Artykuły

Koza do ogrzewania domu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Zalety i wady kozy grzewczej

Koza grzewcza to piec wolnostojący, który nadal pojawia się w wielu domach. To rozwiązanie, które sprawia, że wnętrze jest bardziej przytulne i zyskuje niepowtarzalny urok. Jest świetną alternatywą dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na kominek w domu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem kozy grzewczej i jakie są zalety i wady takiego rozwiązania.

Koza do ogrzewania domu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Zalety i wady kozy grzewczej
Piec wolnostojący to świetna alternatywa dla osób, które nie mogą mieć kominka. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Koza grzewcza – jak działa?

Piec wolnostojący od lat cieszy się dużą popularnością. Wiele osób jednak nie wie, jak działa koza grzewcza i w jaki sposób rozprowadza ciepło. Tworzy ona energię cieplną, na podstawie zasady promieniowania oraz konwekcji. Spalane w niej drewno uwalnia ciepło, które dostaje się do pomieszczenia przez szybę czy też stalowy korpus. Nagrzane powietrze unosi się i rozprowadzane jest po pokoju.

Koza grzewcza wymaga podłączenia do przewodu kominowego, który ma kilkunastocentymetrowy przekrój. Modele poszczególnych pieców wolnostojących, różnią się tym, jaką ilość drewna można w nich umieścić.

Piec wolnostojący, zbudowany jest również z grubych ścian, które gwarantują bezpieczeństwo podczas ogrzewania domu. Popiół z ogrzewania opróżnia się w łatwy sposób, ponieważ wystarczy wyjąć wbudowaną szufladkę i wyczyścić ją z pozostałości po spalaniu.

Koza grzewcza – rodzaje

Wybierając odpowiedni piec do naszego domu, musimy też wziąć pod uwagę fakt, że koza grzewcza ma różne rodzaje. Do wyboru mamy następujące typy tego wolnostojącego pieca:

 • Koza grzewcza żeliwna – jest to bardzo trwały i solidny piec wolnostojący, przez co ma większą masę niż pozostałe. Rozgrzewanie go trwa dłużej, ale równocześnie żeliwo o wiele wolniej oddaje ciepło niż inne materiały. Kozę grzewczą żeliwną cechuje specyficzny wygląd, dzięki któremu, często jest wybierana przez miłośników wystroju angielskiego oraz rustykalnego.

 • Koza grzewcza kaflowa – jest rozwiązaniem coraz mniej popularnym, jednak nadal stosowanym w wielu domach jednorodzinnych starszej daty. Konstrukcja wykonana jest zazwyczaj z materiałów ceramicznych. Tego typu koza grzewcza jest bardzo efektywna, ponieważ dobrze przewodzi ciepło. Świetnie sprawdzi się w wystroju tradycyjnym lub vintage.

 • Koza grzewcza gazowa – to piec, który idealnie pasuje do osób, lubiących minimalizm oraz nowoczesny styl. Zasilany jest energią pochodzącą z gazu ziemnego lub gazu dostarczanego z butli. Jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż pozostałe typy kozy grzewczej. Posiada również czujnik termopary, który w momencie zgaszenia płomienia, zamyka automatycznie zawór dopływowy. Nowoczesne piece tego rodzaju, mogą być sterowane pilotem.

 • Koza grzewcza stalowa – te piece cechuje dobra przewodność ciepła, ale równocześnie mają o wiele mniejszą trwałość nagrzania niż w przypadku pozostałych typów. Wykonane są z wysokogatunkowej stali i mają bardzo dobrą jakość. Jednak ze względu na szybko nagrzewające się ścianki, zaleca się wyłożenie ich kaflami lub okładzinami ceramicznymi. Wygląd kozy grzewczej stalowej przyciąga miłośników pomieszczeń w stylu klasycznym. Należy też dodać, że tego typu piece mają bardzo precyzyjne wykończenie, ponieważ ich części produkowane są za pomocą urządzeń CNC.

koza grzewcza rodzaje Koza grzewcza bez problemu wpasuje się w aranżację salonu. Fot.123RF.com

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kozy grzewczej?

Istnieje kilka ważnych elementów, na które musisz zwrócić uwagę przed zakupem kozy grzewczej. Do najbardziej istotnych rzeczy, wartych sprawdzenia, należy:

 • Sprawność pieca – powinna ona wynosić co najmniej 70%.

 • Moc kozy grzewczej – wybierając piec, musimy zwrócić uwagę na wielkość swojego pomieszczenia, w którym chcemy go umieścić. Oszacowano, że koza grzewcza o mocy 1kW, jest w stanie zapewnić ciepło na powierzchni 10-12 metrów kwadratowych.

 • Czas palenia – koza grzewcza, powinna mieć czas spalania nie mniejszy niż 8 godzin.

 • Wylot spalin z pieca – to także ważna wartość, ponieważ nie może on mieć większej średnicy niż przekrój naszego przewodu kominowego.

 • Sposób dostarczania opału – na rynku dostępne są kozy grzewcze, które można zasilać opałem zarówno od strony frontowej, bocznej, jak i od góry.

 • Regulacja mocy – niektóre piece posiadają szybry lub przepustnice, umożliwiające regulowanie mocy płomienia. Nowoczesne kozy grzewcze, mają też regulatory wlotu powietrza lub termostat.

Przeczytaj również: Wniosek o dodatek energetyczny. Mamy rządowy wzór wniosku. Podpowiadamy, jak go wypełnić i złożyć

Koza grzewcza – ceny

Na koszty pieca wolnostojącego składa się wiele czynników. Koza grzewcza i jej ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Mimo to nadal jest tańszym rozwiązaniem niż tradycyjny kominek.

Koza grzewcza żeliwna ma cenę w granicach od 800 do kilku tysięcy złotych. Czynnikiem warunkującym jej koszt jest przede wszystkim wygląd, a dokładniej wzornictwo. Na cenę wpływa również moc pieca wolnostojącego.

Cena blaszanego pieca typu koza oscyluje w okolicach 800 do 5 000 złotych. Kwota będzie wyższa, gdy zdecydujemy się na wbudowane elementy ceramiczne, pełniące funkcję dekoracyjną.

Koza grzewcza gazowa ma bardzo zróżnicowane ceny, a najdroższa opcja może nas wynieść nawet 10 000 złotych. Zapłacimy tyle za piec, jeśli wyposażony on będzie nie tylko w podstawowe elementy, ale także w bardziej rozbudowany system sterowania, który posiada m.in. pilot, programator czasowy czy czujnik temperatury. Najtańszą opcją wśród gazowych pieców wolnostojących będzie zamontowanie prostego modelu z przyłączoną butlą gazową, który będzie kosztował około 500 złotych.

Najtańsza będzie stalowa koza grzewcza. Można ją kupić nawet za 400 złotych, a najwyższa cena będzie wynosiła około 1000 złotych. Kwota wzrasta w momencie, gdy piec wyposażony jest w specjalny wkład szamotowy, który ma działać akumulacyjnie.

Zalety i wady kozy grzewczej

Wybór tego rodzaju zasilania pomieszczeń energią cieplną musi być przemyślany i świadomy, ponieważ koza grzewcza ma swoje zalety i wady, do których możemy zaliczyć:

Zalety:

 • zajmuje niewiele miejsca;

 • jej instalacja jest szybka i łatwa w porównaniu z innymi źródłami ciepła;

 • piec wolnostojący można kupić nawet za kilkaset złotych;
 • mamy duży wybór, jeśli chodzi o wygląd, który może być rustykalny, bardzo bogato zdobiony lub nowoczesny;

 • w porównaniu z kominkiem, szybko się nagrzewa i ma mniejsze zapotrzebowanie na paliwo;

 • koza grzewcza jest gotowa do pracy zaraz po podłączeniu;

 • jest lżejsza niż kominek, więc nie musimy wzmacniać swojego stropu;

 • oddaje ciepło całą swoją powierzchnią.

koza grzewcza ceny Koza grzewcza to ciekawy element wystroju pomieszczeń – zarówno tych o tradycyjnej, jak i nowoczesnej stylistyce. Fot.123RF.com

Wady:

 • koza grzewcza nie ogrzeje tak skutecznie jak kominek;

 • ścianki pieca wolnostojącego mogą się szybko nagrzewać, co jest niebezpieczne, gdy w domu są dzieci lub zwierzęta;

 • koza grzewcza nie zapewni stałego ciepła;

 • nie można nią ogrzać całego domu, ponieważ działa tylko lokalnie, w pomieszczeniu, w którym jest podpięta;

 • po wypaleniu całego opału szybko się wychładza;

 • ma mniejszą estetykę niż kominek.

Koza grzewcza i jej montaż

Koszt zatrudnienia fachowca, który zamontuje nam kozę grzewczą, to około 500-600 złotych. Oczywiście, można to zrobić samodzielnie, ale wymagać to będzie od nas już określonej wiedzy i umiejętności w tym zakresie. Podpowiadamy, jak wykonać montaż kozy grzewczej krok po kroku:

 1. Wybierz odpowiednie miejsce – najlepszym stanowiskiem dla pieca wolnostojącego, będzie miejsce w pobliżu przewodu kominowego.

 2. Wprowadź trójnik – po wybraniu miejsca, należy wprowadzić specjalny trójnik. Ma on odprowadzać spaliny z pieca do przewodu kominowego.

 3. Maskowanie – specjalną rozetę wkładamy na trójnik i przykładamy precyzyjnie do ściany. Dzięki temu zamaskujemy niedoskonałości, które pojawiają się między ścianą a rurą.

 4. Ustaw kozę grzewczą – jeśli posiadamy piec, który nie ma właściwości przeciwogniowych, należy zabezpieczyć podłogę blachą. Po ustawieniu kozy grzewczej trzeba połączyć ją z naszym piecem za pomocą rury, wykonanej ze stali.

 5. Połącz przewód wylotowy i trójnik – aby złączyć te elementy, użyj specjalnego, ruchomego kolanka. Dzięki temu twój piec będzie szczelny, nawet gdy lekko go przesuniesz.

 6. Próbne rozpalenie kozy grzewczej – jeśli mamy pewność, że wszystkie elementy są dobrze podpięte, możemy próbnie rozpalić w piecu. Najlepiej robić to z wyczuciem, bo dopiero przy trzecim rozpaleniu, piec wolnostojący może pracować, używając swojej maksymalnej mocy.

Czym palić w kozie grzewczej?

Zastanawiając się, czym palić w kozie grzewczej należy wziąć pod uwagę kilka surowców. Opał, którym możemy zasilać nasz piec wolnostojący, to:

 • Drewno – jest stosunkowo tanim rozwiązaniem. Drewno należy przechowywać w suchym miejscu około 2 lat. Dopiero wtedy będzie miało odpowiednio niską wilgotność. Najbardziej kaloryczne jest drewno liściaste o wilgotności 20 proc. Czas palenia drewna to 5-6 godzin.

 • Brykiety drzewne – to odpady drzewne, które są sprasowane pod wysokim ciśnieniem. Mają największą wartość energetyczną spośród opałów do kozy grzewczej.

 • Brykiety z kory – w tym przypadku sprasowana pod wysokim ciśnieniem jest kora drzew. Dzięki brykietowi z kory ogień utrzymuje się w piecu wolnostojącym nawet przez kilka do kilkunastu godzin.

 • Pellet – to opał, który powstaje na skutek wymieszania odpadów z tartaków i odpadów z zakładów z drewnem. W efekcie powstają granulki w kształcie walców lub kulek. Czas pracy kozy grzewczej zasilanej pelletem może wynosić od 8 do 40 godzin.

Przeczytaj również: Ekonomiczna alternatywa dla węgla, gazu i drewna. Czy ogrzewanie pelletem ze słomy się opłaca?

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Koza do ogrzewania domu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Zalety i wady kozy grzewczej"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.