Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Ile kosztuje założenie w 2025 roku?

Choć przydomowa oczyszczalnia ścieków może wydawać się ekstrawagancją, w rzeczywistości stanowi praktyczne i ekologiczne rozwiązanie dla wielu gospodarstw domowych. Oznacza niezależność od sieci kanalizacyjnej i pozwala na efektywne zarządzanie ściekami, a także przekłada się na długoterminowe oszczędności. Innymi słowy, pozostaje niezwykle użytecznym i ekonomicznym rozwiązaniem.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Ile kosztuje założenie w 2025 roku?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków zamiast szamba. Czy to się opłaca? Fot. kinek00/123RF.com

Spis treści:

Przydomowa oczyszczalnia ścieków zamiast szamba – dlaczego warto?

Dlaczego warto mieć przydomową oczyszczalnię ścieków? Ponieważ niesie to ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim jest to rozwiązanie ekologiczne, które minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych. Procesy biologiczne zachodzące w oczyszczalni pozwalają bowiem na naturalne i bezpieczne usuwanie zanieczyszczeń ze ścieków domowych oraz uniezależnienie się od lokalnej infrastruktury (to szczególnie istotne na terenach, gdzie taka infrastruktura nie jest dostępna).

Kolejny atut to oszczędność. Pomimo początkowych kosztów inwestycji, eksploatacja przydomowej oczyszczalni jest tańsza niż regularne opróżnianie szamba. Dość powiedzieć, iż koszty instalacji zwracają się zwykle już po kilku latach użytkowania.

Przeczytaj również: Jak dobrać moc pompy ciepła do swojego domu? Korzyści i błędy

Przygotowania do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków krok po kroku

Pierwszym krokiem na drodze do posiadania własnej, przydomowej oczyszczalni ścieków pozostaje analiza warunków gruntowo-wodnych na działce. Sprawdzić należy poziom wód gruntowych oraz przepuszczalność gruntu, ponieważ pozwoli to na dobranie odpowiedniego typu oczyszczalni. Warto skonsultować się w tym zakresie z geotechnikiem, który oceni, czy teren w ogóle nadaje się do instalacji takiego systemu.

Jeśli tak, następnie należy uzyskać niezbędne pozwolenia. Tutaj sporo zależy od lokalnych przepisów: wymagane może okazać się zgłoszenie budowy lub uzyskanie odpowiedniego pozwolenia. Warto więc zasięgnąć informacji w urzędzie gminy lub miasta, aby dowiedzieć się, jakie formalności są konieczne.

Kolejny etap to wybór odpowiedniego systemu oczyszczania ścieków. Na rynku dostępne są różne technologie (przykładowo oczyszczalnie biologiczne oraz membranowe), które różnią się od siebie efektywnością i kosztami. W tym zakresie również warto skonsultować się z fachowcem, gdyż pomoże on dobrać system z jednej strony odpowiedni do warunków na działce, z drugiej – spełniający potrzeby danego gospodarstwa domowego.

Geotechnik oceni, czy nasz teren nadaje się pod budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Geotechnik oceni, czy nasz teren nadaje się pod budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Fot. kinek00/123RF.com

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – często popełniane błędy

Wśród często popełnianych błędów przez osoby decydujące się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków wymienić należy przede wszystkim niewłaściwy dobór wielkości oczyszczalni do liczby mieszkańców. Zbyt mała oczyszczalnia nie poradzi sobie z ilością ścieków, co może prowadzić do jej przeciążenia i awarii, podczas gdy zbyt duża generować będzie niepotrzebne koszty. Dlatego ważne jest dokładne oszacowanie potrzeb i wybór systemu o odpowiedniej przepustowości.

Inny problem to brak regularnej konserwacji. Mimo że przydomowe oczyszczalnie słusznie postrzegane są jako stosunkowo bezobsługowe, w istocie wymagają okresowego dodawania bakterii (wspierają one procesy biologicznego oczyszczania) oraz usuwania osadu. Zaniedbanie tych czynności może obniżyć efektywność oczyszczania i w efekcie prowadzić do różnego rodzaju problemów eksploatacyjnych oraz wzrostu kosztów.

Koszty budowy przydomowej oczyszczalni ścieków w 2025 r.

Koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków zależy od wybranej technologii oraz wielkości systemu i trudno podać konkretną wycenę. Jednak orientacyjnie oczyszczalnia biologiczna to zazwyczaj koszt od około 15 do 25 tys. zł, a membranowa – od 25 do 40 tys. zł (wraz z montażem).

Całkowity koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków zależy m.in. od wybranej technologii. Całkowity koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków zależy m.in. od wybranej technologii. Fot. kinek00/123RF.com

Na ostateczną cenę wpływa jednak nie tylko wybór systemu, ale również warunki gruntowe, czyli ewentualna konieczność wykonania dodatkowych prac ziemnych. Warto natomiast pamiętać, iż inwestycja ta zwraca się w dłuższej perspektywie dzięki niższym kosztom eksploatacji. Co więcej, oszczędności można poszukiwać poprzez samodzielne wykonanie części prac.

Oszczędzać nie warto natomiast na samym wykonaniu instalacji, ponieważ nawet drobne błędy mogą prowadzić do problemów eksploatacyjnych i dodatkowych kosztów w przyszłości. Tym bardziej że przy właściwym planowaniu, doborze technologii oraz regularnej konserwacji system działa bezawaryjnie przez wiele lat, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.

Decyzja o posiadaniu oczyszczalni ścieków to dodatkowo krok w stronę samodzielności i odpowiedzialności ekologicznej. To inwestycja nie tylko w gospodarstwo domowe, ale także w przyszłość – w tym również kolejnych pokoleń.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Piec czy kominek na pellet? Co się bardziej opłaca zamontować?

Co jest lepsze do ocieplenia poddasza – wełna czy pianka?

Jaki kamień na podjazd? Wybieramy najlepsze kruszywo do utwardzenia podjazdu

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.