Budowa domu

Ocieplenie domu styropianem. Ile to kosztuje, kto może dostać dofinansowanie?

Okres zimowy to czas, kiedy rachunki za ogrzewanie mogą sprawić wyjątkowy problem. Często pierwszym działaniem, nad którym powinniśmy się zastanowić, jeśli chcemy na nich oszczędzić, jest poprawana termoizolacji naszego domu. Ocieplenie domu styropianem to jeden z najtańszych, a jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na zredukowanie kosztów ogrzewania. Sprawdź, ile to kosztuje i czy możesz liczyć na ulgę. 

Ocieplenie domu styropianem. Ile to kosztuje, kto może dostać dofinansowanie?
Koszt ocieplenia domu styropianem jest stosunkowo niski w porównaniu do innych form izolacji. Fot.123RF.com

Spis treści:

Ocieplenie domu styropianem – dofinansowanie Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze wprowadzono we wrześniu 2019 roku. Od tego czasu dodatek odrobinę się zmienił. W 2023 możemy uzyskać znacznie więcej. Program dofinansowuje docieplenia domków jednorodzinnych oraz wymianę źródeł ciepła, które są nieefektywne. Początkowo program miał służyć poprawie jakości powietrza. Obecnie skupia się na zwiększeniu efektywności energetycznej budynków. Na większe dofinansowanie mogą liczyć osoby, które chcą przeprowadzić kompleksową termomodernizację.

Podstawowy poziom dofinansowania wynosi 50% dla ocieplenia przegród budowlanych oraz 40% w przypadku stolarek okiennych, drzwiowych i bram garażowych. Podwyższony poziom dofinansowania wynosi dla tych samych kategorii kolejno 75% i 70%. Najwyższy poziom wynosi 100% na oba rodzaje ocieplenia.

To, jaki rodzaj dofinansowania otrzymamy, zależy od naszych dochodów. Podstawowy jest skierowany do osób, które zarabiają poniżej 135 tys. zł. rocznie. Podwyższony poziom jest dla osób w gospodarstwie wieloosobowym, których miesięczny dochód wynosi mniej niż 1849 zł na osobę oraz gospodarstw jednoosobowych, gdzie miesięczny dochód to nie więcej niż 2651 zł. Na najwyższy poziom załapią się osoby, których miesięczny dochód w gospodarstwie wieloosobowym sięga do 1090 zł na osobę oraz w gospodarstwach jednoosobowych jest nie większy niż 1 526 zł.

Program Czyste Powietrze Plus

To dodatek, który działa od lipca 2022 roku. To forma prefinansowania, która odbywa się w ramach programu Czyste Powietrze. Mogą się o nią starać właściciele domów, którzy chcą wymienić stary kocioł lub piec. Otrzymują pieniądze przed rozpoczęciem termomodernizacji, ale po podpisaniu umowy z firmą wykonawczą.

Ulga termomodernizacyjna

To ulga, z której może skorzystać każdy właściciel domu oddanego do użytku. Pozwala na odliczenie od dochodów wydatków, które pochłonęła realizacja termomodernizacji. Czas jej wykonania nie może przekraczać trzech lat.

Odliczona kwota nie może przekroczyć 53 tysięcy zł. Małżonkowie są w lepszej sytuacji. Mogą odliczyć aż 106 tysięcy zł. To dwukrotnie więcej niż pojedyncza osoba. O uwzględnieniu tych wydatków należy pamiętać w rocznym rozliczeniu podatku PIT.

Jaka grubość styropianu na ocieplenie domu?

Przyjmuje się, że do ocieplenia ścian zewnętrznych potrzeba około 12-15 cm warstwy styropianu. Jest to minimalna wartość. Im grubsza płyta styropianowa, tym lepsza jest izolacja domu. Średnia wartość to 20 cm. Warto wziąć pod uwagę, jaki rodzaj ogrzewania funkcjonuje w naszym domu i dobrać w stosunku do niego grubość ocieplenia.

Ile kosztuje metr ocieplenia domu styropianem?

Przez ostatnie lata ceny styropianu ulegały dużym zmianom. Już w 2021 roku można było zauważyć duży wzrost ceny ocieplenia. Ich wartość rosła, aż do zeszłorocznych wakacji. Wtedy można było zauważyć lekki spadek cen.

Było to spowodowane mniejszym zainteresowaniem materiałami budowlanymi, które spowodowane było mniejszą ilością inwestycji w nowe budynki i remonty.

Koszt ocieplenia domu styropianem jest stosunkowo niski w porównaniu do innych form izolacji.

Poleca się, aby warstwa styropianu ocieplającego dom miała grubość około 20 cm. Koszt metra kwadratowego grafitowego styropianu fasadowego dobrej jakości wynosi około 100-115 zł.

Jeśli nasz dom ma powierzchnię 100 m2, możemy spodziewać się, że w wersji optymistycznej, ocieplenie go styropianem wyniesie 20 tys. zł. Jeśli wybierzemy droższą opcję styropianu i usługi, może nas to wynieść nawet 25 tys. zł.

Warto pamiętać, że w kosztach należy także uwzględnić transport oraz zaprawa klejąca. Wpłyną one na cenę inwestycji i trudno jest ustalić ich średni koszt.

Mimo wysokich kosztów warto zainwestować w dobrą izolację. W dłuższej perspektywie może nas ona uchronić od wysokich rachunków za ogrzewanie. Pieniądze, które zainwestujemy teraz, wrócą do nas za kilka lat.

Ocieplenie domu styropianem – robocizna

Jedną z kluczowych kwestii w przypadku wszelkich prac związanych z budową lub remontem domu jest koszt robocizny. Od tego, ile wydamy na robociznę, będzie zależeć jakość ocieplenia domu. Obecnie ceny za wykonanie 1 m2 ocieplenia i elewacji domu wahają się od 100 do 130 zł. Oczywiście ceny zależą od miejsca, w którym ocieplamy dom. Ceny będą się różnić pomiędzy dużymi miastami wojewódzkimi, a np. małymi miejscowościami na wschodzie Polski. Pamiętajmy jednak, że zbyt niska cena może oznaczać dla nas przykre konsekwencje.

Przeczytaj również: 

Dotacja na termomodernizację domu. Jak dostać nawet 135 tys. zł na remont?

Kolejna rewolucja w budowie domów i mieszkań. Na czym polega kooperatywa mieszkaniowa i jak na niej zaoszczędzić?

Zmienia się jednym ruchem. Warto wiedzieć, do czego to służy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.