Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Artykuł sponsorowany

Dom w cenie mieszkania? To możliwe, postaw na dom prefabrykowany!

Badania polskiego rynku nieruchomości pokazały, że we wrześniu tego roku średnia cena mieszkań w stanie deweloperskim w Polsce przekroczyła 14 tysięcy, a w Warszawie nawet 17 tysięcy złotych za metr kwadratowy[1]. Październik też zapowiada się rekordowy. Tymczasem za równowartość niewielkiego lokalu można wybudować komfortowy i nowoczesny dom prefabrykowany z ogrodem, który oferuje nie tylko większą przestrzeń, ale także prywatność i niezależność. Czy w takiej sytuacji inwestycja w mieszkanie nadal jest najlepszym wyborem? Może warto postawić na bardziej opłacalny dom w technologii prefabrykacji?

Dom w cenie mieszkania? To możliwe, postaw na dom prefabrykowany!
Projekt Olea 90, Domum.pl / materiały promocyjne

Dlaczego prefabrykacja przyciąga inwestorów

Niższy koszt budowy

Domy prefabrykowane to ciekawa opcja dla osób poszukujących alternatywy dla zakupu mieszkania w mieście, a nawet tych, którzy planują budowę tradycyjnego domu. Oferują korzystny stosunek ceny do metrażu, niższy koszt budowy oraz szybszy czas realizacji. W przeciwieństwie do pędzących w górę cen mieszkań, koszty budowy domów prefabrykowanych są bardziej przewidywalne, co minimalizuje ryzyko przekroczenia budżetu, jakim dysponujemy.

– Budowa domu to dla wielu często inwestycja życia, dlatego im będzie bardziej uproszczona i mniej stresująca, tym lepiej. To, co może przekonać inwestora do postawienia właśnie na technologię prefabrykacji, to m.in. jawność kosztów związanych z budową – mówi Sławomir Klimek, Chief Technology Officer platformy Domum.pl. – Dla każdego projektu dostępnego w naszej ofercie podajemy cenę początkową. Każda zmiana dokonywana przez klienta podczas konfiguracji budynku, np. wybór dodatkowych pakietów czy technologii, skutkuje również zmianą kwoty końcowej widocznej na ekranie. Po przeanalizowaniu trasy przez specjalistę podajemy również dokładne koszty transportu i logistyki, więc nie ma tu nie ma miejsca na ukryte opłaty. Po zatwierdzeniu zamówienia przez producenta, cena pozostaje stała.

W porównaniu z tradycyjnymi metodami budowlanymi prefabrykacja eliminuje wiele problemów związanych m.in. z kosztami robocizny ekip budowlanych / wykończeniowych i ich dyspozycyjnością, wzrostem cen materiałów, czy także z terminowością prac.

Gotowy dom prefabrykowany może być oferowany w różnych standardach wykończenia, które mogą obejmować surowy zamknięty, deweloperski lub pod klucz, ale szczegóły takich standardów mogą się różnić w zależności od producenta. Ten ostatni standard może obejmować również tzw. biały montaż, który polega na instalacji armatury łazienkowej i kuchennej. Oczywiście dokładny zakres prac jest ustalany z producentem. Jednak chcąc ograniczyć zaangażowanie osób trzecich w proces wykończeniowy do minimum dobrze jest postawić dom od razu w standardzie pod klucz – wyjaśnia Karolina Rozińska, Menadżer ds. Rozwoju Sprzedaży Domum.pl.


Sendom, fot. Sławek Podwojski, Czarna Zebra / materiały promocyjne

Szybszy czas realizacji

Przewidywalny rytm prac budowlanych to kolejna zaleta technologii prefabrykacji. Oszczędzi nam to zmartwień związanych z ewentualnym niedotrzymaniem terminów, jak to czasem bywa podczas budowy domu murowanego czy apartamentowców. Poszczególne elementy domów prefabrykowanych, tj. ściany, stropy, podłogi czy dach, powstają w fabryce. Dzięki temu ten etap produkcji nie jest zależny od warunków atmosferycznych, pór roku ani innych czynników mogących niekorzystnie wpływać na harmonogram budowy. Z uwagi na to warto rozważyć, czy chcemy „od ręki” zainwestować w mieszkanie, czy w dość szybkim czasie wybudować dom w wybranej przez siebie lokalizacji.

Przewagą domów prefabrykowanych jest to, że produkcja elementów pod dachem hali może trwać nawet około 3 miesięcy od momentu przyjęcia zamówienia przez producenta. Oczywiście na ten czas będą wpływały dodatkowe czynniki, np. wybrany projekt, jego metraż czy to, w jakim stanie będzie miał powstać (zamknięty, deweloperski, pod klucz). Mimo to jednak proces ten trwa kilka, a nie kilkanaście miesięcy. Z kolei montaż na placu budowy to kwestia od kilku do kilkunastu dni, w zależności od stopnia skomplikowania projektu – dodaje Karolina Rozińska.


Domum.pl – platforma gotowych domów prefabrykowanych / materiały promocyjne

Personalizacja projektu

Jeżeli chodzi o personalizację projektów, domy prefabrykowane mają kilka cech wspólnych z mieszkaniami w standardzie deweloperskim, jednak często oferują więcej możliwości. Oba rodzaje nieruchomości budowane są w sposób dość uniwersalny, dopasowany do pewnych założeń. W obu przypadkach znamy od początku rozmieszczenie punktów instalacji elektrycznej, rozprowadzenie hydrauliki itd., choć w przypadku domów prefabrykowanych klienci mogą mieć wpływ na wprowadzenie zmian na etapie projektowym. Z kolei w przypadku mieszkań z rynku wtórnego nie jest to już możliwe. Zatem np. nowe umiejscowienie gniazdek elektrycznych będzie prawdopodobnie wiązać się z kosztownymi przeróbkami.

Tym, co zdecydowanie odróżnia domy prefabrykowane od mieszkań deweloperskich, jest możliwość usytuowania ich na działce tak, by żyło nam się jak najbardziej komfortowo, a ciepło słoneczne było naszym sprzymierzeńcem w okresie jesienno-zimowym.

Co do samego wyglądu budynku platformy gotowych domów prefabrykowanych również umożliwiają konfigurację projektów, zgodnie z upodobaniami przyszłych właścicieli.

Z pomocą konfiguratora Domum.pl klienci mogą wybrać kolor elewacji, cokołów, okien, drzwi, obróbki blacharskiej, dachu itd. Co równie istotne, po podaniu lokalizacji działki mogą umieścić dom na mapie zgodnie z kierunkami świata, by zoptymalizować budynek pod kątem wydatków energetycznych. Na przykład salon skierować na południe, gdzie słońce operuje najdłużej, a pomieszczenia gospodarcze, które nie potrzebują aż tyle światła, na północ – tłumaczy Karolina Rozińska.


Projekt Barn 140, Domum.pl / materiały promocyjne

Zrównoważony charakter inwestycji

Technologia prefabrykacji udowadnia, że nowoczesne budownictwo nie jest obojętne na kwestie środowiskowe. Domy prefabrykowane są produkowane w kontrolowanych warunkach, co redukuje produkcję odpadów budowlanych. W porównaniu do tradycyjnych metod budowlanych (czy to domów murowanych, czy nowych osiedli), prefabrykacja generuje też mniejszy hałas na placu budowy. Wykorzystanie wysokiej jakości rozwiązań (np. izolacji w postaci wełny mineralnej) czy zaawansowanych technologii grzewczych (pompa ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją itd.), czyni domy prefabrykowane bardziej zrównoważonymi, może prowadzić do zmniejszenia zużycia energii, co z kolei przyczynia się do obniżenia emisji CO2. Energooszczędność i niższe koszty eksploatacji, a więc więcej pieniędzy w portfelu inwestora, to również dewiza domów prefabrykowanych. Dla osób poszukujących bardziej efektywnego sposobu na własne „cztery kąty” i odpowiedzialnych konsumentów chcących żyć wygodnie, ale z poszanowaniem środowiska, dom prefabrykowany będzie rozwiązaniem, które spełni te oczekiwania.

– Budynki prefabrykowane zostały zaprojektowane tak, aby minimalizować straty energii, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania zimą oraz lepszy komfort cieplny przez cały rok. Już na etapie projektowania inwestorzy mogą oszacować potencjalne oszczędności dzięki dostępnym narzędziom. Konfigurator na platformie Domum.pl to jednocześnie kalkulator, który umożliwia obliczenie rocznych oszczędności na energii grzewczej oraz redukcji emisji CO2 w porównaniu do tradycyjnych budynków spełniających obowiązujące warunki techniczne – tłumaczy Sławomir Klimek.


Projekt Morus 109, Domum.pl / materiał promocyjne

Dom prefabrykowany vs. mieszkanie – co lepiej wybrać?

Poznaliśmy główne zalety technologii prefabrykacji. Jakie jeszcze argumenty mogą przekonać inwestorów do tego, by postawić na dom prefabrykowany zamiast kupna mieszkania? Tutaj należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak koszty i komfort życia, lokalizacja, a nawet potencjał inwestycyjny.

Domy prefabrykowane na przedmieściach lub w sąsiadujących mniejszych miejscowościach pozwalają cieszyć się spokojnym otoczeniem natury. Jeśli są dobrze skomunikowane z większym miastem, nadal możemy mieć łatwy dostęp do miejsc pracy, szkół, sklepów czy usług. Dom daje nam większą przestrzeń, prywatność i możliwość aranżacji pomieszczeń według własnych potrzeb. Zapewnia nie tylko ciepło, ale i ciszę dzięki wysokiej jakości izolacji termicznej i akustycznej. Gwarantuje także większą swobodę dopasowania warunków do zmieniających się potrzeb rodziny. A to istotna kwestia, szczególnie dla tych, którzy myślą o jej powiększeniu.

Przy wyborze między mieszkaniem a domem istotne są też koszty eksploatacyjne. Mieszkanie wiąże się z regularnym opłacaniem czynszu. Czynsz obejmuje nie tylko koszty mediów, ale również opłaty administracyjne, fundusz remontowy czy utrzymanie części wspólnych, na które właściciel ma ograniczony wpływ.

Z kolei opłaty w domu prefabrykowanym związane są z faktycznym zużyciem mediów. Ich energooszczędność zgodna z obowiązującymi regulacjami prawnymi pozwala cieszyć się niższymi kosztami utrzymania i większą swobodą w zarządzaniu wydatkami. Choć panuje przekonanie, że ogrzewanie domu generuje wysokie koszty, stosowane nowoczesne technologie pozwalają zużywać znacznie mniej energii.

Potencjał inwestycyjny również nie jest tu bez znaczenia. Mieszkania w metropoliach z reguły zyskują na wartości szybciej, ale dom prefabrykowany, zwłaszcza w atrakcyjnej i dynamicznie rozwijającej się lokalizacji, także jest doskonałą inwestycją. Warto też pamiętać, że energooszczędne budownictwo jest przyszłością, a każdy dom spełniający zasady zrównoważonego rozwoju jest cenny tak dla gospodarki, jak i ogółu społeczeństwa.

Dla osób ceniących sobie powyższe aspekty i doceniających możliwości technologii prefabrykacji, dom prefabrykowany może okazać się zdecydowanie lepszą inwestycją niż tradycyjne mieszkanie.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.