Gadżetem numer jeden, bez którego nie obejdzie się żadna kuchnia, są noże. Bez noży ani rusz, nie da się bez nich przygotować nawet kanapki z masłem. Niestety, nie ma ostrza idealnego, które posłużyłoby do pokrojenia wszystkich produktów, dlatego warto mieć ich kilka w zanadrzu. W kucharskim przyborniku powinny znaleźć się mały nożyk, np. do obrania jabłek i ziemniaków, nóż szefa do precyzyjnego siekania warzyw oraz ostrza do trybowania (oczyszczania mięsa z włókien) i filetowania ryb. A do noży, obowiązkowo poręczny stojak oraz deska do krojenia, nie chcesz chyba porysować blatu, prawda?
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Kolejnym kuchennym „must-have” jest patelnia
A nawet dwie – duża – do przygotowania dań obiadowych i mniejsza, kiedy trzeba coś odgrzać na szybko lub złapała cię ochota na szybką jajecznicę. Wybór tych naczyń jest bardzo obszerny, pośród patelni ceramicznych, teflonowych, żeliwnych i innych każdy znajdzie coś dla siebie.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Sztućce, talerze, szklanki
Masz już podstawowe narzędzia do obróbki (noże) i przyrządzania (patelnie) jedzenia – brakuje tylko przyborów, które pozwolą ci skonsumować upichconą potrawę w kulturalny sposób. Tutaj potrzebne będą:
- komplety popularnych sztućców – noży, łyżek, widelców, łyżeczek,
- zastawa codzienna – składać się powinna z miseczek, zestawu talerzy obiadowych do pierwszego i drugiego dania, oraz tych o mniejszej średnicy do serwowania niedużych posiłków np. śniadań lub deserów,
- kubki i szklanki – nie polecamy picia z gwintu butelek, to mało higieniczne. Dużo wygodniej będzie skorzystać ze szklanki lub kubka. Można używać ich również do odmierzania ingrediencji podanych w przepisach kulinarnych.
Powyższe rzeczy należy kupować w większej liczbie, aby pozostawał pewien zapas na wypadek niespodziewanej wizyty gości lub niezdarności jednego z mieszkańców.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Głębokie garnki i naczynia żaroodporne
Narzędzia dla bardziej zaawansowanych w sztuce kulinarnej. Te pierwsze umożliwiają przygotowanie pełnowartościowych zup lub solidnych dań jednogarnkowych, przy użyciu tych drugich wyczarować można niesamowite pieczenie. Przydadzą się szczególnie wtedy, jeśli dbasz o formę i starasz się zdrowo odżywiać. Równie użyteczne będą mniejsze rondelki, w których odgrzać lub ugotować można mniejsze porcje jedzenia.
Drewniane lub plastikowe sztućce i szpatułki
Są niegroźne dla delikatnych powierzchni niektórych garnków i patelni, nadadzą się zatem idealnie do smażenia, mieszania, przewracania, rozrabiania jajecznicy, przenoszenia potraw z patelni na talerz i tym podobnych czynności.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Robot kuchenny lub blender
To jedne z tych urządzeń, które wydawały się niepotrzebne, dopóki nie użyło ich się pierwszy raz. Z nimi gotowanie staje się dużo prostsze, przyjemniejsze, szybsze i co najważniejsze – czystsze, bo nie brudzi się tylu dodatkowych naczyń. Cenisz sobie komfort pracy? To narzędzia jest szczególnie dla ciebie.
Drobne, ale bardzo pomocne
Obieraczka – z jej pomocą kilogram ziemniaków obierzesz z łatwością w kilka chwil. Zapomnij o pokaleczonych rękach czy nierówno obłupanych warzywach.
Durszlak – najlepszy przyjaciel każdego miłośnika makaronu. Można zastosować go również do odcedzania warzyw lub mycia owoców.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Miski w kilku rozmiarach – najlepiej ze stali nierdzewnej lub plastikowe, posłużą do przygotowywania sałatek lub wyrabiania ciasta.
Otwieracze – do wina i do zwyczajnych butelek. Są absolutnie niezbędne. Dlaczego? Wyobraź sobie, że organizujesz przyjęcie i nie jesteś w stanie zaserwować wina podkreślającego smak ugotowanego dania. Smutne.
Dobrze opisane pojemniki
Dzięki odpowiednio przechowywanej żywności w kuchni zapanuje porządek, smak… i zdrowie.
Pożywienie trzymane w plastikowych pudełkach i słoikach nie zawilgotnieje, nie zepsuje się, na dłużej zachowa świeżość i aromat.