Artykuły

Jak pomalować linoleum?

Linoleum to materiał stosowany do wykańczania podłóg od przeszło stu lat. Mimo takiej historii nie cieszy się popularnością. Jeszcze nie tak dawno kładziono go w kuchniach, przedpokojach i korytarzach, jednak uchodzi za materiał mało urokliwy i nieelegancki. Jak niskim kosztem odnowić i poprawić wygląd starej podłogi linoleum?

REKLAMA

Linoleum to ciekawy materiał wykończeniowy. Chociaż może sprawiać takie wrażenie, nie jest produkowany z polichlorku winylu (PVC), jak np. imitujące drewno panele winylowe, a z tkaniny jutowej, którą zanurza się w mieszaninie olejów, żywic, mączek roślinnych i barwników, którą na końcu zabezpiecza się woskiem. Jest więc materiałem pochodzenia naturalnego.

Wbrew pozorom linoleum jest bardzo trwałe – w dobrym stanie może przetrwać nawet 30-40 lat. W przeciwieństwie do innych materiałów – płytek czy desek, nie uszkadza się tak łatwo podczas codziennej eksploatacji. Ostre przedmioty, które upadają z wysokości na jego powierzchnię, raczej go nie zarysują. Nawet jeśli powstaną w nim jakieś ubytki, nie ma się czym martwić. Niewielkie zadrapania znikną same pod wpływem utleniania, a pozostałe nie będą się odznaczać, ponieważ linoleum w przekroju ma ubarwienie takie samo, jak na powierzchni.

Zobacz więcej zdjęć

Plusy i minusy linoleum

Podobnie jak drewno, jest ciepłe w dotyku i elastyczne, choć z wiekiem sztywnieje. Ponieważ jest odporne na wodę, nadaje się do typowo mokrych i wilgotnych pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka. Jego nietypowa struktura, w dotyku przywodząca na myśl gumę, pod wpływem wody nie staje się śliska. Linoleum dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym i nie brudzi się łatwo ani nie kurzy się. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest niewygórowana cena oraz mnogość kolorów i różnego rodzaju wzorów, które naśladują inne, modne wykończenia: drewno, beton czy płytki. 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pomalować linoleum?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.