Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie: Rdest japoński (łac. Polygonum cuspidatum, ang. Japanese knotweed)

Rdest japoński nazywany jest również rdestowcem japońskim (Reynoutria japonica), rdestem ostrokończystym albo rdestówką japońską. Pochodzi z południowej Azji. W Europie pojawił się w 1825 r. Obecnie występuje dość pospolicie w całej Polsce. Rośnie w górach, na brzegach rowów oraz poboczach dróg. Zbiór najlepiej przeprowadzić w Dolinie Wisłoka i innych rzek Podkarpacia, gdzie występuje masowo. Pierwsze, wiosenne pędy można zjadać jak rabarbar, mają, lekko kwaśny smak.

Apteka w ogrodzie: Rdest japoński  (łac. Polygonum cuspidatum, ang. Japanese knotweed)
REKLAMA

Fot.123rf.com

Rdest pokrojem i pędami przypomina bambus, choć ich liście znacznie się różnią. Bylina ta charakteryzuje się ogromną dynamiką wzrostu (może przyrosnąć nawet o 10 cm ciągu dnia) osiąga wysokość ok. 3 m. i jest bardzo łatwa do rozmnażania wegetatywnego (poprzez kłącza).

Wegetację rozpoczyna późną wiosną – na przełomie kwietnia i maja. Z nadejściem pierwszych przymrozków rdest japoński ginie. Ma bardzo niewielkie wymagania glebowe i przez swoją plenność może stać się groźna, opanowując zbyt mocno ogród. Jego korzenie wytwarzają substancje hamujące rozwój innych roślin, rosną szeroko tworząc siatkę  pędów trudnych do wyrwania i przecięcia.


Fot.123rf.com

W Polsce rdest zaczęto uprawiać w połowie XIX wieku, przy czym należy zaznaczyć, że aktualnie roślina ta uznawana jest za gatunek inwazyjny, stanowiący zagrożenie dla rodzimej przyrody. Wprowadzanie rdestu do środowiska jest zabroniona, o czym mówi nowelizacja ustawy o ochronie przyrody z 2016r. Możliwość prowadzenia hodowli lub sprzedaży wymaga akceptacji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

CZYTAJ DALEJ: RDEST - WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE I PRZEPIS NA NALEWKĘ »

REKLAMA
REKLAMA

Fot.123rf.com

Rdest japoński – właściwości prozdrowotne

Pomimo swojego pasożytniczego charakteru, rdest japoński jest rośliną powszechnie stosowaną w fitoterapii (ziołolecznictwie).  Medycyna chińska i japońska wykorzystywała kłącza rdestowca jako środek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, moczopędny, wykrztuśny, przeciwbakteryjny, przeciwgrzybiczy. Rdestowiec został dokładnie przebadany i wykryto w nim szereg związków, których działanie można skupić wokół kilku naszych potrzeb.

Źródło: Wracamy Do Zdrowia

Ciekawostka

Prozdrowotne właściwości rdestowca japońskiego są nierzadko obiektem zainteresowania naukowców z całego świata. W Polsce badaniem prozdrowotnych właściwości rdestowca japońskiego zajmował się m.in. dr Henryk Różański. 

Opisywana bylina jest źródłem biopierwiastków: selen, miedź, molibden, mangan, żelazo, cynk. Ziele zawiera również fenolokwasy, flawonoidy, chryzofanol,  garbniki i kumarynowc oraz   najwięcej ze wszystkich znanych roślin - resweratrolu (blisko 4000 razy więcej niż czerwone wino !!!) – znanego jako panaceum na długie i zdrowe życie.

Rdest usprawnia pracę organizmu, przeciwdziała wielu chorobom, w tym nowotworom, a co najciekawsze, jest jedną z niewielu naturalnych roślin leczących boreliozę.  Swoje właściwości zawdzięcza kłączu, które wraz z korzeniami wykorzystywane jest do sporządzania ekstraktów. 

Roślina ta może być wykorzystywana pomocniczo w leczeniu takich chorób jak bielactwo, artretyzm, reumatyzm, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy cukrzyca.  Pomaga także w obniżaniu gorączki i gojeniu ran. Składniki zawarte w rdestowcu dodatkowo działają zbawiennie na procesy detoksykacji organizmu. Kobiety mogą stosować ziele, aby złagodzić objawy związane z okresem przekwitania.


Fot.123rf.com

Z Rdestu japońskiego w formie ciętej można przygotować wywar lub nalewkę.

Wywar: 7 g rdestu japońskiego zalewamy 1 litrem wody i gotujemy przez 20 min na małym ogniu. Następnie przecedzamy i pozostawiamy do ostygnięcie. Wywar podzielmy na 4 porcję i pijmy w ciągu dnia.

Nalewka: stężenie 1:5 na 60 % alkoholu. Czyli 1 część rośliny na 5 części alkoholu (np. 100 g rośliny na 500 ml alkoholu). Do przygotowania nalewki użyjmy alkoholu 60 %. Macerujemy przez 2 tygodnie w ciemnym naczyniu bez dostępu do światła. Codziennie wstrząsamy słoikiem. Stosować: 1/4 – 1 łyżeczki nalewki 3-6 razy dziennie. Dawki mogą być zwiększone lub zmniejszone w zależności od intensywności objawów.

Źródło:Adolf Kudlinski

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Apteka w ogrodzie: Zioła na ból głowy

Jak wykorzystać właściwości lecznicze… sosny

Apteka w ogrodzie: Pięć ziół na depresję, obniżony nastrój i chroniczne zmęczenie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

WSM

Wszystko pięknie i ładnie. Czemu tylko autor nie podał informacji, że rdest japoński jest uważany za najgroźniejszy chwast na Świecie? Bardzo szybko i łatwo się rozprzestrzenia, niesamowicie trudno go wyplenić- w zasadzie jest to niemożliwe bez przekopania działki na metr w głąb i przesiania ziemi dla usunięcia resztek korzeni.Nie tylko niszczy inne gatunki roślin- jest niebezpieczny dla zabudowań. Jego korzenie potrafią niszczyć fundamenty budynków. W Wielkiej Brytanii za sadzenie, a nawet przewożenie tej rośliny można pójść do więzienia. Jeśli w pobliżu budynku rośnie rdest japoński, to żaden bank nie udzieli kredytu pod hipotekę. Jeśli publikujecie takie szkodliwe artykuły, to ostrzegajcie ludzi jakie konsekwencje może nieść sadzenie takich roślin.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Apteka w ogrodzie: Rdest japoński (łac. Polygonum cuspidatum, ang. Japanese knotweed)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.