Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia)

Facelia błękitna pochodzi z rodziny ogórecznikowatych. Jest ona znana również jako wiązanka wrotyczowa. Co warto wiedzieć o uprawie tej miododajnej rośliny?

Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia)
Facelia błękitna jest znana z piękna i miododajności. Fot.123RF.com

Facelia błękitna: występowanie i wygląd rośliny

Facelia błękitna pochodzi z Kalifornii, ale jest równie często spotykana również w Europie, w tym w Polsce. Roślinę o rozgałęzionej, sztywnej łodydze w całości porastają szorstkie włoski. Dorasta ona do 80 cm wysokości. Jej liście mają 25 cm długości i karbowane brzegi, a dzwonkowate, fioletowo-niebieskie i pachnące kwiaty mają po pięć płatków. Dają one ciemnoniebieski pyłek. Z wnętrza kwiatu wystaje 5 długich pręcików i szyjka, która służy owadom do tymczasowego „postoju”. Z pojedynczego słupka wystają daleko z korony i służą do "lądowania" owadów. Owoce kryją się w pękającej torebce, a nasiona są żółtobrązowe i mają poprzecznie pofałdowaną powierzchnię.

Wymagania i uprawa facelii błękitnej

Wymagania facelii błękitnej nie są szczególnie duże. Roślina nie przepada za wilgocią, lubi za to nasłonecznione stanowiska, na których rośnie najlepiej. Rośnie dobrze praktycznie na każdym podłożu, jednak najlepsze efekty osiągniesz, wysiewając ją na żyznej glebie o lekko kwaśnym i obojętnym pH (5,6-8,5). Nie lubi ziemi ciężkiej, zaskorupiającej się. Uprawa facelii błękitnej nie jest trudna. Nie dotykają jej choroby i szkodniki.

Facelia błękitna: nawożenie i pielęgnacja

Nawożenie facelii błękitnej na potrzeby pszczół nie jest wskazane – nawozy są szkodliwe dla pszczół i nawożona roślina słabiej nektaruje. Jeśli jednak uprawiasz ją w innych celach, przy uprawie facelii zastosuj (na 1 ha) 70–100 kg N, 60–80 kg P2O5 i 60–80 kg K2O. Fosfor i potas zastosuj jeszcze przed wysianiem, natomiast azot albo całościowo przed siewem, albo w dwóch równych dawkach przed siewem i po wzejściu roślin. Chcąc zebrać obfite zbiory miodu, nie dokarmiaj facelii błękitnej nawozami.

Pielęgnacja facelii błękitnej opiera się na odchwaszczaniu. Roślina bardzo szybko ulega zachwaszczeniu. Podobnie jak w przypadku nawozów, tutaj również zalecane są naturalne rozwiązania. Pestycydy szkodzą owadom. Dla pszczół najbezpieczniejsze i najkorzystniejsze będzie odchwaszczanie metodą mechaniczną, np. bronowaniem pola po wzejściu większości roślin. Przycinanie bluszczu irlandzkiego nie jest konieczne. Wiosną należy obejrzeć dokładnie roślinę i usunąć wysuszone, przemarznięte i uszkodzone pędy, jednak nie wymagają one skracania.  

Zastosowanie facelii błękitnej

Facelia błękitna w Polsce uprawiana jest na zielony nawóz, ale roślina sprawdza się również w innych rolach. Jest ona bardzo ceniona przez pszczelarzy. W dobrych latach z jednego hektara facelii błękitnej można uzyskać nawet 300-400 kg smacznego miodu. Roślinę uprawia się również na paszę dla zwierząt: jest ona bardzo odżywcza i szybko rośnie. Wzrasta ona już po tygodniu od zasiewu, a zakwita po 50 dniach. Facelia ze względu na swoje ładne kwiaty czasem uprawiana jest też jako roślina ozdobna.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Umiarkowane

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.