Artykuły

Polka wymyśliła zeroemisyjne osiedle. Jej projekt zawojował Stany Zjednoczone

Studentka Politechniki Wrocławskiej Dominika Bednarek zaprojektowała zeroemisyjne osiedle. Jej praca została doceniona w prestiżowym konkursie „Architecture at Zero”, którego tematyka dotyczy wyzwań związanych z dekarbonizacją i ogólnie rozumianą równością.

Polka wymyśliła zeroemisyjne osiedle. Jej projekt zawojował Stany Zjednoczone
Wizualizacje projektu Dominiki Bednarek fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Polka stworzyła najlepszy projekt osiedla na świecie 

Celem konkursu „Architecture at Zero” jest angażowanie architektów, projektantów i inżynierów w wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju. Plebiscyt organizowany jest od 11 lat przez współpracujące ze sobą organizacje i stowarzyszenia zrzeszające specjalistów z różnych dziedzin kreatywnych. W tym roku uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniem zaprojektowania zeroemisyjnego osiedla dla pracowników rolnych z miasta Visalia w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Jednym z wymogów konkursu było potwierdzenie założeń projektu precyzyjnymi wyliczeniami oszczędności energii i ograniczenia emisji. Budynki i zastosowane rozwiązania miały charakteryzować się dodatnim bilansem energetycznym – to oznacza, że mają oddawać do środowiska więcej energii, niż jej pobierać.

W konkursie udział wzięło 180 autorów prac z 35 krajów. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: dla profesjonalistów i studentów. Projekty musiały spełniać wymagania konkursowe oraz być zgodne z prawem obowiązującym w Kalifornii.

Przeczytaj: Co zamiast betonu? Ekologiczne domy z kartonu, gliny i słomy

Dominika Bednarek studiująca architekturę na Politechnice Wrocławskiej zwyciężyła w kategorii  przeznaczonej dla studentów. Zaprojektowane przez nią osiedle oferuje 105 mieszkań o powierzchni od 50 do 90 m kw, mieszczących się w dwu- lub trzykondygnacyjnych budynkach. Każdy z nich wyposażony jest w miniszklarnię, pompę ciepła oraz system do odzyskiwania deszczówki. Na dachach zaplanowano rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych. Energia pozyskiwana będzie również z użyciem perowskitów. W mieszkaniach zastosowano rozbudowane systemy ograniczające nagrzewanie się pomieszczeń. Dzięki właściwemu ustawieniu budynków oraz stopniowaniu ich wysokości, każdemu lokalowi udało się zapewnić dużą ilość światła dziennego.

Częścią osiedla są też tereny rekreacyjne dla dzieci i dorosłych oraz dom wspólnotowy, w którym miałyby się znaleźć pralnia, jadalnia i pracowania komputerowa. Przyszła architektka uwzględniła również miejsca postojowe dla samochodów spalinowych, jak i elektrycznych oraz hulajnóg.

Domy z betonu konopnego 

Aby jeszcze bardziej obniżyć emisyjność osiedla (w którą wkalkulowany jest również m.in. ślad węglowy związany z procesem budowy i wytworzeniem materiałów budowlanych) laureatka konkursu zaplanowała, że budynki zostaną wykonane z betonu konopnego.

Beton konopny pozornie przypomina zwykły cement, jednak charakteryzuje się lepszymi parametrami użytkowymi. „Roślinny” kompozyt powstaje przez połączenie włókien lub paździerzy konopi siewnej z wapnem. Jest wytrzymały, lżejszy od betonu i odporny na ogień oraz wilgoć. W pełni podlega rozkładowi, a to nie koniec jego ekologicznych właściwości. Surowiec nie tylko nie zwiększa emisji CO2, ale wręcz ją ogranicza — wzrastające konopie pochłaniają z atmosfery dużą ilość tego gazu. Beton konopny poprawia mikroklimat wnętrz oraz nie pleśnieje.

Przeczytaj: Konopie. Wkrótce wybudujesz z nich dom!

Praca konkursowa Dominiki Bednarek była również jej pracą dyplomową. Tutaj można zapoznać się z jej projektem

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

promyk97

Mamy takich zdolnych ludzi, ale niestety ich pomysły wdrażane są na całym świecie, tylko nie w Polsce. Jak długo jeszcze to będzie trwać :(

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Polka wymyśliła zeroemisyjne osiedle. Jej projekt zawojował Stany Zjednoczone"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.