Art. Spons.

Jakie wybrać drzwi wewnętrzne do mieszkania w bloku?

Drzwi wewnętrzne do mieszkania to element wyposażenia, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Stając przed koniecznością ich montażu lub wymiany, możemy skorzystać z naprawdę szerokiej oferty pozwalającej dobrać ich wygląd do własnych upodobań.

Jakie wybrać drzwi wewnętrzne do mieszkania w bloku?
REKLAMA

Poza odpowiadającym nam designem należy zwrócić uwagę na ważne kwestie związane z bezpieczeństwem oraz funkcjonalnością. Drzwi wewnętrzne do mieszkania muszą stanowić ochronę przed ewentualnym włamaniem, a także być dobrą barierą dla dźwięków docierających do wnętrza z korytarza. Drzwi, które dobrze odizolują nas od hałasów dobiegających z klatki schodowej, zapewnią nam prywatność i spokój.

Drzwi do mieszkania w bloku - najważniejsze cechy

Wybierając drzwi do mieszkania, skupiamy się przede wszystkim na ich wyglądzie. Nic dziwnego. Przecież ich wewnętrzna strona musi nam pasować do wystroju korytarza, a nawet salonu i pozostałych pomieszczeń, jeśli nasze mieszkanie ma układ otwarty. Dlatego przeglądając dostępne na rynku modele, robimy to przede wszystkim pod kątem designu.

Oczywiście poza kwestiami estetycznymi, powinniśmy również wziąć pod uwagę walory techniczne drzwi wewnętrznych do naszego mieszkania po to, żeby cieszyć się mądrym i dobrym wyborem przez wiele lat. Poniżej najważniejsze cechy dobrych drzwi wewnętrznych do mieszkania.

Izolacja akustyczna

W zależności od technologii budowy, nasze mieszkanie może być bardziej lub mniej głośne. Najcichsze są zwykle stare kamienice i budynki z cegły. Do najbardziej uciążliwych pod względem akustyki należą tzw. bloki z wielkiej płyty. Niezależnie jednak od tego, w jakim budynku mieszkamy, hałas z klatki schodowej dociera do nas głównie przez drzwi wejściowe. Dlatego powinniśmy zadbać o ich dobrą izolację akustyczną.

Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkamy w budynku z windą, a wejście do naszego mieszkania znajduje się w jej bezpośrednim sąsiedztwie, albo jeżeli na naszym korytarzu znajduje się wiele mieszkań - wówczas jesteśmy narażeni na dźwięki dobiegające z klatki schodowej w dużym stopniu.

Współcześnie produkowane drzwi są dobrze zabezpieczone przed przenoszeniem dźwięków do wnętrza mieszkań. Za blokadę hałasu odpowiada ich warstwa wypełniająca. Technologia produkcji drzwi pozwala na dokładne wypełnienie wszystkich szczelin materiałem o wysokiej klasie izolacyjności akustycznej - najczęściej polistyrenem.

Dodatkowo drzwi wejściowe wyposażone są w wysokiej jakości uszczelki, które po zamknięciu tworzą dodatkową barierę dla dźwięków.

Izolacja termiczna

Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest izolacja termiczna drzwi wejściowych. Oczywiście nie ma ona w przypadku mieszkań aż tak dużego znaczenia, jak w domach jednorodzinnych, jednak drzwi do mieszkania powinny chronić nas przed chłodem z klatki schodowej. Nie mogą również stanowić tzw. mostka termicznego. Ciepło z mieszkania nie powinno wydostawać się poza jego obręb.

Producenci drzwi wejściowych najczęściej w specyfikacji podają zarówno jaka jest klasa termoizolacyjności drzwi, jak i współczynnik przenikania ciepła. Dla drzwi zewnętrznych współczynnik przenikania ciepła musi być zgodny z przepisami i wynosić od stycznia 2021 r. maksymalnie 1,3 W/(m2·K) – wcześniej było to 1, 5 W/(m2·K). Należy jednak podkreślić, że są to wymagania stawiane drzwiom zewnętrznym, do których nie zalicza się drzwi prowadzących do mieszkań z klatek schodowych.

Jeśli do mieszkania wybierzemy drzwi o współczynniku 1,5, 1,7, a nawet 1,9 - możemy być spokojni o to, że taki model spełni swoją rolę i będzie odznaczał się wystarczającą termoizolacyjnością.

Wytrzymałość

Kolejną ważną cechą wewnętrznych drzwi do mieszkania jest ich wytrzymałość. Pamiętajmy, że drzwi chronią nas nie tylko przed zimnem i hałasem. Podczas naszej nieobecności stanowią ważną barierę dla potencjalnych włamywaczy.

Należy tu podkreślić, że żadne drzwi nie dają stuprocentowej gwarancji ochrony przed włamaniem i kradzieżą. Mogą jednak zapewnić mniejsze lub większe prawdopodobieństwo uniknięcia nieprzyjemności. Wybierając drzwi do mieszkania należy bezwzględnie zadbać o to, żeby były solidne i przede wszystkim sprzedawane przez producenta jako drzwi wejściowe, a nie pokojowe.

Drzwi antywłamaniowe - czy warto?

Jakie drzwi do mieszkania spełnią najwyższe warunki bezpieczeństwa? Oczywiście drzwi antywłamaniowe. Czym różnią się takie drzwi od standardowych? Drzwi wejściowe do mieszkań mogą być wykonane z różnych materiałów oraz z zastosowaniem lub nie, dodatkowych zabezpieczeń. Oczywiście każde drzwi wejściowe wyposażone są w co najmniej jeden zamek. Nie muszą jednak mieć innych, dodatkowych rozwiązań, żeby pełnić funkcję drzwi do mieszkania lub domu.

Jeśli nasz budżet na to pozwala, warto zaopatrzyć się w drzwi antywłamaniowe. Choć różni producenci stosują rozmaite zabezpieczenia dodatkowe, to jednak przyjęło się, że drzwi antywłamaniowe, poza atestowanymi zamkami i klamkami, systemem 1 klucza (1 klucz otwiera zarówno zamek dolny, jak i górny, jeśli ten występuje) i specjalną konstrukcją zamków, wyposażone są także w system bolców antywyważeniowych. Takie bolce przy zamknięciu drzwi blokują je w futrynie, utrudniając znacznie ich otwarcie (włamywacz nie jest w stanie wyważyć takich drzwi).

Warto podkreślić, że drzwi antywłamaniowe są najczęściej obite z dwóch stron blachą stalową. Wizualnie nie różnią się jednak od wykonanych z innych materiałów. Najczęściej na zewnątrz pokryte są okleiną PCV. Oczywiście blacha stalowa jest doskonałym przewodnikiem ciepła oraz ma wysoki współczynnik akustyczności. Dlatego drzwi antywłamaniowe posiadają odpowiednie wypełnienie, np. ze spienionego polistyrenu, które chroni zarówno przed przenikalnością cieplną, jak i przenoszeniem hałasu do wnętrza mieszkania.

Ile kosztują drzwi wejściowe do mieszkania w bloku?

Biorąc pod uwagę ogromną różnorodność ofert dostępnych na rynku, trudno oszacować górną granicę cenową. Jeśli będziemy chcieli (i mogli), na drzwi do mieszkania możemy wydać kilka, a nawet kilkanaście tysięcy zł. Jednak zakładając, że interesują nas drzwi w rozsądnych cenach, warto zapoznać się z ofertą sklepu Bricoman. Znajdziemy tu drzwi wejściowe do mieszkań i domów zarówno nowoczesne, jak i o bardziej tradycyjnym charakterze.

W asortymencie sklepu do najdroższych należą drzwi z przeszkleniami. Oczywiście raczej przeznaczone są one do domów jednorodzinnych, niż mieszkań. Choć teoretycznie można zainstalować drzwi z przeszkleniami w mieszkaniu, to jednak większość użytkowników nie zdecyduje się na takie rozwiązanie. W stosunkowo niewielkich, jednopoziomowych mieszkaniach zależy nam zdecydowanie na intymności, a tę zapewniają wyłącznie drzwi pełne.

Warto podkreślić, że pełne drzwi są również tańsze od przeszklonych. Za dobrej jakości antywłamaniowe drzwi w okleinie PCV zapłacimy około 1000 - 1200 zł. Jeśli zdecydujemy się na drzwi zwykłe, bez bolców i specjalnych zamków, nabędziemy je już nawet za 700 zł. Warto podkreślić, że w tej cenie możemy liczyć na drzwi gładkie, w okleinie PCV imitującej drewno. Jeśli zależy nam na modelu z przetłoczeniami lub w modnym, antracytowym kolorze – musimy liczyć się z kwotami zbliżającymi się do 1000 zł.

Materiały promocyjne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Komentowanie tej treści zostało wyłączone.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jakie wybrać drzwi wewnętrzne do mieszkania w bloku?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.