fot. Pixabay.com
Jasnota purpurowa należy do rodziny jasnotowatych. To jedno- lub dwuroczna bylina, która w Europie i Polsce występuje bardzo powszechnie. Znana jest również jako pokrzywa kwitnąca oraz jasnota szkarłatna. Roślina porasta gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne i bogate w azot. Naturalnie występuje na nieużytkach, terenach przydrożnych, ale pojawia się też w ogrodach czy na polach uprawnych, gdzie traktowana jest jak chwast.
Łodyga rośliny osiąga ok. 10 – 30 cm, może być wzniesiona lub pokładająca się. Jest owłosiona na krawędziach i przebarwia się na czerwono w górnych partiach. Liście jasnoty purpurowej mają sercowaty lub jajowaty kształt, a ich brzegi są lekko karbowane. Ich powierzchnię pokrywają krótkie włoski – stąd łatwo pomylić ją z pokrzywą zwyczajną. Roślina kwitnie od marca do października. Wypuszcza wówczas czerwonaworóżowe, dwuwargowe kwiaty. Zapach rośliny nie należy do najprzyjemniejszych. Jasnota purpurowa jest rośliną miododajną, a jej kwiaty zawierają słodkawy nektar.
Jasnota purpurowa - lecznicze właściwości
Jasnota purpurowa jest rośliną jadalną (można używać jej w sałatkach i zupach) oraz surowcem zielarskim: zbiera się jej całą naziemną część. Posiada wiele właściwości leczniczych, z których mało kto zdaje sobie sprawę. W roślinie znajdziemy witaminy, błonnik, żelazo, flawonoidy, oraz kwas chinowy czy kawowy. Jasnota działa dobroczynnie przede wszystkim na układ trawienny. Poprawia jego pracę, pobudza wydzielanie soków, wspomaga trawienie białek oraz zapobiega niestrawnościom. Poza koi bóle głowy i migreny, obniża ciśnienie krwi, a także rozluźnia mięśnie szkieletowe, dzięki czemu łagodzi skutki stresu i przynosi ulgę obolałym plecom.
Napar z jasnoty purpurowej
Jasnotę purpurową warto zbierać i suszyć, by później móc przygotować z niej napar. 1-2 łyżki ziela wystarczy zalać szklanką wrzątku. Dla poprawy smaku można doprawić go miodem. „Herbatka” z jasnoty łagodzi dolegliwości menstruacyjne czy bóle brzucha.
Nalewka z jasnoty purpurowej
Ze świeżej rośliny przygotować można również nalewkę, która pomagać będzie na bóle głowy. By ją sporządzić 1 część świeżo zebranej rośliny, należy zalać 3 częściami wódki. Nastaw warzymy przez tydzień lub dwa. Nalewkę należy spożywać w niewielkich ilościach, rozcieńczoną woda z dodatkiem miodu.
Jasnota purpurowa - domowy sposób na mole
Co ciekawe, dawniej kwiaty jasnoty używano, by odstraszać mole. Warto więc ususzone kwiaty w muślinowych woreczkach trzymać w szafkach kuchennych i ubraniowych.
Deccoria.pl