Artykuły

Projekty domów na małą działkę

Czy dom do 100 m² może być funkcjonalny? To zależy po pierwsze od potrzeb jego przyszłych użytkowników, a po drugie od projektu. Wygodny dom, niezależnie od rozmiaru, powinien być dobrze zaplanowany. O komforcie użytkowania decyduje nie tylko metraż, ale także rozkład pomieszczeń, układ okien czy usytuowanie względem stron świata. Projektując niewielki dom, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które gwarantują bezpieczeństwo i wygodę.

Projekty domów na małą działkę
REKLAMA

Fot.123RF.com

Użyteczne triki

Projekt małego domu musi uwzględniać zarówno oczekiwania jego przyszłych użytkowników, jak i warunki zewnętrzne, na przykład kształt i powierzchnia działki. Od tego zależy bryła domu (parterowy czy piętrowy?) i liczba pokoi. Dzięki prostym pomysłom nawet na niewielkiej przestrzeni można wiele pomieścić. Na przykład zastąpienie pełnych schodów ażurowymi czy jasny kolor ścian albo zastosowanie luster pozwoli choćby optycznie powiększyć pomieszczenia i zminimalizuje uczucie przytłoczenia. W małym domu sprawdzą się wszelkie schowki w niewykorzystanych w inny sposób miejscach, na przykład pod schodami.

Optymalne wykorzystanie miejsca

Ważne jest również wydzielenie różnych stref, na przykład dziennego parteru od sypialni ulokowanych na górze. Gwarancją efektywnego wypoczynku nie będzie wtedy przestrzeń, ale jej umiejętne zagospodarowanie.

Można na przykład rozważyć oddzielenie kuchni od reszty domu (jeśli lubimy gotować i chcemy zyskać dodatkowe niewielkie pomieszczenie) lub połączenie jej z jadalnią (gdy zależy nam raczej na otwartej przestrzeni z miejscem dla gości). Organizując przestrzeń, nie musimy sięgać po rozwiązania na stałe, na przykład ścianki działowe. Kuchnię od salonu można oddzielić wyspą kuchenną, ażurowym regałem lub nawet zwykłym stołem.  Liczne inspiracje można znaleźć w internecie, na przykład serwis branżowy kuchnieportal.pl przedstawia pomysły na aranżacje mebli kuchennych na wymiar oraz liczne informacje praktyczne dotyczące urządzania kuchni.

Na bryłę domu i wykorzystanie miejsca wokół niego wpłynie także umiejscowienie garażu. Jeśli zaplanujemy go jako osobny budynek, będziemy mieć mniej miejsca na ogródek lub taras. Natomiast w bryle domu ukryjemy go tylko kosztem jakiegoś pomieszczenia, rezygnując z pokoju lub pralni. A trzeba pamiętać, że projekt małego domu musi uwzględniać przyszłe zmiany, na przykład powiększenie się rodziny.

Światło i ciepło

Duże okna i dobrze oświetlony dom to często marzenie przyszłych właścicieli. Może to być wadą, jeśli nie przemyślimy usytuowania okien. Zachodnie okna latem zamienią nasz salon w szklarnię, a zbyt dużo otworów okiennych w ścianach nie pozostawi nam wiele miejsca na meble. Natomiast jeśli nie lubimy wcześnie wstawać, zachód to najlepsza strona świata na sypialnię.

Z kolei kuchnia usytuowana od wschodu zapewni nam przyjemny chłód i cień. W tej stronie świata dobrze również zaplanować gabinet. Pomieszczenia północne najlepiej sprawdzą się jako spiżarnie, pralnie i garaże. Południowy salon będzie ciepły nawet zimą.

Materiał partnera Archido.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Projekty domów na małą działkę"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.