Apteka w ogrodzie

Biedronki azjatyckie - jak się ich pozbyć?

Biedronki uchodzą za pożyteczne i niegroźne stworzenia. Żywią się mszycami, mączlikami i czerwcami wspomagając ogrodników i sadowników w zwalczaniu szkodników roślin. Niektórzy wierzą, że małe, kropkowane owady zwiastują szczęście i powodzenie. Niestety, nie każda napotkana na drodze „boża krówka” to sympatyczny, rodzimy chrząszcz.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Jak pozbyć się z domu azjatyckich biedronek?

Arlekiny – tzw. biedronki azjatyckie (łac. Harmonia axyridis, ang. harlequin ladybird) jesienią stają się szczególnie uciążliwe. Pojawiają się w mieszkaniach, dostrzec je można na elewacjach wysokich bloków i domów mieszkalnych. W naturalnych warunkach zimy spędzają wysoko w górach, zebrane w grupach i ukryte w szczelinach między skałami.

Ponieważ coraz częściej za nowe siedliska wybierają miasta, z braku innych możliwości, przed nastaniem niskich temperatur, gromadzą się w wysokich budynkach. Wzmożona aktywność azjatyckich biedronek wywołuje poruszenie. Wyjaśniamy, czy faktycznie jest się czego bać i jak można się przed nimi bronić.

fot. Wikimedia Commons CC-BY-2.5 FritzG

Czy biedronki azjatyckie są niebezpieczne?

W sezonie wegetacyjnym największe zagrożenie stwarzają nie dla ludzi, lecz dla rodzimych gatunków biedronek, motyli (często żywią się ich larwami) i innych chrząszczy – poza szkodnikami takimi jak mszyce, to właśnie te gatunki padają ofiarami arlekinów.

Napływowy chrząszcz bywa również niebezpieczny dla człowieka. Rozdrażniony, może dotkliwie pokąsać. W sytuacjach zagrożenia wydziela drażniącą, alkaloidową substancję o charakterystycznym żółtym kolorze, która może wywoływać podrażnienia skórne i obrzęki. Na jej działanie szczególnie narażone są małe dzieci oraz alergicy.

Na arlekiny trzeba uważać szczególnie teraz, kiedy szukają ciepłego schronienia. Są wtedy mocno pobudzone, łatwiej więc o ugryzienie.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez SusieW (@dizhin)

Jak pozbyć się azjatyckich biedronek z mieszkania? Jak się przed nimi chronić?

Najlepszym sposobem ochrony jest unikanie kontaktu z tym gatunkiem biedronki. Dobrze założyć na okna moskitiery i usuwanie osobników, którym udało się przedostać do środka domu.

Przeczytaj: Apteka w ogrodzie — niespodziewane zastosowania kasztanów

Jeśli wolimy sięgnąć po naturalne metody i repelenty, warto wypróbować np. olejki eteryczne. Pomocne będzie natarcie framug okien i drzwi olejkiem pomarańczowym, kamforą lub mentolem, które działają na owady odstręczająco. Z tych samych składników przygotujemy również fantastyczny spray do miejscowych „oprysków” – wystarczy zmieszać w butelce z atomizerem intensywnie pachnące substancje z wodą destylowaną lub spirytusem salicylowym (nada się również wódka).

Taki roztwór rozpylamy wszędzie tam, gdzie zauważyliśmy, że pojawiają się uciążliwe chrząszcze. Dla wzmocnienia efektu, w problematycznych miejscach można rozłożyć jeszcze suszone skórki cytrusowe – arlekiny nie znoszą zapachów kwaśnych owoców. 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Biedronki azjatyckie - jak się ich pozbyć?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.