Urządzanie wnętrz

Dobrze zaprojektowane lokum

Zanim zdecydujecie się na zakup mieszkania lub domu sprawdźcie, jakie cechy powinien mieć dobry projekt architektoniczny.

Dobrze zaprojektowane lokum

Fot.123RF.com

Każdy z nas ma inne preferencje. Są osoby, które muszą mieć zamkniętą kuchnię i nie wyobrażają sobie życia z aneksem usytuowanym w dużym pokoju. Inni preferują oddzielne WC i łazienkę. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, które nie tylko ułatwią nam życie, ale także w dłuższej perspektywie pozwolą na wzrost wartości nieruchomości.

Jedną z nich jest kupowanie takich nieruchomości, gdzie jak najmniej jest ścian nośnych i słupów podpierających strop. Pozwoli nam to na późniejsze dowolne modelowanie lokalu, zmiany funkcji, wydzielanie pomieszczeń lub całkowitą zmianę aranżacji wnętrz.

Zobacz więcej zdjęć

Przedpokój jest ważny

Jednym z najważniejszych pomieszczeń zazwyczaj pomijanych w trakcie oglądania mieszkania jest przedpokój. Przecież nie pełni żadnej ważnej funkcji. Nic bardziej mylnego. To właśnie z przedpokoju wchodzimy do prawie wszystkich pomieszczeń więc jego kształt i usytuowanie jest bardzo istotne. Zaleca się, by w małych i średnich mieszkaniach przedpokój nie był większy niż 4 metry kwadratowe i aby miał kształt najbardziej zbliżony do kwadratu.

Ważne by mogły się z nim zmieścić szafy na ubranie. Ich brak odczujecie dotkliwie już pierwszej jesieni, kiedy okaże się, że nie ma gdzie schować ubrań i butów. Dobrze by z przedpokoju można było wejść do każdego z pomieszczeń i do łazienki. Pokoje przechodnie są zawsze krępujące i ograniczają możliwości adaptacyjne. Jeśli macie większe mieszkanie lub zastanawiacie się nad budową domu musicie liczyć się z tym, że przedpokój będzie tam dużo większy, lub że będą to oddzielne dwa korytarze. W dobrze zaprojektowanym dużym mieszkaniu całkowita powierzchnia przedpokoju nie przekracza 8 metrów kwadratowych. Przy dużych powierzchniach zazwyczaj mamy albo dwie łazienki, albo łazienkę i osobne WC. To znaczy, że przedpokój będzie prowadził do większej ilości powierzchni, a co za tym idzie – będzie po prostu większy.

Zobacz więcej zdjęć

Kuchnia, czyli serce domu

Kuchnia to nie tylko miejsce gotowania, to często pomieszczenie gdzie jemy posiłek lub gdzie przysiadamy na chwilę  na poranną kawę. Często zdarza się, że na imprezach życie towarzyskie przenosi się właśnie do kuchni. Oczywiście każdy urządza ją tak jak lubi, ale jest kilka podstawowych zasad i wymogów dotyczących tego pomieszczenia.

Pamiętajcie, by nie projektować kuchenki lub piekarnika zaraz obok lodówki. Może to znacznie pogorszyć pracę lodówki, możecie też po prostu stracić gwarancję. Zmywarka powinna być umieszczona jak najbliżej zlewu. Wynika to z prostego faktu, że od zmywarki trzeba zapewnić odpływ wody i najprościej można to zrobić wpinając się do instalacji obsługującej zlew. Jeśli posiadamy kuchenkę gazową istnieje przepis, że musi być zainstalowana co najmniej pół metra od okna. Wśród projektantów wnętrz istnieje takie pojęcie jak trójkąt roboczy. Chodzi o to by lodówka, zlew i kuchenka stały się wierzchołkami trójkąta. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest tu rozdzielanie lodówki od zlewu blatem roboczym. Dzięki temu mamy większą swobodę podczas przygotowywania posiłków. Projektując dom warto zastanowić się nad wyspą lub półwyspem, Pozwala to na stworzenie naprawdę dużego blatu roboczego. Coraz częściej na wyspie zakładamy kuchenkę. Dzięki temu możemy gotować i równocześnie rozmawiać stojąc twarzą do interlokutorów.

Zobacz więcej zdjęć

Niech będzie ładnie i wygodnie

Projektując wnętrze zwróćmy uwagę na kilka prostych zaleceń. Jeśli wchodzimy do domu lub mieszkania to dobrze by to wejście było na wprost salonu a nie np. kuchni czy łazienki. Kiedy zastanawiamy się jak ułożyć pomieszczenia pamiętajmy by kuchnia była obok jadalni. Budując dom lub kupując mieszkanie często chcemy by miało balkon lub taras, Jako funkcjonalny uznaje się balkon, który ma minimum 1,80 na 2,40 metra. Na takim balkonie z łatwością zmieścimy stół i dwa krzesła.

Zobacz więcej zdjęć

Budujący dom często zastanawiają się nad podniesieniem sufitu powyżej zalecanego w normach wymiaru 2,5 metra. Projektanci ostatnio proponują wysokość 2,70 metra. Daje ona wrażenie przestrzeni a nie zwiększa zbytnio kubatury, więc nie musimy martwić się o rachunki.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.