także rośliny z grupy ziół. Dzięki cięciu będą się one lepiej rozkrzewiać i wypuszczą więcej nowych przyrostów zagęszczając swój pokrój. Sposób cięcia zależy od gatunku, wielkości okazu i sposobu, w jaki chcemy go poprowadzić. Nie ma reguły. Jeżeli nie jesteśmy pewni jak mocno możemy przyciąć roślinę, można zrobić to na raty, przycinając ją na początku delikatnie i jeżeli w trakcie sezonu uznamy cięcie za niewystarczające, powtórzyć zabieg, nie później jednak niż w lipcu, żeby rośliny nie były pobudzone do wzrostu bezpośrednio przed kolejnym zimowaniem, tylko zdążyły się do tego zimowania przygotować.
Odcięte fragmenty niektórych gatunków, np. oleandrów można wykorzystać jako sadzonki wierzchołkowe, posadzić je w ziemi do roślin śródziemnomorskich, regularnie podlewać, żeby ziemia była stale wilgotna i czekać aż wypuszczą korzenie. Ten gatunek ukorzenia się akurat stosunkowo łatwo.
Kolejnym ważnym zadaniem w wiosennej pielęgnacji jest dokładne obejrzenie wszystkich roślin pod kątem chorób lub żerowania szkodników. Sprawdźmy w jakiej są one kondycji zdrowotnej, czy nie trzeba przeprowadzić oprysków lub innych potrzebnych im zabiegów. Bywają one niekiedy, zwłaszcza zimą, atakowane m.in. przez wełnowce...
O roślinach śródziemnomorskich była już mowa w naszych filmach nie raz. Odsyłam więc do nich zainteresowanych po więcej szczegółów. I zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Wiosenne zabiegi potrzebne roślinom śródziemnomorskim. Sezon 2024"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Wiosenne zabiegi potrzebne roślinom śródziemnomorskim. Sezon 2024"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.