Spis treści:
- Jak wygląda bażant?
- Bażant królewski
- Gdzie mieszkają bażanty?
- Walki i haremy bażantów
- Bażant w ogrodzie – czy trzeba go płoszyć?
- Czy bażanty są pod ochroną?
Jak wygląda bażant?
Bażant jest ptakiem pochodzącym z rodziny kurowatych. Na samicę mówi się kura, a na samca kogut. Bażant naturalnie występuje w Chinach, na Bliskim Wschodzie, w Tybecie czy Wietnamie. Ptaki te jednak były szeroko indukowane już w starożytności na terenie Europy, Afryki, a nawet Ameryki, dzięki czemu obecnie występują niemal w każdym zakątku świata. Do Polski bażanty prawdopodobnie przybyły w XVI wieku.
Samiec bażanta charakteryzuje się kolorowym upierzeniem. Ich pióra na głowie i szyi połyskują w kolorze zieleni, granatu czy fioletu. Na piersi mają upierzenie rdzawobrązowe z jasnymi i ciemnymi cętkami. Jego fantazyjny wygląd dopełnia długi ogon i czerwone nieopierzone korale na głowie. W zależności od podgatunku na szyi bażanta może być obecna biała obroża. Samiec bażanta waży około 750-1900 gramów i mierzy od 75 do 90 cm, z czego 40 cm to ogon.
A jak wygląda kura bażanta? Samica jest mniejsza. Waży zazwyczaj do jednego kilograma i mierzy około 50 cm już z ogonem. Jej ubarwienie również nie jest tak imponujące. Ma kolor szarobrązowy z cętkami występującymi na całym ciele. Choć upierzenie samic nie jest zbyt atrakcyjne, to jednak stanowi doskonały kamuflaż wśród wysokich zarośli, co przydaje się podczas wysiadywania jaj czy opieki nad młodymi.
Piękne upierzenie bażanta przyciąga wzrok wielu miłośników przyrody. Fot.123RF.com
Bażant królewski
Osobnym gatunkiem jest bażant królewski, który występuje głównie w Chinach. Ptak ten ma zupełnie inne upierzenie – raczej złote i bardziej jednorodne. Zamieszkuje lasy i cechują go zupełnie inne zachowania – zaliczany jest do ptaków monogamicznych. Pomimo próby indukowania bażantów królewskich na terenie Polski – nie przetrwały one konkurencji z gatunkami łownymi. W Chinach bażant królewski często symbolizuje cesarza oraz inne wysoko postawione osoby w kraju.
Gdzie mieszkają bażanty?
Bażanty w Polsce zamieszkują przede wszystkim pola i łąki niedaleko lasów. Upodobały sobie tereny rolnicze, gdzie mają łatwy dostęp do pożywienia. Można je zaobserwować także na terenach podmokłych w okolicy rzek.
Gdzie śpi bażant? Bażant zakłada gniazda z trawy i gałęzi na ziemi. Dla własnego bezpieczeństwa czasem nocuje na drzewach i w wysokich krzewach. Czy bażanty latają? Mogą wzbić się na pewną wysokość do góry, jednak nie przelecą zbyt dużego dystansu. Spłoszone – raczej uciekają, niż odlatują.
Ptaki te można w Polsce obserwować cały rok, ponieważ zimują one w naszym kraju. Z powodu mniejszej ilości pożywienia często podchodzą do domów – szczególnie osobniki zimujące osobno lub w jednopłciowych stadach. Może się więc zdarzyć, że zobaczysz je we własnym ogrodzie.
Przeczytaj również: Na zimę zmienia kolor upierzenia, ale czubek głowy pozostaje czerwony. Jak rozpoznać i czym dokarmiać czeczotkę?
Walki i haremy bażantów
Bażanty są ptakami stadnymi. Na wiosnę samiec zakłada swój harem, w skład którego wchodzi około 10 samic. To właśnie wówczas dochodzi do walk pomiędzy samcami, które walczą o terytorium i samice. Walki te wyglądają bardzo groźnie, a pióra lecą dość często.
Lęgi bażantów trwają od kwietnia do czerwca. Wówczas samice samotnie wysiadują jajka i opiekują się młodymi. Za jednym razem samica bażanta może złożyć od 8 do 15 jaj. Wszystkie pisklęta wykluwają się jednocześnie i już po dwóch dniach są w stanie opuścić gniazdo i same zdobywać pożywienie. Pod opieką matki pisklęta bażantów pozostają jednak około 80 dni.
Co jedzą te ptaki? Bażanty są wszystkożerne. Żywią się przede wszystkim nasionami, a latem owocami i zielonymi częściami roślin. Nie pogardzą także owadami, pędrakami, mięczakami np. ślimakami i małymi bezkręgowcami.
Samica bażanta jest ubarwiona skromniej, na szaro-brązowo. Fot.123RF.com
Bażant w ogrodzie – czy trzeba go płoszyć?
Kiedy zauważysz w swoim ogrodzie bażanta, nie musisz go płoszyć. Jest to gatunek spokojny, dobrze przystosowany do środowiska i niezagrażający ekosystemowi. Możesz rozrzucić na ziemię ziarno np. pszenicę, kukurydzę, słonecznik, jęczmień czy owies, które z pewnością zainteresują ptaka.
Bażant może być także pożyteczny, ponieważ żywi się owadami pasożytującymi na polach m.in. stonkami ziemniaczanymi czy ślimakami.
Czy bażanty są pod ochroną?
Bażanty są ptakami łownymi, co oznacza, że zostały do Polski sprowadzone głównie w celach łowieckich. Polowanie na bażanty jest w Polsce dość powszechne i popularne. Na koguty można polować od 1 października do końca lutego. Na samice od 1 października do 31 stycznia, ale tylko na terenie zamkniętych ośrodków hodowli.
Hodowla bażantów jest jednym ze sposobów na utrzymanie tego gatunku na terenie Polski w stanie dzikim. Stada niezasilane ptakami hodowlanymi mogłyby znacząco się skurczyć, a nawet doprowadzić do wyginięcia ptaków. Głównym powodem jest polowanie, ale także stosowanie przez rolników środki ochrony roślin zmniejszające liczbę owadów. Ponadto ptaki hodowane w wolierach są mniej przystosowane do życia na wolności, co powoduje, że stają się łatwym kąskiem dla drapieżników.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Czerwony brzuszek to jego znak rozpoznawczy. Czym dokarmiać gile w zimie?
Dlaczego ptaków nie wolno dokarmiać chlebem? Oto 8 najlepszych pokarmów dla ptaków
Raniuszek – ptak, który lubi się przytulać. Co wrzucić mu do karmnika?