Porady ogrodnicze

Jemioła - właściwości, uprawa i symbolika

Znana na całym świecie, głównie z tradycji całowania się pod nią, jemioła już w starożytności czczona była przez druidów, jako ziele magiczne i odpędzające złe duchy. W polskiej kulturze przyjęło się wieszanie jej w domach w okresie świąt Bożego Narodzenia, podobno zapewnia domownikom powodzenie i zdrowie.

Jemioła - właściwości, uprawa i symbolika

Jemioła może leczyć albo otruć, dlatego warto przyjrzeć się bliżej jej właściwościom. W naszym kraju występują dwa gatunki tej rośliny: jemioła pospolita i biała. Wszystkie jej części są trujące, a ich bezpośrednie spożycie może grozić śmiercią.

Poznajcie jemiołę

To półpasożyt, do przeżycia potrzebuje odpowiedniego żywiciela. Z drzew pobiera wodę i sole mineralne, resztę związków pokarmowych wytwarza sama, dzięki aktywnemu procesowi fotosyntezy. Rośnie przede wszystkim na topolach, brzozach, sosnach, rzadziej na jodłach, dębach, jarzębach, jabłoniach, śliwach, świerkach i głogach. Ma pokrój zimozielonej krzewinki, a w czasie zimy na roślinie pojawiają się białe owoce. Liście są skórzaste, grube, jajkowate i osiągają max. 10 cm długości. Jemioła dożywa do 40 lat. Nie wymaga przycinania i żadnej pielęgnacji.

Jemiołę stosuje się w ziołolecznictwie. Pomaga w walce z nadciśnieniem, miażdżycą, kołataniem serca, stanami zapalnymi stawów i kręgosłupa.  Bardzo często podaje się ją również kobietom w okresie menopauzy i przy silnych krwawieniach menstruacyjnych. Ponadto, jemiołę wykorzystuje się jako środek moczopędny, lek uspokajający, przeciwzapalny i rozkurczowy.

Napar z suszu jemioły

2 łyżki suszu zalane szklanką chłodnej, przegotowanej wody. Miksturę odstawiamy  na noc i rano po przecedzeniu jest gotowa do picia.

Zwyczaj pocałunków
 
Całowanie się pod jemiołą to jeden z niewielu pogańskich zwyczajów, który nadal jest żywo kultywowany na całym świecie. Pierwsi pod jemiołą całowali się Anglicy i to właśnie tam narodził się doskonale znany, szczególnie z amerykańskich filmów, zwyczaj pocałunków pod jemiołą. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii było to również związane z rytuałem zrywania owoców tego krzewu. Po każdym pocałunku mężczyzna musiał zerwać jeden owoc jemioły. Jeśli udało mu się zerwać wszystkie, znaczyło to, że kolejny rok będzie owocował w miłość, a już niedługo urodzi mu się potomek.
 
 
Tradycja i wigilijne przesądy
 
1. Zawieś jemiołę nad wigilijnym stołem najpóźniej przed pojawieniem się pierwszej gwiazdki. Możesz ją umieścić również nad kuchnią lub wejściowymi drzwiami.
2. Osoba stojąca pod jemiołą nie ma prawa odmówić pocałunku.
3. Po świętach ususz jemiołę i przechowaj do następnego roku. To zapewni ci zdrowie, szczęście i zgodę w rodzinie.

„Jak w Wigilię, tak przez cały kolejny rok”, poniżej kilka innych obowiązujących w Wigilię przesądów:

1. W Wigilię nie można się kłócić ani płakać, bo taki nastrój w domu utrzyma się przez następny rok.
2. Choroba lub skaleczenie w Wigilię wróży słabe zdrowie przez cały rok.
3. Podczas kolacji wigilijnej nie należy przerywać innym, bo przez cały kolejny rok będziemy się z nimi kłócić.
4. Nie powinno się wstawać od stołu w trakcie Wigilii (może to robić jedynie gospodyni).
5. Do stołu trzeba siadać według kolejności wieku, pierwszy zasiada najstarszy członek rodziny. Ma to zapobiec przedwczesnej śmierci.
6. Każdej potrawy należy spróbować chociaż raz, by przez kolejny rok nie zabrakło w domu jedzenia.
7. W Wigilię należy zacząć pracę z samego rana, ale nie można się przemęczać. To wróży zdrowie przez cały rok.
8. Z każdym domownikiem trzeba podzielić się opłatkiem, żeby w domu nigdy nie zabrakło chleba. Opłatek symbolizuje zgodę, zapominanie i przebaczenie.

Jemioła z własnego ogródka

W naturze spotyka się jemioły, które wyspecjalizowały się w korzystaniu tylko z jednego żywiciela np. jemioła jodłowa, która bytuje tylko na jodle, a jemioła rozpierzchła na sośnie. Najpopularniejsza jemioła pospolita dobrze będzie czuła się na różnych drzewach liściastych. Lubi zwłaszcza te o miękkim drewnie jak jabłoń, brzoza, lipa, jarzębina, wierzba, akacja. Jeżeli chcesz mieć w swoim ogrodzie jemiołę, należy najpierw zebrać jej białe owoce i pozbyć się z nich mięsistej otoczki. 
 

 

Ponieważ jemioła jest półpasożytem, należy znaleźć dla niej odpowiedniego żywiciela. Wybieramy odpowiednie drzewko, na którym zasiejemy zebrane nasiona. Na 2-3 letniej gałęzi wykonujemy nacięcie i odginamy lekko brzegi. W tę kieszonkę wciskamy nasiona. Możemy zrobić to w kilku miejscach. Całą "operację" należy przeprowadzić w lutym. Jeżeli zbierzemy nasionka np. ze świątecznego stroika, wówczas powinny wykiełkować ona jeszcze tej samej wiosny.

Nadmierna ilość jemioły może jednak  łatwo pozbawić żywiciela  wody i składników odżywczych. Aby zapobiec jego obumieraniu, należy usunąć młode roślinki jemioły. Wycinamy je tak głęboko, jak to możliwe. Miejsce, na którym rosła, posmarujmy pastą sadowniczą.

 
Kiedy zbieramy?

Jemiołę, którą wykorzystuje się w ziołolecznictwie, należy zbierać w okresie zimowym (od późnej jesieni do wczesnej wiosny). Używamy do tego długiego kijka z sekatorem na końcu. Najlepiej wybierać pędy, które nie przekroczyły 0,5 cm. Po zebraniu suszy się je w przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Przechowujemy  w miejscach suchych i z dostępem do powietrza.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj także:
Gwiazda betlejemska. 5 złotych zasad jej pielęgnacji
Zewnętrzne dekoracje domu na świeta
Jak udekorować dom na świeta?
Choinki do małych mieszkań
Dekoracje adwentowe
Poczuj magię świąt w swoim domu

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.