Artykuły

Ile prądu zużywają urządzenia RTV i AGD i ile nas to kosztuje. Sprawdzamy

Zastanawiałeś się kiedyś, ile dokładnie energii elektrycznej zużywają sprzęty codziennego użytku? Czy pralka, lodówka, zmywarka, telewizor i inne elementy RTV i AGD, bez których trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku to prawdziwi złodzieje prądu i sprawiają, że twoje rachunki są wyższe niż byś sobie tego życzył? A może wręcz przeciwnie - są niesłusznie oskarżane, a tak naprawdę ich użytkowanie kosztuje niewiele? Sprawdziliśmy.

REKLAMA

Do dokonania obliczeń potrzebne są następujące dane:

  • moc danego urządzenia - nie każdy telewizor czy czajnik elektryczny zużywa tyle samo energii. Aby precyzyjnie obliczyć pobór prądu i koszt użytkowania należy sprawdzić moc konkretnego modelu. Jest ona wyrażona w watach i znajdziesz ją w opisie produktu, a często na tabliczce na samym urządzeniu. Możesz też skorzystać z watomierza.

  • czas pracy - jeśli chcesz dowiedzieć się, ile tak naprawdę kosztuje cię korzystanie z konkretnego sprzętu, będziesz musiał uczciwie prześledzić swoje nawyki. Na przykład - jak często i jak długo odkurzasz mieszkanie? Ile czasu ty i twoja rodzina spędzacie przed telewizorem? Ile razy dziennie nastawiasz zmywarkę? Ile godzin w tygodniu spędzasz nad deską do prasowania?

  • aktualna cena 1 kWh - w zależności od dostawcy, jej cena waha się od 50 do 55 groszy. My w swoich obliczeniach przyjęliśmy wersję najdroższą - 0,55 złotego.

Po zebraniu wszystkich danych wystarczy pomnożyć moc urządzenia przez rzeczywisty czas pracy, a następnie podzielić przez tysiąc. Uzyskany wynik oznacza ilość kWh - kilowatogodzin. Pozostaje pomnożyć otrzymaną liczbę przez cenę 1 kWh. Jako przykład weźmy telewizor o mocy 40 wat. Załóżmy, że jest on włączony przez średnio 5 godzin dziennie, co w miesiącu daje 150 godzin. 40 wat x 150 godzin : 1000 = 6 kWh. Jeśli pomnożymy 6 kWh przez 0,55 złotego, otrzymamy wynik 3,3 PLN. Okazuje się, że koszt energii elektrycznej potrzebnej do użytkowania telewizora przez około 5 godzin dziennie sięga w skali roku około 40 złotych.

Fot. 123RF.com

Szybka ściąga

Jeżeli nie masz ochoty na samodzielne sprawdzanie rzeczywistych kosztów użytkowania sprzętu AGD i RTV w twoim domu, możesz skorzystać z naszych obliczeń. Sprawdziliśmy, ile średnio kosztuje korzystanie z najpopularniejszych urządzeń.

  • Zmywarka - zakładając zużycie 1,2 kWh na jeden cykl mycia oraz korzystanie z niej jeden raz każdego dnia, koszt miesięczny sięga około 20 zł.

  • Pralka - programy ekonomiczne zużywają około 1 kWh na jedno pranie, zakładając, że robisz ich 4 w tygodniu, za potrzebną do tego energię elektryczną zapłacisz niecałe 10 zł miesięcznie.

  • Kuchenka elektryczna - to jedno z urządzeń generujących najwyższe koszty. Dla naszych obliczeń założyliśmy, że jest wykorzystywana przez 1,5 godziny dziennie przy poborze mocy 2000 wat. Miesięcznie podwyższa to rachunek za prąd o około 50 zł.

  • Kuchenka mikrofalowa - jeśli korzystasz z niej 10 minut dziennie, a jej moc to 900 wat, koszt miesięczny korzystania  z niej sięgnie około 2,5 PLN.

Lodówka - jak zaoszczędzić na jej użytkowaniu

W czołówce najbardziej “prądożernych” sprzętów znalazła się lodówka. Korzystamy z niej przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Okazuje się, że bardzo duży wpływ na to, jak dużo energii elektrycznej zużywa, ma sposób jej użytkowania. Im częściej jest ona otwierana, tym częściej włącza się sprężarka, a więc więcej prądu potrzeba na utrzymanie niskiej temperatury. Dodatkowo, każde otwarcie drzwi powoduje zapalenie się żarówki, co także zwiększa pobór energii. Do naszych obliczeń przyjęliśmy średnie zużycie 30 kWh miesięcznie, co daje koszt 16,50 złotych. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwe użytkowanie tego sprzętu może znacznie tę kwotę podwyższyć.


Fot. 123RF.com

Aby tego uniknąć, pamiętaj o regularnym rozmrażaniu lodówki. Nigdy nie wkładaj do niej gorących, a nawet ciepłych potraw. Polecamy, natomiast działanie odwrotne - rozmrażanie w niej zamrożonych produktów. Staraj się nie otwierać lodówki częściej i na dłużej niż to konieczne. Bardzo ważne jest także miejsce jej ustawienia. Nie powinna znajdować się w pobliżu żadnych źródeł ciepła, jak np. kuchenka czy kaloryfer. Te proste zasady pozwolą ci obniżyć rachunki za prąd.

Dorota Sokołowska/Deccoria.pl

Zdjęcia: 123RF.com

Przeczytaj również:

Błąd, który latem zwiększa rachunek za prąd. Popełniamy go na potęgę

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (6)

fantyna

Proponuję odłączyć się od sieci bo wyłączenie wszystkich urządzeń nie wiele pomoże stale tylko wypisywanie bezsensownych porad a rachunki jak byly wysokie tak są.Ciekawa jestem czy autorka do ceny jednego kW doliczyla opłatę za przesył abonament itd

CeeGee

W Australii wszystkie scienne kontakty maja nad wtyczka wlacznik / wylacznik i specjalisci twierdza ze odbiornik pradu w momencie kiedy jest nieuzywany ale wtyczka jest w gniazdku tez pobiera prad i nalezy go w tym gniazdku wylaczyc. Jest to niewielki pobor ale w sumie zbiera sie tego sporo. Dla przyjkladu, pralka jest wylaczana, czajnik na wode tez choc caly czas sa wlaczone do gniazdka. Inne odbiorniki pradu podobnie.

REKLAMA
Andreww

Od strony "technicznej" artykuł na żenująco niskim poziome. Posiada tyle uproszeń, że az przestaje mieć cokolwiek wspólnego z rzeczywistością. Przykładem tego może być chociażby obliczenia poczynione dla kuchenki mikrofalowej .... moc mikrofal to nie to samo co moc pobierana z sieci !!! Przykładowa kuchenka 900W pobiera z sieci znacznie więcej niż 900W ...... aż mnie głowa boli że w obecnych czasach zupełny laik może publikować takie "mądrości" a ludzie tego słuchają i zachwycają się

Creonix

Najwięcej to zżerają prądu lekkomyślne dzieciaki które zostawiają powłączane światło w każdym pokoju i oczywiście urządzenia takie jak grzejniki i żelazka - z tym że żelazka używa się krótko a grzejników pokoju długo.

vicky_

Podsumowując wcześniejszy komentarz. Lodówkę najlepiej ustawić blisko okna, na ścianie zewnętrznej i najlepiej pod grzejnikiem. Między oknem a lodówką dobrze jest zostawić ok. 30 cm przestrzeni, żeby powietrze z uchylonego okna mogło spłynąć bezpośrednio pod lodówkę.

vicky_

Podoba mi się takie uświadamianie społeczeństwa. Jednak nie we wszystkim się zgadzam. Otóż w sezonie grzewczym lodówka ustawiona pod grzejnikiem, zużyje znacznie mniej energii, niż ustawiona z dala od niego. Wyjaśniam dlaczego. Otóż przeważnie w kuchniach grzejniki są montowane nie pod oknem, a raczej obok niego na tej samej lub sąsiedniej ścianie i dość wysoko. Ma to związek z nie tylko z wygospodarowaniem dodatkowej przestrzeni, ale też wspomaganie wentylacji konwekcyjnej pomieszczenia. Straty cieplne ściany i okna powodują że chłodniejsze powietrze snuje się po podłodze i zostaje przechwycone przez skraplacz lodówki, oraz znajdujący się nad nią grzejnik. Powoduje to intensywniejszy przepływ powietrza wywołany przez oba składniki i w konsekwencji ułatwia wymianę ciepła przez radiatory skraplacza. Co to oznacza nie trzeba chyba wyjaśniać.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ile prądu zużywają urządzenia RTV i AGD i ile nas to kosztuje. Sprawdzamy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.