Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie: Przywrotnik pospolity - najlepszy przyjaciel kobiet

Apteka w ogrodzie to cykl artykułów, w którym przybliżamy wam i podpowiadamy jak uprawiać zapomniane lub mniej znane rośliny zielne, które posiadają przydatne i zdrowotne właściwości. Dziś przedstawimy przywrotnik pospolity – zioło nazywane najlepszym przyjacielem kobiet.

Apteka w ogrodzie: Przywrotnik pospolity - najlepszy przyjaciel kobiet

fot. 123RF/PICSEL

Przywrotnik pospolity (alchemilla vulgaris L.) znany jest pod wieloma nazwami: nawrotnik, gęsie łapki, gwiazdosz, lwia łapa. W przeszłości powszechnie był wykorzystywany w medycynie ludowej, obecnie jest ziołem nieco zapomnianym, a szkoda, bo ma wiele cennych właściwości, z których czerpać mogą przede wszystkim kobiety. Przełom sierpnia i września to czas, kiedy przeprowadza się zbiór surowca zielarskiego.

Przywrotnik pospolity

Roślina ta jest wieloletnią byliną z rodziny różowatych. Dorasta do ok. 0,5 m wzrostu. Jej łodyga jest szarozielona, podobnie jak nerkowate i półkoliste liście. Powszechnie występuje na podmokłych łąkach, pastwiskach, obrzeżach lasów. Kwitnie od maja do września. Jej kwiaty są niewielkie, zebrane w wiechy, o barwie żółtawozielonej.

Uprawa i pielęgnacja

Charakterystyka terenów, na których naturalnie występuje przywrotnik, pozwala wysnuć słuszny wniosek, że roślina dobrze poradzi sobie na stanowiskach wilgotnych i półcienistych. Nie ma szczególnych preferencji względem gleby, choć najlepiej rośnie na ziemiach żyznych. Jeśli chcemy uprawiać przywrotnika w ogrodzie, wysiewamy jego nasiona do gruntu wiosną. Dobrze reaguje na wiosenne cięcie.

 fot. 123RF/PICSEL

Przywrotnik pospolity jako roślina lecznicza 

Surowcem leczniczym jest ziele rośliny, czyli naziemna część: kwiaty, przyziemne liście, które zbiera się w sierpniu i wrześniu. Po zerwaniu należy je ususzyć w ciepłym i przewiewnym miejscu.

Roślina obfituje w składniki aktywne, takie jak garbniki, gorycze, woski, żywice, saponiny, sole mineralne oraz kwasy organiczne. Dawniej była stosowana w przypadku bólu brzucha, wzdęć, braku łaknienia, w bolesnym miesiączkowaniu, w biegunce, w upławach. Jako napar czy herbatka działa moczopędnie i przeciwzapalnie, łagodzi dolegliwości żołądkowe i wzmacnia odporność.

 fot. 123RF/PICSEL

Roślina ma właściwości antybakteryjne, ściągające, przeciwkrwotoczne. Wzmacnia strukturą naczyń krwionośnych, bywa pomocna w kuracjach schorzeń takich jak żylaki czy trądzik. Dodatkowo przywrotnik pomaga pozbyć się przebarwień skórnych i blizn, a nawet łagodzi, zmniejsza i wygładza zmarszczki. Docenią go posiadaczki cer tłustych, ponieważ działa ściągająco i zmniejsza rozszerzone pory. Nawet jeśli nie zmagamy się z żadną z tych dolegliwości, warto stosować ziele prewencyjne – wzmocni ono i uelastyczni skórę, zapobiegnie powstawaniu zaskórników.

Susz z przywrotnika pospolitego można wykorzystać do sporządzania naparów, wywarów, kompresów, toników, maceratów. Warto dodawać go również do kąpieli! Ze świeżych roślin sporządzać można także soki i nalewki. Roślina ma cierpko-słodki smak i balsamiczny zapach. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.