• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Wrzesień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 26.09 - 02.10. Prace ogrodnicze we wrześniu
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2022-09-27, 01:00

Wrzesień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 26.09 - 02.10. Prace ogrodnicze we wrześniu

„Jeśli wrzesień będzie ciepły i suchy, pewno październik nie oszczędzi pluchy”. Kolejnym poniedziałkiem rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy wrzesień, a witamy październik. Czas już na całkiem jesienne ogrodnicze zajęcia. Jakie? O tym jest mowa w dzisiejszym filmie. Zapraszamy!
...widokiem kolorowych i fantazyjnych dyń ozdobnych, które o tej porze możemy już zbierać z działkowych upraw lub nabyć w sklepach ogrodniczych, florystycznych lub spożywczych. Urozmaicą one każdą balkonową lub tarasową kompozycję dodając im jesiennego, radosnego charakteru. Z każdej takiej dyni ozdobnej możemy potem pobrać nasiona, żeby wysiać w kolejnym roku. Rośliny te uprawia się tak samo jak wszystkie inne dyniowate. Przy okazji przypominamy, że wszystkie kompozycje i nasadzenia balkonowe lub tarasowe, które o tej porze kwitną warto regularnie podlewać i nawozić. Wtedy będziemy cieszyć się ich urokiem przez długi czas.
Pod koniec miesiąca wykopujemy niezimujące w gruncie mieczyki, a także inne ciepłolubne nieco mniej znane rośliny i ich cebule czy bulwy, przykładowo: błonczatki, galtonii, iksji, neriny, sparaksisu i jaskra azjatyckiego. Po pierwszych przymrozkach wykopujemy też dalie. Lekko je wszystkie przesuszamy i oczyszczamy z ziemi oraz zaschniętych resztek roślin, następnie przechowujemy przez zimę w przewiewnych kartonach lub papierowych torbach w chłodnym i suchym miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. A w ich miejsce możemy cały czas sadzić rośliny cebulowe, które zakwitną wiosną, m.in. tulipany, narcyzy, czosnki ozdobne, hiacynty, krokusy, czy szafirki. Możemy nabyć konkretną odmianę, którą zawsze chcieliśmy mieć w ogrodzie lub mieszankę różnych odmian, jeżeli uwielbiamy wszystkie te rośliny.
28 września przypada Światowy Dzień Jabłka, co zwraca naszą uwagę na jabłonie. Może warto zasadzić jabłonkę, jeżeli nie mamy jej jeszcze w ogrodzie. Początek jesieni to doskonały czas na sadzenie, m.in. drzew i krzewów owocowych, a także na założenie jagodnika lub truskawkowego czy też poziomkowego poletka. Truskawki i poziomki możemy uprawiać z powodzeniem także w donicach na tarasach lub balkonach.
Nie zapominamy o koszeniu trawnika. Jesienią nie trzeba sięgać po kosiarkę tak często, jak wiosną czy latem, jednakże przycinanie darni nadal jest konieczne. Zaczyna się już pomału czas syzyfowej pracy ze sprzątaniem liści opadających na trawnik. Jeżeli mamy kosiarkę z koszem, możemy je wciągnąć razem ze ścinanymi fragmentami traw. Możemy więc sprzątanie połączyć z koszeniem.
Jeżeli na trawnika zauważymy żółknące place, może być to skutkiem żerowania pędraków. Pędraki możemy też zauważyć w warzywnikach podczas wykopywania i usuwania oberwanych już roślin i sprzątania grządek. Jeżeli w którymś miejscu nasze rośliny plonowały i przyrastały słabo, warto miejsce to lekko je przekopać i sprawdzić czy nie widać pędraków lub nicieni. Pędraki to postać larwalna owadów, głównie chrząszczy, które żerują na korzeniach wielu roślin. Gdy je zauważymy, możemy spróbować wyłapać je ręcznie, chociaż jest trudno odnaleźć je usunąć je wszystkie. Możemy też wykonać oprysk trawnika lub grządki, czy też podlać wybrane miejsce z roślinami uprawnymi roztworem z preparatem mikrobiologicznym, odstraszającym pędraki, nicienie i drutowce. Stosuje się go doglebowo, przez cały okres wegetacji roślin. Nie ma okresu karencji i jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin.
I zaczynamy październik, już dość chłodny miesiąc, w którym nocne przymrozki mogą nadejść w każdej chwili. Warto na bieżąco monitorować prognozę pogody i jeżeli tylko zdarzy się zapowiedź nadchodzących mrozów, zebrać wcześniej wszystkie warzywa ciepłolubne, takie jak np. pomidory, papryka, cukinie czy patisony. Dynie powinny przetrwać krótkie, niewielkie przymrozki, podobnie jak warzywa korzeniowe i liściowe.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy warto ściąć hortensje do zasuszenia i stworzenia bukietów, które mogą zdobić nasze domy przez cała zimę. Cały czas możemy też ścinać kwiatostany traw ozdobnych. Pięknie prezentują się w wazonach.
Życzymy pięknego i udanego tygodnia. A na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#tydzieńwogrodzie #kalendarzogrodnika #kalendariumogrodnicze #wrzesień #wrzesieńwogrodzie #ogród

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Wrzesień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 26.09 - 02.10. Prace ogrodnicze we wrześniu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Wrzesień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 26.09 - 02.10. Prace ogrodnicze we wrześniu"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.